APUA ---Lääkäriin??

Milloin lääkäriin? KOkeneet auttakaa ja kertokaa ;-)
10 kk ikäinen tyttöni on tänään ekaa päivää ollut kuumeessa noin 39,5 astetta ja supon jälkeen noin 38,5 astetta. virus tarttui isältä. tyttö syö huonosti ja EI SUOSTU JUOMAAN. hän on väsynyt ja ei jaksa leikkiä, jonkin aikaa jaksaa katsella ja kuunnella kuvakirjoja. Pitäiskö huomenna mennä lääkäriin jos yhtä vetämätön olo?
Pitääkö vaatteita jotenkin vähentää, kun isälläkin oli kuumeessa viluinen olo ja villapaita päällä??? KIITOS VASTAUKSISTANNE!!!!!
2406
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

lapsen nesteen saannista. Kauan lapsi on ollut juomatta?? Kannattaisi varmaan soittaa päivystykseen jos ei ala juomaan sillä nestehukka lapsilla on tosi vaarallista!

Äänestä

jotka itse sain sunnuntaiyönä päivystävältä lääkäriltä. meillä siis vauva 3kk ja sai tämän kamalan saman influenssan jonka kaikki muutkin perheessämme, mutta neuvo pätee kyllä vähän vanhempaankin vauvaan.

eli ensisijaisin ja tärkein tehtävä on saada se kuume alas. sen jälkeen onnistuu todennäköisesti juominenkin ja ellei onnistu, mitä kiireellisemmin yhteyttä lääkäriin! näillä pikkuisilla kun tuo vakava nestevajaus tulee ihan tunneissa, ei päivissä niin kuin aikuisilla!

eli kuumelääkettä (parasetamolia) painon mukaisella annostuksella suppona ja ellei yksi suppo laske kuumetta alle 38 asteen kahden tunnin sisällä annosta, niin 4 tunnin kuluttua uusi suppo. 4 tunnin välein saa antaa, kunnes kuume on alle 38 (yleensä toisen supon jälkeen jo laskee, näin ainakin meillä). sen jälkeen painon mukainen annos 6-8 tunnin välein, miten kuume sitten osoittaakin nousua korkealle. ja vaatetus ihan minimiin!!! vaippa ja t-paita riittää. tehokas jähdytys on kuumeenalennuksen a ja o. huonelämpö myös korkeintaan 20 asteeseen.

ja sitten tarjoat sitä juotavaa. mitä tahansa, miten tahansa, milloin tahansa. eli joka välissä koko ajan. pikkuiset ei osaa itse pyytää, eivätkä tajua tarvitsevansa juotavaa, mutta sitä on saatava menemään keinolla millä hyvänsä. tarjoilet vaikka mehujäätelöä ellei muuten mene nestettä. trippiä, kylmää vettä, maitoa, mehua, mitä tahansa. ilman ruokaa voi olla päivänkin, ilman juomaa ei.

ellei pikkuisesi todellakaan suostu juomaan mitään, eikä pissaa ole tullut vaippaan moneen tuntiin niin lähdet hänen kanssaan päivystykseen. kuivuminen on mitä vakavin uhka pienille!!!

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


vaava 10 kk kirjoitti:

Milloin lääkäriin? KOkeneet auttakaa ja kertokaa ;-)
10 kk ikäinen tyttöni on tänään ekaa päivää ollut kuumeessa noin 39,5 astetta ja supon jälkeen noin 38,5 astetta. virus tarttui isältä. tyttö syö huonosti ja EI SUOSTU JUOMAAN. hän on väsynyt ja ei jaksa leikkiä, jonkin aikaa jaksaa katsella ja kuunnella kuvakirjoja. Pitäiskö huomenna mennä lääkäriin jos yhtä vetämätön olo?
Pitääkö vaatteita jotenkin vähentää, kun isälläkin oli kuumeessa viluinen olo ja villapaita päällä??? KIITOS VASTAUKSISTANNE!!!!!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu