Tiedän että kissat joskus säksättävät nähdessään lintuja. Itse kuulin ekaa kertaa pari päivää sitten ollessani pihalla kissan kanssa. Se näki puussa linnun ja jäi puun alle säksättämään ja välillä äänteli melkein kuin lintu, lyhyitä kimeitä ääniä. Onko tuo joku yleinen vaanimisjuttu vai yrittääkö kissa kommunikoida linnun kanssa vai onko se joku ärsyyntymisääni, että piruvie kun tuo tipu on noin kaukana, enhän mä ylety siihen..? Onko sitä kukaan tutkinut ja löytyykö jostain tietoa mitä se tarkoittaa?
Miksi kissa säksättää
linnuille?
74670
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
En tiedä mitä linnulle mahtaa sanoa, mutta meillä on ikkunat aina kissanrää`ssä kun se säksättää lintuja sisällä.Hauskaa katsottavaa.Kait se jotain näytelmää on......:))
lintuja ääntelemällä kuin linnut? :D Meidän katti ei säksätä ikkunan takana koskaan vaikka meillä on lintujen ruokintapaikka ihan tossa lasin takana. Ainostaan ulkona oon kuullu sen säksättävän ja kitisevän linnuille.
Meillä menee kans ikkunois sellanen leveä räkäraitä kisun nenän korkeudella :D
Onneks on kaihtimet ni ei niin häiritse, enää ainakaan, aluks olin kokoajan pesemäs sitä.. :)
Kissa säksättää, kun se on turhautunut. Haluaisi saada linnun kiinni, vaistot vetävät siihen, mutta ei jostain syystä pääse. Esim. sisällä kun katsoo ikkunasta tai jos lintu on liian ylhäällä puussa, johon kissa ei pääse linnun huomaamatta.
Siksi kissa säksättää. :)
kissa matkii säksätyksellä kuolinpuraisua jonka ne saalistaessaan tekisivät. ei siis mitään turhautumista vaan ihan normaali käyttaytymismalli kuten turkin pesu paitsi nyt ilman mitään kokreettista kohdetta(lintua suussa).
Meillä katti ensin innostuu nähdessä linnun, oravan, ötökän tai toisen kissan ja alkaa säksättää "äi ä-äh ä-ä-ähk" ääneen häntä vinhasti vispaten. En oikein usko että oman kissan kohdalla kyse olisi kuolinpuraisun esittämisestä vaan innostuksen purkamisesta.
Tiedättekö sen kun aurinko paistaa ja voi heijastaa esim. kännykän näytöllä sellaisen valotäplän seinälle. Kissa lähtee seuraamaan sitä. Kun siirsin valon kattoon, kissa alkoi säksättämään.