Miten teen helpoimmin ja parhaiten toimivan ns. suksiluukun c220 takaistuimen keskelle. Istuimen keskellä on käsinoja ja sen taakse on tehtaalla suunniteltu luukku johon on peltiin tehty viillot luukkua varten mutta peltiä ei ole leikattu valmiiksi aukoksi. Huoltokirjassa näyttää olevan jonkinlainen pussiviritelmä mutta onko niitä saatavana muualta kuin vehosta ? Pellin leikkaaminen on oma askareensa sekin ja miten käy äänieristyksen takaluukkuun päin ? Onko joku tehny ja miten toimii ?
Vastaukset 5
- suksiluukku
Samaa kyselisin minäkin. Auto on W211 ja tuo väliseinä taitaa olla jonkin sorttista muovia.
- Älä ikinä osta
Ettehän te tosissaan väitä että c ja E malleissa ole luukkua.
Jos ei ole niin jo on kumma?
Joku mainitsee että luukku aukenee takakontin puolelta.
Ei juma ,menkääpä nyt katsomaan itsellenne sopiva auto nuohan aatamin aikuista,pas-kaa johon olette polkaiseet ja oliko vielä cdi koneet kaiken tuon päälle?
Jos oli niin äkkiä sellaiset pas-ka kasat pihasta hevon hel-vettiin.
Mitä te olette menneet Ostamaan?eikö ne pinen järjen rippeet edes vaikuttaneet päätöstä tehdessä,vai että reikä pitäs tehdä? reikä on ollut päässä silloin kun pas-kan hankitte pihaan mätänemään. - :D -
Älä ikinä osta kirjoitti:
Ettehän te tosissaan väitä että c ja E malleissa ole luukkua.
Jos ei ole niin jo on kumma?
Joku mainitsee että luukku aukenee takakontin puolelta.
Ei juma ,menkääpä nyt katsomaan itsellenne sopiva auto nuohan aatamin aikuista,pas-kaa johon olette polkaiseet ja oliko vielä cdi koneet kaiken tuon päälle?
Jos oli niin äkkiä sellaiset pas-ka kasat pihasta hevon hel-vettiin.
Mitä te olette menneet Ostamaan?eikö ne pinen järjen rippeet edes vaikuttaneet päätöstä tehdessä,vai että reikä pitäs tehdä? reikä on ollut päässä silloin kun pas-kan hankitte pihaan mätänemään.Helpottiko purkaus? Ohesilta saitelta saatat saada lisäpua todellisiin ongelmiisi: http://keskustelu.suomi24.fi/debate/2795
Koetahan jaksaa itsesi kanssa.
Tuon rinnalla mekaaniset murheet ovat harmittomia ;-)
- Hyvä on hiihtäjän
Sama homma täällä. Olisi kiva kuulla miten "tee se itse" suksiluukku onnistuu!
- W202
Vehon hintoja suksipussille en tunne (riskeeraa olla melko hintava), mutta autohajottamoltahan sellaisen hyvällä tuurillaa saattaa löytää.
Suksipussi tulee aukoon istutetavan raamin kanssa jossa on saranoitu suojakansi, joka aukeaa takakontin puolelta. Saranat yläreunassa. Kynärnojan taake kehyksessä on jokin paksu suojakangas / luukku, joka vain taitetaan ylös pois tieltä.
Eihän tuon pellin leikkaaminen pitäisi sen kummempi toimenpide olla, ottaa vain ensiksi taka-selkänojan pois tieltä.
Mitä äänieristyksen tulee, niin eihän se selkänojan takana oleva pelti sen enmpää eristä kuin suksipussin kehys & luukku.
Ps. Hatuhylly on peltiä jossa läpimenoaukkoja, kaiuttimille ja ensiapupakkakselle ja sitten vain hattuhyllyn verhous päällä. Tullut mieleen josko tuon verhouksen alle peltiä vasten asentaisi (vaikka liimaamatta) jonkin äänieristyskerroksen.
Oliskin jokin kohtuuhintainen valmiskitti jolla voisi auton kokonaisvaltaista äänieristystä parantaa, mutta riskeeraisi olla melko iso urakka verhouksien purkuineen ja takaisin asentamisineen.
En tiedä paljonko vaimentaisi moottoriääniä jos nokkapellin verhouksen taakse saisi laitettua äänieritystä liimattuna nokkapellin alapintaa. Kuitenkin konehuoneen väliseinä pitäisi myöskin lisäeistää (melko hankala homma ja vaatii notkeita nikamia).
Mahdollisesti vielä etu-sisälokasuojien yläpintaan jos liimaisi jonkin erityskeroksen. Sisälokasuojat itsessään ovat simppelit irottaa, muutamalla ruuvilla kiinni ja rengastakana ei tarvitse irroittaa. Jos kulmaa nostaa tunkilla, niin saa hieman väljemmät tilat työlle. Sitten jäisi vielä lattia ja ovet (ehkä kattokin).
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1681026
- 60832
- 86800
Mitä luulet
Mitä luulet kaivattusi ajattelevan sonusta? Onko jotain mitä haluaisit oikaista hänelle?72737- 46663
Vielä hyvinvointitalosta
Suurin osa pyhäjärvisistä on sivistynyttä fiksua porukkaa ja on täysin hankkeen kannalla. Nyt vain pieni äänekäs joukko77606- 62599
Luule ja ajattele minusta
mitä tykkäät nainen, olet ajat sitten antanut itsestäsi ihan omanlaisen kuvan.. 😅46569- 28565
Suhde sinuun on ollut yhtä draamaa
ilman draamaa ja suhdetta. 😅 Oikeasti ei naurata. Nainen, olet pitänyt minut pihdeissäsi. Tunne on välillä vahva ja su35565