Laiha ja pieni ihminen

Kuvitellaan vaikkapa uutisankkuriksi alipainoinen piipittävä mies taikka nainen. Minä en katselisi tai kuuntelisi hetkeäkään ja kyseenalaistaisin kaiken, mitä se sanoo.

Luurankomainen laihuus voi olla mallimaailman valtti, mutta tosielämässä vaikutus on päinvastainen.

Ootteko samaa mieltä?
151007
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 15

Vanhimmat

onko ihminen iso vai pieni ja tuskin ne sinne piipittävä äänisiä huoliikaan uutisankkuriksi.

Äänestä

jos nyt vain sattuu olemaan pieni ja alipainoinen?Ei kait tuokaan ole koosta kiinni..:)

Äänestä

samaa, kun mummuni aina moitti, jos lääkäri määräsi pieniä pillereitä.
Sitä parempi lääkäri, mitä suurempia tabletteja hän määräsi.

Äänestä

olisi mahdoton kuvitella säilyvän kahta päivää pitempään työssä.
Mutta itse asiaan. Alipainoinen fyysisesti on ainakin liike-elämässä sitä myös kokonaisuutena, ja pienikokoisella ei ole mahdollisuuksia nousta huipulle. Tämä on rankka pääsääntö, johon voi tietysti aina löytää poikkeuksia.
Tosiasiassa huipulle nousevat keskimittaisia pitemmät ja komeammat, vähintään normaalipainoiset, pieni lihavuus ei haittaa. Sama sääntö liike-elämästä toimii politiikassa. Ei tarvitse olla kiiltokuvan näköinen, mutta hyvännäköinen ja persoonallinen, itsevarma ja näkyvä, ja juuri siihen tarvitaan kokoa.

Äänestä
  • Toiset täällä yrittää selittää, mitä sattuu.

    Äänestä

  • mutta jos "ylös" aikoo kivuta, niin siihen tarttetaan ällii, eikä ulkonäöllä ole sen kanssa silloin enää mitään tekemistä!
    Otan tähän nyt esimerkiksi Aatun, joka oli pieni ja hintelä mies, kummasti vaan oli aikansa suurmies, jota miljoonat totteli ja joita hän käskytti. Toisena esimerkkinä erittäin pienikokoinen Napoleon, pieni ja paksu, ei siinäkään koosta ollut kyse.
    Nämä nykyajan suurmiehet lupaan sinulle vielä etsiä, voin kuitenkin väittää että monet tiedemiehet ja japsitkin, ovat fiksuja ylös päässeitä ja hinteliä pikkumiehiä kooltaan.
    Minusta on tosi typerää tulla väittämään edes että pieni ja hintelä ei pääsisi "huipulle".

    Äänestä

väite tämä ei päde. :)

Äänestä

Mauri Pekkarinen ei ainakaan kuulu tähän ryhmään :)

Äänestä
  • ohjelma takkuili taas, ja siitä syystä tämä Pekkarinen täällä..

    Äänestä

Ihmistä ei voi leimata ulkoisen olemuksen vuoksi.

Äly, karisma ja ihmisyys tulee aivan muuta kuin ihmisen koosta.

Itse olen hoikka 160 cm nainen ja minulla on pitkä mies..ja meissä on karismaa molemmissa.

Pidän ihmisen älykkyyttä tärkeämpänä, kuin kokoa...iso voi olla, mutta silti pienet aivot.Ja tämä on totuus, mietippä vaikka Tony Halmetta??Siinäpä se .........

Nainen 50

Äänestä

ei uskottavuuteen vaikuta. Kyllä se uskottavuus tai epäuskottavuus tulee sieltä nupistä, sanoista ja teoista. Sen sijaan tällaisen aloituksen tekijän uskottavuus saattaa hieman kärsiä.

Mistähän tuon piipityksen muuten keksit, mahtaako ihmisen äänellä olla juurikaan tekemistä ihmisen koon kanssa.

Äänestä

Se on ihan sama minkäkokoinen ihminen lukee uutisia, sillä eivät ne itse niitä tee, vaan ne tuodaan niille luettavaksi ympäri mailmaa, faxilla. Luurankomainen laihuus ei vaikuta uskottavuuteen missään muussakaan asiassa, toivottavasti et ollut ihan tosissasi??

Äänestä
  • Samoin meitä pikkasen pullukoita ei oteta aivan vakavasti.

    Äänestä

ei tässä asiassa ole mitään tekemistä, jos ihminen on selvä sanainen ja ulos anti hyvä, koko on mitään sanomaton asia tätä mitatessa.
Laulaa ne linnutkin omalla äänellään.

Äänestä

Kovinkaan iso mies, mutta karismaa hänessä oli.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


on epäuskottava kirjoitti:

Kuvitellaan vaikkapa uutisankkuriksi alipainoinen piipittävä mies taikka nainen. Minä en katselisi tai kuuntelisi hetkeäkään ja kyseenalaistaisin kaiken, mitä se sanoo.

Luurankomainen laihuus voi olla mallimaailman valtti, mutta tosielämässä vaikutus on päinvastainen.

Ootteko samaa mieltä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu