Ensi kertaa Malesiaan lähdössä ensi viikolla ja viime hetken vinkit hakusessa.
Onko Kota Kinabalu/Sabah turvallinen, eli uskaltaa retkeillä ominpäin pitkin maakuntaa taksilla jne.? Kuulin vaan jotain kidnappausjuttuja viime syksyltä, ja ne hiukan jäi mietityttään...
Mikä on paras tapa liikkua KL lentokentältä Bintangin tienoolle hotelliin (3 henkeä), pitikö taksin saannissa käyttää jotain erikoiskikkoja? Paljonko taksi maksaa?
Onko tornien näköalatasanteen systeemi niin että pitää mennä noin kasilta aamulla jonottaan lippuja tunti-pari ja sitten pääsee hissillä ylös, vai vasta joskus myöhemmin päivällä?
Borneo KK + KL, ensi viikolla
5
1408
Vastaukset
- lfklkhdfalöhk
Seitsemältä taisi alkaa lipunjako mutta tuskin saat lippua jollet mene sinne jo aamuyöstä. Parempi vaihtoehto on KL Tower joka on itseasiassa korkeammalla kuin Twin Towers.
Taksi maksaa kentältä noin 100 MYR ja kannattaa ostaa taxicounterilta voucher niin ei tarvii tapella villien taksien kanssa. Kerrot vaan hotellin nimen niin tytteli kirjoittaa lipun. Moon reissailut parin viimevuoden aikana yhteensä kahden kuukauden ajan Malesiassa, sekä niemimaalla että Sabahissa ja mulle on kehkeytyny suunnile seuraavanlainen kuva maasta:
Ihmiset on etnisistä lähtökohdistaan riippumatta yleensä ahkeria, tunnollisia ja omillaantoimeentulevia. Haluuvat tehdä työnsä hyvin ja pitävät kiinni sopimuksistaan. Ankara kilpailu pitää hinnat hyvin kurissa. Vilpitön kunnioitus heitäkohtaan siittä. Avuliaisuus ja vieraanvaraisuus lämmittää totella.
Noista kidnappauksista en oo mitenkään perillä mutta uskosin, ehkä juur siksi, että Malesia on varmasti turvallisimpia maita sillä suunnala.
Borneosta oon kirjotellu tohon tammikuussa käytyyn Borneo-keskusteluun kaikenmoista, mutta sen lienet jo lukenukki, joten ei siittä sen enempiä. Tota innostusta ajella taksilla ympäri maakuntaa vähin ihmettelen, koska matkat on ylheensä pitempiä, kuin mitä kartasta näyttäis ja paikallisilta matkanjärjestäjiltä saisit paljon ammattitaitosemman opastuksen, mutta onnistunee se laillansa sekin.
Jos laskeudutte Sepangissa sinne pääterminaaliin, nii homma spelaa juuri niinkuin lfklkhdfalöhk asiasta kertoili (KLIA Express maksaa kolmelta jo saman kuin taksi). Lipunmyyjä oli jossain lähempänä ulko-ovee, joten taitaa siinä muutaman kyditsijän joutua torjuun.
Toi lippukäytäntö toimii muuten monissa muissakin paikoissa. Lentoasemilla, isoimmpien nähtävyyksien läheisyydessä ja monissa hotelleissa. Jos muualta ottaa taksin, niin hinnasta on hyvä sopii etukätheen. Ihan vaan selevyyden vuoksi. Tai sit pyytää paneen mittari päälle. Sevaan taitaa enimmäkseen olla rikki.
Toisaalta jos laskeudutte LCCTerminaaliin (AirAsia isännöi siellä), niin tilanne on vähin toinen. Terminaali sijaitsee näköyhteyden päässä, mutta toisella puolen kenttää. Sieltä musta vois harkita lentoyhtiön bussia. Siihen myövät lippuja koneessa ja oli ihan hullun halpa. Sen reitistä taitaa löytyä jotain tietoo AirAsian sivuilta.
Se Bintangin tienoo on lopultakin aika pienellä alueella, mutta liikenneruuhkat on ihan järjettömät. Viime joulukuussa taisimme ajaa sen Bukit Bintangin puolenkilsan pätkän puolenkymmentä kertaa ja aina se otti aikaa saman tunnin. Toisaalta kauheenpitkiä matkoja ei viitsi varsinkaan matkalaukkuja raahailla kun on vähin kuumaki. Sen monorailin pysäkit vois selvitellä ihtelleen, jos aikoo jossain kierrellä.
Tuolla TwinTowerissa en oo känny, mutta kyllä net paikkakuntalaiset meinas että sinne arkiaamuina pääsis hyvällä tuurilla ihan kohtuullisella jonotuksella. Mutta juur vaan aamulla. Muuten oon lfklkhdfalöhk:n kans sammaa mieltä että näköalojen suhteen se teletorni on parempi. Siellähän pääsee ihan tappiinsaakka. Petronasilla vaan sille välitasanteelle.
Moon ihan varma et teillä on hieno reissu, niiet hyvvää matkaa:
toivoo PeraEt se KLCC:n puisto siellä TwinTowerilla on iltavalaistuksessa ihan näkemisen arvonen paikka.
Terkut: Pera- toweri
Sain liput Twin Toweriin joltain vahtimestarilta joka ilmeisesti hamstraa niitä joka aamu ja myy sitten päivällä.
Aamulla liput saa ilmaseksi mutta tää kaveri pyysi 5rigettee. Voittaa jonottamisen.
Näyttäkää turisteilta niin ehkä joku tulee tarjoomaan lippuja.
Jukrat, tonne Borneoon voisitte ottaa mutkin mukaat.
T:Kade - Äskettäin käynyt
Petronas torneihin meno on ilmaista eikä lippuja tarvitse aamusta asti jonottaa. Kun liput on käynyt vaikka päivällä hakemassa, välillä voi poiketa muualla ja tulla takaisin siihen mennessä, kun oma vuoro on päästä hissillä näköalatasanteelle. Tosin sinne ei ilmeisesti enää iltapäivä viiden jälkeen pääse, joten aamupäivällä lippujen hakeminen on ainakin varmempaa. Menara tornista näkee kauemmaksi, liput maksavat, mutta aikatauluja ei ole, joten siellä voi nähtävyyksiä katsella pitkään.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit1708436KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti4527590Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei743874Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521603652Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1183044Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan
Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään542775Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua
MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv432050- 1262046
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro231883Vedonlyöntiä .
Olen valmis lyömään ison vedon , että homma kaatuu . Jos kerta Sivonen ei lähde mukaan , niin ei tuoho usko kukaan muuka211731