Mites jos ostaa lomaosakkeen joltain yksityiseltä niin siirtyykö ne pisteoikeudet uudelle omistajalle vai joutuuko noissa maksamaan vielä jotain extraa niistä? Onko jotain muita asioita mitä tulisi ottaa huomioon yksityiseltä ostaessa?
RCI kohde yksityiseltä
miten pisteoikeudet?
52016
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Joo ensinnäkin kannattaa miettiä mitä ostat vaikkakin hinta ehkä 80 % halvempi kuin esim. Holidaylta. Pisteet ei suoraan siirry missään tapauksessa. Voit yrittää pisteyttää Rci:n kautta tai omaloma.net tarjoaa myös jotain mahdollisuutta. Holiday halunnee noin 3000 euroa ns. vaihtokaupan muodossa. Rahaa menee aina lisää joten mieti harkiten mitä osaketta olet ostamassa. Huomioi myös vastikkeet, ne eivät koskaan laske. Samoin Rci jäsenmaksu, tällähetkellä 132/vuosi.
valmiiksi pisteytetyn, esim. aikoinaan Holiday Clubin alle kuuluneen osakkeen, niin joutuuko yhä maksamaan HCF:lle sen 300e? Vai onnistuuko tuon pisteytys sitten RCI:lle ilman välikäsiä? Tiedän kyllä tuon RCI:n jäsenmaksun ja vastikkeeseen liittyvät riskit.
Vaikka ostat valmiiksi pisteissä olevan viikon niin pisteet eivät siirry. Pisteet ovat omistaja- ei osakekohtainen asia. Tämä harvemmin tulee selville yksityisten myydessä osakkeitaan. Eli ei onnistu suoraan.
mikä merkitys noilla pisteillä olisi itsellesi ja kuinka paljon niistä kannattaa ylipäätänsä maksaa. Viikkovaihto lisäviikkoineen on aina käytettävissä ilman mitään lisämaksuja. Minulla on epäilys, että moinen järjestelmä on luotu ainoastaan siksi, että nämä klubit pääsisivät rahastamaan jälkimarkkinoilta osakkeensa hankkineitakin, koska pisteet eivät ole automaattisesti siirrettävissä. Parasta lienee kysyä asiasta suoraan RCI:ltä ilman välikäsiä!
Mielestäni yksityiseltä kannattaa ostaa sellainen viikko, jota voi itse hyödyntää. Pisteiden kanssa pelatessa ei mene kuin rahat ja hermot.