MHY VALTAKIRJAKAUPPA HÖMPPÄÄ

Kuitua

Kun ihmettelin.MHY avustuksella kauppaa valtakirjalla tehdessäni,että miksi kuitupuun hinta on naurettavan alhainen.Minulle todettiin että markkina tilanne on nyt huono kauppoja tuli tehtyä useita selitys oli aina sama.Kysynkin missä luurasi toimihenkilön ammattitaito tuolloin.

18

5691

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • se kyllä

      on, oikeesti kuidusta saa melkein sen mitä osaa pyytää

      Selityskin yksinkertainen: metsämiesten rupusakki vain jää yhdistyksiin, ei siellä ammattimiehet viihdy...:)

    • Kilpailuttakaa

      Yhdistyksen sivuilta näette totutuneet hinnat.Laittakaa yhtiöt kilpailutilanteen eteen ja tehkää puukauppanne itsenäisesti.Kokemuksen SYVÄLLÄ rintaäänellä varoitan,älkää herranen aika luottako yhdistyksen kaupan valvontaan.Nämä ketkulit ovat samassa veneessä yhtiöitten kanssa.
      On lapsellista kuvitellakaan että yhdistyksen toimihenkilöt astuisivat yhteistyö kumppaniensa,yhtiön edustajan varpaille.PÖLKYNMYYJÄ on pölkynmyyjä,tietenkin on sitten erikseen se sisäpiiri,(pölkynmyyjät).

      • Kannanotto, mutta niin totta. Pitkälti samoilla linjoilla mennään, itse kilpailuttamalla se viimeinenkin kopeeka jää omaan taskuun, mutta vaatii himpunverran kokemusta puukaupasta. Valvonta hakkuun aikana, puuttuminen epäkohtiin välittömästi, saattaa pelastaa aimoannosen lisätuloa hakkuulta.


    • miettiä syvemmältäkin

      Ei se aina MHY:n vika oo jos hinta ei miellytä. Jos ala on pieni ja huonossa paikassa tai metsurityönä toteutettava, niin se hinta ei todellakaan ole se normihinta mitä mainostetaan. Ja koska olit puuta myymässä?? Esimerkiksi ennen joulua kun puunostajat olivat jo talvileimikkonsa ostaneet, ostohalukkuutta muista kuin kelirikkoleimikoista ei kaikilla alueilla enää ollut. Ja en ole mhyllä töissä. Vasta opiskelija...

      • Kuitua

        Olen myynnyt puuta viime vuosien aikana ja kaikkina vuodenaikoina ja selitys aina sama kuidun osalta huono markkina tilanne,nythän tilanne sitten selvisi syy kartellissa.Hakkuu tapahtunut koneella ei metsuri työnä sekä kaupan ollut samalla myös päätehakkuuta.


      • mudda
        Kuitua kirjoitti:

        Olen myynnyt puuta viime vuosien aikana ja kaikkina vuodenaikoina ja selitys aina sama kuidun osalta huono markkina tilanne,nythän tilanne sitten selvisi syy kartellissa.Hakkuu tapahtunut koneella ei metsuri työnä sekä kaupan ollut samalla myös päätehakkuuta.

        No jos selvisi, että syy on kartelli, niin eikös se sillon oo turhaa haukkua siitä MHY:tä. Ei tainnut olla mukana kartellissa... Ihmettää vaan ku aina kaikki on mhy:n vika vaikka tiedän, että sieläkin on täysin metsänomistajia ajattelevia ihmisiä töissä. Mutta tottahan se on, ettei sen kautta pakko puuta oo myydä.


      • Kuitua
        mudda kirjoitti:

        No jos selvisi, että syy on kartelli, niin eikös se sillon oo turhaa haukkua siitä MHY:tä. Ei tainnut olla mukana kartellissa... Ihmettää vaan ku aina kaikki on mhy:n vika vaikka tiedän, että sieläkin on täysin metsänomistajia ajattelevia ihmisiä töissä. Mutta tottahan se on, ettei sen kautta pakko puuta oo myydä.

        Tietoa varmasti on ollut jos niin paljon kauppaa tehdään.


      • ...
        mudda kirjoitti:

        No jos selvisi, että syy on kartelli, niin eikös se sillon oo turhaa haukkua siitä MHY:tä. Ei tainnut olla mukana kartellissa... Ihmettää vaan ku aina kaikki on mhy:n vika vaikka tiedän, että sieläkin on täysin metsänomistajia ajattelevia ihmisiä töissä. Mutta tottahan se on, ettei sen kautta pakko puuta oo myydä.

        MHY jos kuka olisi tuon kartellin paljastanut vuosia sitten. Kun pyytää tarjouksia viikottain eri firmoilta eikä huomaa kartellihintoja on siinä mukana silloin puusilmänä, vai onkos MHY:ssä todellakin tietotaso sellaista ettei hälytyskellot soinut missään vaiheessa?

        MHY on hiljainen kartelli osapuoli.


      • puuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuu...
        ... kirjoitti:

        MHY jos kuka olisi tuon kartellin paljastanut vuosia sitten. Kun pyytää tarjouksia viikottain eri firmoilta eikä huomaa kartellihintoja on siinä mukana silloin puusilmänä, vai onkos MHY:ssä todellakin tietotaso sellaista ettei hälytyskellot soinut missään vaiheessa?

        MHY on hiljainen kartelli osapuoli.

        Anna puukauppasi yhdistyksen ammattilaisten hoidettavaksi............................................


    • Päättelykykyä

      Yhdistysten HALLITUKSET ovat se voima,joka sanelee yhdistyksen suunnan ja strategian.Mikään ei heitä valvo,he sanelevat metsäinsseille toiminnan suunnan.JOS??,yhdistyksen hallitukseen kuuluupi esim.henkilö,joka on tehnyt väitöskirjansa seutukunnan suurimman puunostajan vaiheista hyvässä yhteistyössä puolin ja toisin.Jokainen vähänkin asioista perillä oleva,ymmärtää kenen etua tälläinen Metsänhoitoyhdistys lopulta ajaa.Näillä palstoilla on paljon kyselty "hyväveli"yhteistyöstä,se saattaa pahimmillaan olla sitä "rapparitasoa".On naivia uskotella,että; "olen tämän yhdistyksen jäsen,kyllä siellä ajetaan VAIN MINUN etuani".

    • valtakirjalla

      puut hakattiin viime kesänä mhyn mies eiole viellä ehtinyt käydä palstalla

      • ,,,,,,,,,

        Lasku on varmaan tullut pikavauhtia ainakin minulle tuli.


    • Itsenäinen metsänomistaja

      Metsänhoitoyhdistyksen puukaupallisia palveluja ei kannata käyttää, varsinkaan heidän puunkorjuuta, mikäli haluat saada metsästäsi hyvän tuoton.

      Erehdyin antamaan lounais-suomalaiselle metsänhoitoyhdistykselle puukauppavaltakirjan, jossa valtuutin heidät myös hoitamaan puunkorjuun.
      Laskuja taisi tulla puunkorjuusta ja kuljetuksista jo ennen kuin sain rahaa puun myynnistä. Puita oli välitetty sinne ja tänne ja ties vaikka millä hinnoilla. Lopputulos oli se, että kun puukauppatuloista oli vähennetty metsänhoitoyhdistyksen korjuu ym. palkkiot, minulle ei jäänyt juuri mitään puun myynnistä. Kantohinta oli lähes olematon.

      Uskomatonta on, miten moni tätä palveluaa kuitenkin käyttää. Ainut, joka tästä hyötyy, on metsänhoitoyhdistys itse. Varmaankin Maaseudun tulevaisuuden propaganda on tässä asiassa mennyt hyvin perille: "ota yhteys omaan metsänhoitoyhdistykseen, kun aiot myydä puuta"

      Nykyisin hoidan puukauppa-asiat itse suoraan puunostajan kanssa ja hakkuista on alkanut jäämään selkeästi enemmän kantohintaa tililleni verrattuna metsänhoitoyhdistyksen toilailuun. Lisäksi olen voinut tilata myös tarvitsemani metsänhoitopalvelut edulliseti metsäyhtiöltä.

      En todellakaan enää tarvitse metsänhoitoyhdistyksen palveluja, jotka lähentelevät jo huijausta!

      • itsepäinen metsänomistaja

        voit vähentää kulut verotuksessa, joten saat hyödyn siinä, hankintapalelu sopiikin lähinnä ensiharvennuksille joita firmat eivät välttämättä ole halukkaita tekemään
        pitää olla myös muita metsätuloja vuodelta joista voi vähentää hankintatyön, tosin tappion voi siirtääkin


      • samanlaisia?

        Niin että pystyt noin hyvin vertailemaan että toisesta jää enemmän kantorahatuloa kuin toisesta. Tottahan sinä siitä fiman hakkaamasta aukosta tai järeästä harvennuksesta enemmän rahaa saat kuin mhy:n tekemästä risukkopuuston harvennuksesta jossa on tarvinnut tehdä mahdollisesti alusmetsän raivauskin metsurityönä ennen varsinaista harvennusta. Tai esimerkiksi koneellisesta ylispuiden poistosta jää varmasti enemmän käteen kuin metsurityönä tehdystä. Eri asia sitten on millainen on työjälki ja vieläkö alla kasvanut taimikko on sellainen että sitä kannattaa kasvattaa...


    • ffggcc

      MHY teidän jäsenmaksunne eivät ole enää pakollisia maksaa ! Ottakaa se huomioon ja lakatkaa pokkuroimasta metsäyhtiöitä. Kun kumarratte heille te samalla pyllistätte metsänomistajille, joiden edunvalvojia te olette. Kartelliasiassa olitte metsäyhtiöiden puolella ja yrititte vaientaa ne, jotka halusivat oikeutta ja menettämiään metsätuloja takaisin. Ja metsänomistajat heretkää !

      • onhantänäänonko

        Onhan se lääkitys kohdallaan?


    • Anonyymi

      Gookleta. Puukaupasta jäi vain pahamieli.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski

      Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi
      Maailman menoa
      33
      5128
    2. Vilma Nissinen pyytää anteeksi rasistisia lausuntojaan

      Nöyrtyi kuten persut yleensäkin. On kyllä noloa tuollainen vätystely, kun ei ole miestä seisoa omien lausuntojensa takan
      Maailman menoa
      274
      4970
    3. Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia

      ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä
      Maailman menoa
      55
      4446
    4. Riikka Purra: "Kokoomus haluaa leikata pienituloisten etuuksista - Se ei meille käy"

      Näin vakuutti persujen Purra edellisten eduskunta vaalien alla,. https://www.ku.fi/artikkeli/4910942-kun-uudessa-videos
      Maailman menoa
      69
      2425
    5. Sandels tölkin hinta nousi 1,29 eurosta 1,32 euroon

      Mitähän järkeä valtiolla on verottaa tuotakin elintarviketta niin kovasti, että on järkevämpää käydä hakemassa ulkomailt
      Köyhyys
      46
      1858
    6. Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin

      🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu
      Maailman menoa
      28
      1804
    7. Ovatko Perussuomalaiset kommunisteja?

      Toiset sanovat että ovat, toiset sanovat että eivät. Ainakin heillä on paljon sen aatteen piirteitä, koska haluavat kont
      Maailman menoa
      20
      1767
    8. Lindtmanin pääministeriys lähenee päivä päivältä

      Suomen kansan kissanpäivät alkavat siitä hetkestä, kun presidentti Stubb on tehnyt nimityksen. Ainoastaan ylin tulodesi
      Maailman menoa
      79
      1713
    9. Ikävä uutinen uudesta Unelmia Italiassa kaudesta - Iso pettymys tv-katsojille!

      Unelmia Italiassa -sarja kertoo Ellen Jokikunnaksen perheen elämästä Suomessa ja Italiassa. Nyt Ellen on kertonut tuleva
      Tv-sarjat
      14
      1552
    10. Oon kyllä välillä ollut susta

      Nainen huolissani, en oo niin sydämetön mitä tunnut ajattelevan
      Ikävä
      105
      1476
    Aihe