Akupunktio

Onko kukaan hakenut odotusaikana akupunktiosta apua johonkin vaivaan?
5299
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Oma anoppi tekee akupunktioita, mutta raskausaikana ei saa tehdä, koska voi aiheuttaa keskenmenoriskiä tms. En tiedä sitten, että riippuuko akupunktiosta. T.kati

Äänestä
  • Mielestäni myöskään ei raskauden aikana suositella akupunktio hoitoja, joskin sitä kyllä käytetään joskus kivun lievityksessä synnytyksessä

    Äänestä

ja mulle ehotettiin akupunktiota, kun oli alkuraskaudessa kovat pahoinvoinnit. kuulemma helpottaa näin sanoi hoitaja... no onneksi en edes harkinnut kun sain tiputusaikoina tarpeeksi neuloista..

Äänestä

Olen käynyt akupunktiossa raskauden aikana jo 2 kertaa ja kolmannen kerran olen menossa. Sitä suositellaan varsinkin kun ensimmäinen 3kk takana ja sitten 6kk takana. Mä haen apua siihen etten saisi keskenmenoa. Ainakin toistaiseksi toiminut hyvin. Alkuun vaivanneet vuodot on loppuneet ja sikiö voi hyvin ja on erittäin virkeä. nyt takana 15vk. Mä ainakin suosittelen sitä. Kaikkia pisteitä ei voi kyllä raskauden aikana käyttää mutta osaava akupunktio hoitoja antava kyllä tietää mihin saa pistää ja mihin ei.

Äänestä
  • itse olen käynyt säännöllisesti akupunktiossa raskaudenkin aikana, eikä mitään muuta kuin pelkkää hyvää siitä :)
    pahoinvointiin ja kaikkeen muuhubnkin saa helpotusta... itselläni ainakin todella taitava tohtori johon luotan täysin.
    vkolla 32 alkoi kohdunduu aueta ennenaikaisesti ja akupunktiolla se saartiin takaisin kiinni, vaikka perjaatteessa sen kerran auettua ei enää pitäisi takaisin kiinni mennä. Kyllä olivat tavalliset tohtorit taas ihmeissään :)
    Akupunktiolla myös pystytään ( tietysti tohtorista riippuen) kääntämään lapsia... Nostamaan ennenaikasiesti laskeutunut masu, korjaamaan juuri noita kohdun ongelmia, käynnistämään keskeytynyt synnytys uudelleen sekä myös käynnistämään synnytys kokonaisuudessaan..
    Myös kivunlievitykseen ja kaikkeen muuhun mahdolliseen oiva keino ilman lääkekemikaaleja :D

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


neula...... kirjoitti:

Onko kukaan hakenut odotusaikana akupunktiosta apua johonkin vaivaan?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu