Borneo KK + KL, ensi viikolla

orangutan fan

Ensi kertaa Malesiaan lähdössä ensi viikolla ja viime hetken vinkit hakusessa.
Onko Kota Kinabalu/Sabah turvallinen, eli uskaltaa retkeillä ominpäin pitkin maakuntaa taksilla jne.? Kuulin vaan jotain kidnappausjuttuja viime syksyltä, ja ne hiukan jäi mietityttään...

Mikä on paras tapa liikkua KL lentokentältä Bintangin tienoolle hotelliin (3 henkeä), pitikö taksin saannissa käyttää jotain erikoiskikkoja? Paljonko taksi maksaa?

Onko tornien näköalatasanteen systeemi niin että pitää mennä noin kasilta aamulla jonottaan lippuja tunti-pari ja sitten pääsee hissillä ylös, vai vasta joskus myöhemmin päivällä?

5

1374

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • lfklkhdfalöhk

      Seitsemältä taisi alkaa lipunjako mutta tuskin saat lippua jollet mene sinne jo aamuyöstä. Parempi vaihtoehto on KL Tower joka on itseasiassa korkeammalla kuin Twin Towers.

      Taksi maksaa kentältä noin 100 MYR ja kannattaa ostaa taxicounterilta voucher niin ei tarvii tapella villien taksien kanssa. Kerrot vaan hotellin nimen niin tytteli kirjoittaa lipun.

    • Moon reissailut parin viimevuoden aikana yhteensä kahden kuukauden ajan Malesiassa, sekä niemimaalla että Sabahissa ja mulle on kehkeytyny suunnile seuraavanlainen kuva maasta:

      Ihmiset on etnisistä lähtökohdistaan riippumatta yleensä ahkeria, tunnollisia ja omillaantoimeentulevia. Haluuvat tehdä työnsä hyvin ja pitävät kiinni sopimuksistaan. Ankara kilpailu pitää hinnat hyvin kurissa. Vilpitön kunnioitus heitäkohtaan siittä. Avuliaisuus ja vieraanvaraisuus lämmittää totella.

      Noista kidnappauksista en oo mitenkään perillä mutta uskosin, ehkä juur siksi, että Malesia on varmasti turvallisimpia maita sillä suunnala.

      Borneosta oon kirjotellu tohon tammikuussa käytyyn Borneo-keskusteluun kaikenmoista, mutta sen lienet jo lukenukki, joten ei siittä sen enempiä. Tota innostusta ajella taksilla ympäri maakuntaa vähin ihmettelen, koska matkat on ylheensä pitempiä, kuin mitä kartasta näyttäis ja paikallisilta matkanjärjestäjiltä saisit paljon ammattitaitosemman opastuksen, mutta onnistunee se laillansa sekin.

      Jos laskeudutte Sepangissa sinne pääterminaaliin, nii homma spelaa juuri niinkuin lfklkhdfalöhk asiasta kertoili (KLIA Express maksaa kolmelta jo saman kuin taksi). Lipunmyyjä oli jossain lähempänä ulko-ovee, joten taitaa siinä muutaman kyditsijän joutua torjuun.
      Toi lippukäytäntö toimii muuten monissa muissakin paikoissa. Lentoasemilla, isoimmpien nähtävyyksien läheisyydessä ja monissa hotelleissa. Jos muualta ottaa taksin, niin hinnasta on hyvä sopii etukätheen. Ihan vaan selevyyden vuoksi. Tai sit pyytää paneen mittari päälle. Sevaan taitaa enimmäkseen olla rikki.
      Toisaalta jos laskeudutte LCCTerminaaliin (AirAsia isännöi siellä), niin tilanne on vähin toinen. Terminaali sijaitsee näköyhteyden päässä, mutta toisella puolen kenttää. Sieltä musta vois harkita lentoyhtiön bussia. Siihen myövät lippuja koneessa ja oli ihan hullun halpa. Sen reitistä taitaa löytyä jotain tietoo AirAsian sivuilta.
      Se Bintangin tienoo on lopultakin aika pienellä alueella, mutta liikenneruuhkat on ihan järjettömät. Viime joulukuussa taisimme ajaa sen Bukit Bintangin puolenkilsan pätkän puolenkymmentä kertaa ja aina se otti aikaa saman tunnin. Toisaalta kauheenpitkiä matkoja ei viitsi varsinkaan matkalaukkuja raahailla kun on vähin kuumaki. Sen monorailin pysäkit vois selvitellä ihtelleen, jos aikoo jossain kierrellä.

      Tuolla TwinTowerissa en oo känny, mutta kyllä net paikkakuntalaiset meinas että sinne arkiaamuina pääsis hyvällä tuurilla ihan kohtuullisella jonotuksella. Mutta juur vaan aamulla. Muuten oon lfklkhdfalöhk:n kans sammaa mieltä että näköalojen suhteen se teletorni on parempi. Siellähän pääsee ihan tappiinsaakka. Petronasilla vaan sille välitasanteelle.

      Moon ihan varma et teillä on hieno reissu, niiet hyvvää matkaa:
      toivoo Pera

    • Et se KLCC:n puisto siellä TwinTowerilla on iltavalaistuksessa ihan näkemisen arvonen paikka.

      Terkut: Pera

    • toweri

      Sain liput Twin Toweriin joltain vahtimestarilta joka ilmeisesti hamstraa niitä joka aamu ja myy sitten päivällä.
      Aamulla liput saa ilmaseksi mutta tää kaveri pyysi 5rigettee. Voittaa jonottamisen.
      Näyttäkää turisteilta niin ehkä joku tulee tarjoomaan lippuja.

      Jukrat, tonne Borneoon voisitte ottaa mutkin mukaat.

      T:Kade

    • Äskettäin käynyt

      Petronas torneihin meno on ilmaista eikä lippuja tarvitse aamusta asti jonottaa. Kun liput on käynyt vaikka päivällä hakemassa, välillä voi poiketa muualla ja tulla takaisin siihen mennessä, kun oma vuoro on päästä hissillä näköalatasanteelle. Tosin sinne ei ilmeisesti enää iltapäivä viiden jälkeen pääse, joten aamupäivällä lippujen hakeminen on ainakin varmempaa. Menara tornista näkee kauemmaksi, liput maksavat, mutta aikatauluja ei ole, joten siellä voi nähtävyyksiä katsella pitkään.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Useita puukotettu Tampereella

      Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht
      Tampere
      269
      4921
    2. Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?

      Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii
      Puolanka
      89
      3404
    3. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      42
      3308
    4. Leipivaaran päällä on kuoleman hiljaista.

      Suru vai suuri helpotus...
      Puolanka
      50
      2599
    5. Meneeköhän sulla

      oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua
      Ikävä
      45
      1817
    6. Koska näit kaivattusi viimeksi

      Milloin tapasit rakkaasi? Ja etenikö suhde yhtään?
      Ikävä
      97
      1630
    7. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      97
      1428
    8. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      13
      1295
    9. PS uusimman gallupin rakettimainen nousija

      https://yle.fi/a/74-20170641 Aivan ylivoimaisesti suurin kannatuksen nousu PS:lle. Nousu on alkanut ja jatkuu 2 vuoden
      Maailman menoa
      144
      1035
    10. Tekiskö nainen mieli tavata...

      Viikonloppuna ja...?
      Ikävä
      70
      1027
    Aihe