zafira d vie öljyä

Kaveri osti 00 vm 60 tkm ajetun diesel Zafiran. Nyt muutaman tuhannen kilometrin jälkeen on jo jouduttu lisäämään öljyä koneeseen. Onko tämä ominaisuus vai mistä vikaa pitäisi hakea?
7934
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Eli kuuluukin viedä paljon öljyä.Kts. ohjekirjasta kohta öljynkulutus.Vie ainakin 0,5l/1000km.Kokemusta on...

Äänestä

Mulla oli Astra 2.0 ja öljyä sai kyllä lisätä huoltovälillä ihan reilusti litran pari.

Äänestä

Kysypä onko kaveri tsekannut öljyt ajosta tullessaan vai reilun tauon jälkeen? Omassa autossani öljyn valuminen pohjaan kestää hyvän tovin. Kun mitataan illalla ajosta tultaessa ja aamulla ennen lähtöä, niin öljypinta voi heittää melkein min/max välin

Äänestä
  • Mä ainakin katoin öljyt monta tuntia sen jälkeen, kun ajotietokone oli ilmoittanut öljymäärän tarkastamista. Ilmoitus tulee silloin, kun öljynpaine on alhainen. Tuolloin oli yleensä pinta alarajassa. litran sai heittää koneeseen.

    Äänestä

  • Opelisti kirjoitti:

    Mä ainakin katoin öljyt monta tuntia sen jälkeen, kun ajotietokone oli ilmoittanut öljymäärän tarkastamista. Ilmoitus tulee silloin, kun öljynpaine on alhainen. Tuolloin oli yleensä pinta alarajassa. litran sai heittää koneeseen.

    Eli taitaa olla opelin ominaisuus? Omega vei 2000 km:n aikana 2 litraa.

    Äänestä

Minulla oli sama juttu Omegan kanssa, en tiedä huohottaako jostain pihalle vai missä vika?

Äänestä

Itselläni on nimimerkin mukainen -99 vuosimallin uutena hankittu Opeli ja samat on kokemukset minullakin. Uutena auto kulutti n. 0,5l/1000km ja jälleenmyyjän mukaan ei mitään ollut tehtävissä, sillä em. arvo ei ylitä ohjekirjan mukaista enimmäiskulutusta 0,6l/1000km ja heidän mukaansa kulutus "asettuu" ajokilometrien myötä. Koska minusta kulutus vaikutti turhan suurelta nykyaikaiselle uudelle autolle, otin yhteyttä osoitteeseen"[email protected]", josta sain vastauksen melkoisen odottamisen jälkeen, että kulutus "asettuu" tyypillisesti tasolle 0,2-0,4l/1000km mahdollisesti jopa 60-80tkm ajon jälkeen. Toistaiseksi paras apu on ollut Castrol GTD öljy, siirryttyäni käyttämään mainittua öljyä kulutus putosi tasolle 0,25l/1000km ja nykyisin n. 90tkm ajomatkan jälkeen olen tasolla 0,2l/1000km ts. minulla on öljynkulutuksen suhteen Opelin huippuyksilö!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


SWman kirjoitti:

Kaveri osti 00 vm 60 tkm ajetun diesel Zafiran. Nyt muutaman tuhannen kilometrin jälkeen on jo jouduttu lisäämään öljyä koneeseen. Onko tämä ominaisuus vai mistä vikaa pitäisi hakea?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu