Tietääkö kukaan, että onko missään tai kellään kuvia, joskus vuonna "elvis" toimintansa lopettaneesta, heinäpäässä päin sijainneesta Oulun seurahuoneesta ja sen alakerrassa sijainneesta pubista? Itse en tätä paikkaa muista edes ulkoa päinkään, kun olen ollut silloin niin pieni, mutta tunnettu mesta se on kuulemma ollut.
Seurahuone
3
1110
Vastaukset
- Kävin usein
Yläkerrassa oli ruokaravintola ja tanssisali. Katutasossa oli Eskon krouvi. Alakerrassa oli yökerhon tapainen. Kuusikymmenluvun lopulla helkkarin suosittu paikka. Ravintoiloitsija oli Kontio.
- nyk kannaton
Joo, Huoneen puolella sai tanssia ja Krouvissa Idiltä turpaan jos naama ei miellyttänyt :)
Niin onko tästä kyseisestä paikasta ehkä kuvia jossain, ulkopuolelta ja sisätiloistakin? Olis ihan mielenkiintoinen nähdä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse964774Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1133912Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä2083804Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.1082220Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575771964Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.801336- 1321258
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.1621246- 531105
En ymmärrä ateisteja!
Raamattu on aitoa historiaa, jotka ovat kirjoittaneet aikalaiset! Mitä änkyröitte turhaa???4931059