"Nätti tyttö"- ketjun kunkku KingKale ihailijattarineen poistui yksityissviittiin, yksityisiä "hauskoja" juttujaan tarinoimaan;)
Kunkku tosin kyllä ennen lähtöään varoitteli, että ihailijatarkiintiö on jo täynnä, mutta monet eivät uskoneet ja kirjoittelivat "omiaan", muistamatta päivän iskemisyritystä.
Mukavaa huomioida palstan elävän omaa lainalaista elämäänsä.:D
Kunkku tosin kyllä ennen lähtöään varoitteli, että ihailijatarkiintiö on jo täynnä, mutta monet eivät uskoneet ja kirjoittelivat "omiaan", muistamatta päivän iskemisyritystä.
Mukavaa huomioida palstan elävän omaa lainalaista elämäänsä.:D
Vastaukset 56
Vanhimmat
Ketä nyt kiinnostaa jonkun nikkikunkun valloitukset. Tämä on sentään yleinen foorumi. Entistä hölmömmäksi on tämäkin palsta mennyt. Eikös näihin aloituksiin pitäisi kaikkien voida vastata? Pitääkö sisäpiiriläisille olla jatkuvasti oma ketju, menkää vaikka sättiin!
Ilmiönä on mielenkiintoinen tuo halu "flitrrailla" sisäpiirimäisesti julkisella foorumilla.
Sanotaan jopa "hus, hus!", piiriin tunkeutujalle, mitä kaikille tarkoitetulle ketjussa ei pitäisi tehdä.
Kun minä ja jotkut muut tulimme "keskusteluun" mukaan, lähti kunkku perttoineen ja sievisineen muuaalle.
Parempi niin:=D
Kai tänne nyt mahtuu niin yleiset kuin yksityisetkin jutut. Ei täältä paperi kesken lopu. Jokainen menee mukaan siihen ketjuun kuin haluaa ja antaa muitten olla. Eikö näin olisi parasta.
arvoisa nikki "mutta mutta", että heti sivulauseessa kumosit sanomasi "ei millään pahalla"? "Ei millään pahalla, mutta...". Kyllä tuo "mutta" kertoo, että pahalla kuitenkin.
No, asiaan. Nikkikunkun valloitusten ei tarvitsekaan kiinnostaa, jos ei tunne asiaan kiinnostusta. Sinulla tuntuu intohimoa kuitenkin olevan, ethän muuten tietäisi koko asiasta yhtään mitään. Olet siis lukenut Kingkalen ketjuja.
Yleinen foorumi. Aivan oikein. Yleinen tarkoittaa, että kaikkien käytettävissä. Kaikkien kirjoitettavissa ja kaikkien osallistuttavissa.
Itse kukin osallistuu siihen, mikä kiinnostaa.
Mikä sinua estää vastaamasta?
Jos ei tunne mielenkiintoa, voi välinpitämättömästi ohittaa ja osallistua sellaiseen ketjuun, mihin tuntee halua ja tarvetta.
Sätti ja keskustelupalsta ovat kaksi eri asiaa. Ja kuten itse sanoit, tämä on yleinen foorumi, siis yleinen keskustelupalsta. Täällä on myös säännöt ja jos niitä sääntöjä noudattaa, ei pitäisi kenelläkään olla valittamista.
Sisäpiiri? Mikä se on? kerro sinä, kun näyt tietävän, että täällä sellainen on.
Ja vielä. En nyt ulkomuistista osaa sanoa, montako otsikkoa ruudulle mahtuu kerrallaan, mutta taatusti ainakin niin monta, että vaikka siellä olisi useampi kuin yksi Kingkalen aloittama, mahtuu sinne vielä monta hyvää, sinun aloittamaasi ketjua. Kokeile, miten saat kirjoittajia mukaan, ehkä yllätteäen lakkaatkin murjottamasta.
Entistä hölmömmäksi? Ehkä se johtuukin juuri siitä, että sinä olet lakannut kirjoittamasta.
Ryhdy nyt, hyvä ihminen, nostamaan tasoa, äläkä marmata.
Panin vain merkile "mielenkiintoisen ilmiön"
Kukaan eikä mikään ole lähtenyt yhtään minnekään sinun tai kenenkään muun takia.
Joskus sitä vain on kirjoittamisen halua, sitten se hiipuu ja palaa taas.
Vähänkö ollaan oltu samassa ketjussa hulluttelemassa! Minä en nyt oikein ymmärrä tuota väittämääsi, mutta jos suoraan sanon, etkä kerro tätä kenellekään, maailmassa on paljon muitakin asioita, joita en ymmärrä;)
Noin se menee, tasaisen "hölmöjä" kaikki ketjut.
Yhtä kiinnostaa yksi, toista toinen. Minua kaikki.
Mihin se Kingkale nyt menikään? Oliko liian pitkä lounas?;)
Niitä on 40. Johan on ihme, jos ei vaihtelua juttuihin tule. Yksi ketju sinne tai tänne ei voi pilata korkealuokkaisen foorumin mainetta.
Taidan olla vaan sellainen "analyytikkotyyppi".
Funtsin itse tykönäni, että täällä kirjoittelu on monille( ainakin minulle) vaihtoehdoton olotila.
Menisin kylään, jos viitsisin laittaa "ykköset" päälle.
Kutsuisin vieraita, jos viitsisin siivota.
Lähtisin shoppailemaan, jos olisi rahaa.
Viettäisin hurjaa peuhaamista sängyssä, jos olisi....hm....siis olisin asiasta innostunut:))
"kunkkuilla" täällä, minusta on vain muodostunut naisille jonkinlainen kuva, aivan niin kuin teistäkin minulle.
Ketkähän kuuluvat sisäpiiriin? Mielestäni me kaikki, jotka tänne kirjoittelemme ja ajatuksiamme tuomme julki.
Voisiko olla mahdollista, että naisena olet katkera kun en ole huomioinut Sinua :) TAI
miehenä olet mustasukkainen maineestani?
Kysyy King Kale
"konditionaali-ihminen"=D. Niin minäkin, aina välillä. Tekisin, olisin, menisin...jne. Mutta. Siihen se sitten tyssää.
Nyt kun jaksaisin vain hilata tuhdin, siis naisellisen peffani ylös tästä ergonomiseta tietsikkatuolistani, niin menisin käymään vessassa:))
Ei millään pahalla: Kingkale ei ole onnistunut. :|
saatat olla ihan oikeassa, King_Kale olisi voinut olla parempi, mutta ei tuo Kale kunkku, se tuntuu aika typerältä. Kingkale ei taas minusta ole niin epäonnistunut kuin annat ymmärtää.
Mikähän on oma nikkisi?
että Kale ja kunkku kuuluvat samaan kategoriaan.
Kun taas King on juhlavampi, ylätyylinen.
vaikka lyhennys Kalevista, Kalervosta...
Olisiko sitten vaikka King_Cale ollut parempi?
Ehdottomasti!
{Siis : mielestäni.}
Mitä minun silmäni saavatkaan lukea täältä. Onko kohta riita jo käynnissä?
Imatran tytölle paljon lämpimiä terveisiä ja kuiskaus korvaasi: aina on kauniille naisille sijaa elämässäni, Sinullekin Katriina, olet verevä ja upea nainen, kävin katsomassa kuvaasi. En pakoile "ihailijoita", vaan työkiireet pakottavat välillä poistumaan palstalta. Ja joskus on vain mukava lukea muiden tekstejä itse niihin kommentoimatta.
Ainahan nämä palstat omaa elämäänsä elää, välillä kiivaasti ja joskus sitten rauhallisemmin.
Tästähän se taas lähtee ja KAIKKI mukaan!
niin hitsisti haluttas... tulla mukaan.
Olet kuka tahansa, tule mukaan! Välittömästi! Tämä on käsky!!
Anna minun rapsuteella, kutinat pois!
Olen kuin kortisooni voide.
organiseeraa! Minä yritin koko päivän tavoittaa, olisi pitänyt jalkahoitajalle päästä, meni eilen vasemman jalan pikkuvarpaan kynsi luistellessa. Sihteeri vaan jankuttaa, että ei saa johtajaa häiritä, ei saa, on tärkeä kokous.
Mikä hemmetin kokous se kuutta tuntia kestää, kysyn minä!
Autokyytiä olisin tarvinnut, nyt piti mennä jalkaisin koko kolmesataa metriä.
Minulla oli tänään kaksi 3 tunnin palaveria peräkkäin, tärkeitä, tärkeitä bisneksiä. Noista kokouksista riippuu Pertta-tädinkin tulevat kauneushoitolakäynnit ja matkat maailmalle. Joten ei pidä olla noin kireänä asian vuoksi.
Olisit voinut autokyytiä pyytää sihteeriltäkin tai käyttää taksia, kuten olen luvannut lukuisia kertoja! Laskut voi lähettää minulle.
Kun olet rauhoittunut, käy kurkkaamassa vihreän salin mahonkista barokkilipastoa, vasemmasta ylälaatikosta pitäisi löytyä pieni yllätys!
Jospa se hyvittäisi vähän kiukkuasi.
kaivannut minua Katriina?
Heti kun näin miehekkään profiilisi Galleriasivuillasi, huokaisin onnellisena: "Hän on taas täällä":=D
kun saan voimisteluohjelmani loppuun. Juuri nyt olen niin solmussa, että menee aikaa, ennenkuin pääsen irrottautumaan.
Taidan muistuttaa Röllin voimistelulaulua. Onneksi ei ole ketään näkemässä.
aukene vai menitkö lopullisesti umpisolmuun? Emmerdalekin on jo ohi, onko piironginlaatikko jumittunut? Tulenko apuun?
Kyllä nyt on notkea olo. Melkein kyynärpäitä myöten sain kädet lattiaan jalat suorina.
Olen kuin Aira Samulin, vain kymmenisen vuotta vanhempi, kymmenisen kertaa kauniimpi ja sata kertaa fiksumpi.
On siinä vertailukohtaa.
Nyt menen piirongille. Jos minua ei vähään aikaan kuulu takaisin, olen pyörtynyt ihastuksesta. Nuoria, komeita ensihoitajia saa lähettää elvyttämään.
ovat jo valmiina näppäimistöllä.
Pysys reviirilläs!
...rohviili, koukkuselkä ja naama pitkällä edessä. Mutta mikä onkaan se mylpyrä siellä alhaalla? Taitaa olla pisnesmiehellä "pallo jalassa".
Kävin sivuillasi ja koin täydellisen yllätyksen: ollaan kuin kaksi marjaa, mikä ihmeellinen kohtalo ihmisillä voikaan olla. Oletko huomannut yhdennäköisyyden?
Nyt huomasin, kun kerroit. Ihan olemme, kuin kaksoset. Luojan luomat.
Onkohan meitä muitakin?
syyttävää sormea isää vai äitiä kohti?
...syyttäen osoitella? Kai heillä hauskaa on ollut, puolin, jos toisinkin.
nämä viimeiset viestit jo viittaa sisäpiiriin? Kuppikuntaan?
Mikset osallistu keskusteluun?
Kuule, minun kuppini eivät sinulle kuulu, ne ovat yksityisasia. Kun ei niihin ole tähänkään mennessä kukaan päässyt sotkeutumaan, en aio antautua siihen leikkiin enää näin myöhäisellä iällä.
Pertta-täti, että olet hyvin närkästynyt ja harmissasi. En minäkään haluaisi vieraan ihmisen huulipunaa kalliisiin kuppeihini. Suonet kuitenkin anteeksi hervottoman nauruni. Taisit pistää luun kurkkuun jollekin, koska vastausta ei kuulu. Nyt pitää mennä pyyhkimään naurukyyneleet pitsinenäliinaan.
.
Pertta-tädiltä on aina riittänyt luu kurkkuun niin isoovalle kuin janoovallekin.
.
Kerttu-täti, 96-vuotias ruustinna, oli mielessäni, joten anteeksipyyntöni osoitan Pertta-tädille! :)
Rovastilassa apulaiset laihtuivat, ja kylillä huhuttiin, että eivät saa riittävästi ruokaa ja juomaa siellä.
Anteeksi sekaannus!:)
elämän suola.....
:)))))))))))))))))))
Joskus tulee lueskeltua näitä .
Panit sitten taas lumipallon pyörimään. Ettei vain tulisi ihan lumivyöryä=DDD.
Kunhan naapurista lähtevät vanhemmat ja toiseta naapurista nuoremmat, niin nesteessä ollaan.
Ikääntyneemmät neuvovat, nuoret naursekelevät räkäistä nauruaan.
Kantsis perustaa iättömien palsta.
...le!, Joku seitkytvuotias katsoi irstaasti, eräs viiskymppinen mummotteli.
Tuota....mistäs me puhuttiinkaan?
Ai niin miehistä. Nyt vaan ei satu tulemaan mieleen yhtään järkevää ajatusta aiheesta.
Kertoisi nyt joku kivan misevitsin, että pysyisin kenoarvontaan asti hereillä!
Tämä ei itseasiassa taida edes vitsi ollakaan, vaan sain sähköpostissa joku päivä sitten, oli ollut jollain Lasten suusta kuultua-palstalla.
Jotenkin näin se meni: Tapahtui suuren marketin kassajonossa. Kansallispukuisella naisella oli vauva vaunuissa ja vauva huusi kuin syötävä. Isoveli, 5-vuotias, kurkisti vaunuihin ja kysyi:"Mikä sitä Valtea vituttaa?"
"Kansallispukuisella naisella! ja "Valte."
He ovat mielestäni aivan ok, mutta eipä juuri jääyt arvailujen varaan, oliko kyseessä mustalaisrouva lapsineen.
Mitähän nimiä romanit antavat lapsilleen tavallisimmin?
Henry ja Valte ovat pojilla monasti.
Tamara ja Miranda tuntuvat olevan tyttöjen niminä.
Olemmeko me valkolaiset tyytyväisiä nimiimme?
Älä kerro nimeäsi, mutta sano millä kirjaimella se alkaa! Koskee kaikkia. KingKalea varsinkin!
Minä katson kristallipalostani sitten sen koko nimen.
tarvitsetkin. No, sanotaan sitten että se alkaa S-kirjaimella.
Nyt näen nimen, Sami.....hetkinen....
toisella puolen palloa on kypsempään ikään ehtineen tuhdin puoleisen mieshenkilön kuva, on parta ja viikset, mutta kalju pää.
.....Santei...juu selvä Santeri.
Jos en , siis pallo ei näyttänyt oikein, niin se johtuu siitä, että vuosihuolto on myöhässä.
Yleensä olen hyvä ennustaja. Melkoisella varmuudella voin sanoa, että kun almanakan kaikki nimet on käyty läpi, olen osannut ennustaa. Ortodoksisen kalenterin läpikäytyäni ainakin. Onpa minulla ruotsalainenkin kalenteri.
Eiköhän natsaa vielä!
Huom! Obs!
Kyllä se "Nätti tyttö"-ketju jo riittävän pitkä olikin. Jouti sammua.
Mielestäni 30...40 viestiä on maksimipituus helposti luettavalle ketjulle.
Höpötteleminen on ihan sallittua. Enkä usko Kunkkujen Olivioineen, Perttojen, Sieväskien, ym. mihinkään poistuneen.
Varmasti aukeaa kohta ketju, jossa sama höpöttely jatkuu. Inflaation vain kärsii, jos liian usein toistuu.
koko tämäkin ketju ja niin täysin tyhjää, että jotain teidänkin maailmasta puuttuu...
Etteikö sinun elämästäsi puutu jotain? Hauskuus? Tule mukaan höpöttämään. Osataan me muuten vakaviakin olla.
Vastapainoksi arkihuolille ja suruille, on lupa välillä "höpötellä".
Eihän kukaan aina ole kuivan asiallinen, eikä myöskään hulvaton höpöttelijä.
Kirjoitin juuri ystävälleni kirjeen, missä kerroin talomme lämmitysjärjestelmästä, osoittaen suoranaista LVI - osaajan ammattitaitoa.
En tiedä mitä mieltä hän, kirjekaveri on, mutta hyvin tekniikkaa hallitsevan kuvan ainakin yritin itsestäni antaa:=D
lukiessa tulee mieleen sisäänlämpiävä kuppikunta - ei siihen paljon ole ulkopuolisilla asiaa.
ulkopuolisella kiinnostustakaan. Pitäkööt toisensa!
Voi kauhistuksen kanahäkki tuota kateuden määrää!