Minua alkaa pikkuhiljaa oikeasti kyrsimään tämä Micr$oftin rahastuspolitiikka. Käväsin kaupassa, ja järkytyin Vista-käyttäjärjestelmän halvimman version hintaa:n. 250 euroa! Samalla yhtiö kyttää ihmisten tietokoneiden ohjelmien aitoutta jollain urkintaohjelmilla!
Olen kokoamassa uutta konetta, enkä todellakaan aio sijoittaa käyttikseen enemmän kuin itse koneeseen.
Mikä Linux-versio on paras ensimmäiseksi Linuxiksi?
kaikki Windows-ohjelmat siinä?
Onko totta, että Linux ei tervitse lainkaan virusohjelmaa?
Olen kokoamassa uutta konetta, enkä todellakaan aio sijoittaa käyttikseen enemmän kuin itse koneeseen.
Mikä Linux-versio on paras ensimmäiseksi Linuxiksi?
kaikki Windows-ohjelmat siinä?
Onko totta, että Linux ei tervitse lainkaan virusohjelmaa?
Vastaukset 30
Vanhimmat
Toimiiko kaikki Windows-ohjelmat siinä?
Jotain emulaattoria käyttää, niin sitten. Mutta siinä toimii kuvan-, äänen-, tekstin-, videon- jne. käsittelyohjelmat. Keksitkö vielä jotain, mitä koneella pitäis tehdä?
Helpoimmillaan, jos sulla on asennusromppu valmiina, menee 5 ja puoli minuuttia saadaksesi linuxin käyntiin ja nettiin samantien.
Ei tosin kovalevylle asennettuna, mutta toimivana järjestelmänä, ohjelmineen.
Linuxin asennus vie päiväkausia kernelin kääntöineen ja yleensäkin vielä epäonnistuu.
Käytän konetta lähinnä nettisurffailuun ja sähköpostiin. Photosopia tulee joskus käytettyä, musiikkia kuunneltua, elokuvia katsottua ja cd-levyjä poltettua. Toimiiko iTunes-ohjelma Linuxissa?
Avautuvatko kaikki nettisvustot Linuxilla? Siis samat kuin Window$illakin?
aloittelijat käyvät, ethän voi ylivertaisena taitajana näin alas vajota?
Älä kuuntele noita trollaajia, eivät tiedä mistä puhuvat.
Itse "käännyin" linux-maailmaan viime kesänä, eikä ole tarvinnut katsoa taaksepäin. Se on lopulta helppo järjestelmä. Ei siinä tarvitse välttämättä komentorivillä leikkiä ja koko ajan koodilla tuhertaa. Jos sitä haluaa kuitenkin tehdä (esim. naapurini rassaa autoaan koko ajan, sama asia), niin linux antaa virittelyyn hienot lähtökohdat.
iTunes ei toimi Linuxissa, mutta tämä ei ole linuxin vika. Apple ei halua julkaista siitä yhteensopivaa versiota.
Kaikki nettisivut aukeavat myös linuxissa.
Jos sinulla on paljon videoita ja musiikkia M$:n omassa wma/wmv-muodossa, varaudu huonoon toimivuuteen. Mikkisofta ei halua kertoa kuinka näitä avataan, joten tuki on heikkoa. Kuin yrittäisi purkaa ja kasata suihkuhävittäjää ilman manuaalia. Melko vaikeaa ;D
Surffailu ja sähköpostin katsominen onnistuu helposti.
Photoshopista ei ole julkaistu versiota linuxille. Win-versiota voi ajaa virtualisoinnilla tai emulaattoreilla. Linuxille on tosin muita, oikein päteviä kuvankäsittelyohjelmia. Harrastepohjalle Gimp riittää vallan mainiosti.
CD-levyjen poltto on monin paikoin helpompaa kuin Windowsissa. Hyvin tukee eri formaatteja.
Mitä distroa suosittelen? No tuo mainittu suse on ihan kiva, itse käytän ubuntua. Simppeli vasta-alkajalle, tiheä kehitystahti, aktiivinen käyttäjäkunta. Käyttiksen omilta keskustelupalstoilta saa nopeasti apua.
Kannattaa kokeilla ns. Live-CD versioita. Monilla distroilla voit ladata erillisen version (tai ubuntun tapauksessa sen saman kuin asennus), jonka poltat cd:lle. Cd asemaan ja käynnistä kone uudelleen. Kone käynnistyy linuxiin, jota voit käyttää siitä cd:ltä ilman mitään asennuksia. Se ei jätä mitään jälkiä kovalevylle. Toimii hitaasti, mutta siitä saa hyvän kuvan järjestelmästä. Hemmetti, netti toimii ihan suoraan mitään asetuksia säätämättä. Samoin toimisto-ohjelmat yms. mukaan pistetyt.
Missä asti sä oikeen käyt sitä kääntelemässä? Hiukan siellä ja vähän täällä poiketen hetkeksi ulkomaille?
pena on outo otus...
Tuolla pari kolme live Linuxia.
http://livecdlist.com
Linux on epäisänmaallinen käyttis, Microsoft on tukenut Suomea monella tavoin, miksi siis haluat taistella hyväntekijää vastan viallisella linuxilla missä ei toimi mikään.
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=108&conference=4500000000000301&posting=22000000024140217
...kaikki toimii...
tekemistä "sisänmaallisuudella" on käyttiksen kanssa. Eiköhän se toimivuus ole kaiken a ja o. Microsoft EI ole tukenut Suomea millään tavoin. Linuxilla toimii sangen moni asia.
No ei taatusti kaikki toimi on ainoa oikea vastaus, mutta vastakysymys kuuluukin, minkä Windows-ohjelmien siinä pitäisi toimia? Kaikki toimisto-ohjelmat, kuvankäsittelyt, multimedia, selaimet, sähköpostit, irkkaukset, mesetykset, iPodit, MP3:set jne. jne. toimii ihan Linuxin omillakin ohjelmilla, ei siinä enää Windowsia tarvita.
Yhä edelleen on jotain, mikä ei toimi Linuxissa mutta toimii Windowsissa, ja on myös päinvastaisia tapauksia.
Itse asentaisin nyt openSUSE 10.2:n ensimmäiseksi Linux-jakelukseni, silloin aikoinani en vaan tiennyt, että on myös helppoja Linuxeja . . . ;)
Linux ei ole kärsimättömälle. Varaudu siihen, että saat viritellä sitä kauan.
Saa viritellä, mutta ei tarvitse.
Nykyiseen ei tarvinnut tehdä mitään, kaikki mitä tarvitsen pelaa niinkuin pitääkin. Asennus kesti hiukan yli tunnin.
Kaikenlaista krääsää löytyy miljoonia 1, jos niiden kanssa jaksaa säätää niin siitä vaan.
Kaikki ohjelmat voi toimia Linuxissa kun ne ei välttämättä toimi kunnolla Windowsissakaan.
Mutta etpä ole kaksista konetta kokoamassa. Linux ilmainen, Windows satsu pari..
siksihän tässä yritetään hyvää jakaa muillekkin. Mutta kun ei edes haluta kokeilla, vaikkei maksa mitään. Koneeseen ei tarvitse tehdä mitään muutoksia, jos kokeilee. Romppu koneeseen ja hoplaa, käyttöjärjestelmä on kohta käynnissä. Jos käytät rompulta, on tietysti vähän hitaampi, mutta jos lataat muistiin, toimii siinä kuin joku windowskin. Luit oikein, voi ladata muistiin, toimii just niin kauan kun on koneessa virrat päällä. Seuraavan kerran käynnistäessä joudut valitsemaan näppäimistön Finnish, käytettävän aikavyöhykkeen, jos verkkokortteja useampia, minkä otat käyttöön, nettiyhteyden asetuksista automaattinen muodostus, kytketäänkö nyt, OK. Kirjaudu sisään, vieraana tai pääkäyttäjänä.
Pöytä auki ja eikun menoksi. Aika meni noin 5 min. 20 sek. Oon tuon testannut useasti.
Muistele, miten yleensä aikaa palaa käyttöjärjestelmän asennukseen.
Windoews vista maksaa vain 104€
http://www.mbnet.fi/hintaseuranta/tuote.aspx/26272
Taas linuxux peelo valehtelee !
Linux maksaa vain 104 euroa.
http://www.mbnet.fi/hintaseuranta/tuote.aspx/26272
Usko jo viimeinkin jo 10-vuotta olet julistanut linuxin yleistymisestä, edelleenkin sen käyttäjiä on vaivaiset 1.8%
linux ei kelpaa kenellekkään ei edes ilmaiseksi.
Linux uskovaisilla on kovat ajat kun saavat lukea joka päivä windows vistan suosiosta ja voittokulusta kaikkialla maailmassa.
Linux ei kelpaa ihmisille ilmaiseksikaan, eipä tietenkään, linuxilla ei avaudu edes kaikki nettisivustotkaan muista sadoista ongelmista puhumattakkaan.
Linux käyttäjiä edelleen vain alle 1.8% tietokoneen käyttäjistä, luku tulee asiantuntijoiden mukaan vielä tuostakin pienenemään lähivuosina.
Montako kertaa meinaat postata tähänkin ketjuun tuota samaa paskaa? Miksi koko ajan maailmalta kuuluu viestejä miten isot kaupungit ja yhtiöt siirtyvät Vistan sijaan linuxiin? Kotikäyttäjiä ei edes pysty kukaan laskemaan. Jopa itse Ballmer on huolissaan linuxista, sinun kannattaa myös olla työpaikkasi puolesta, Microsoftin sylikoira.
Jopas ottaa lujille windows XP:n ja Vistan voittokulku kaikkialla maailmassa.
Windows käyttöjärjestelmä on 98%:lla koko maailman tietokoneiden käyttäjistä.
Linux ei edes ole minkäälainen kilpailija microsoftille, eikä kilpailija edes Mac-tietokoneille.
Linux käyttäjiä edelleen ainoastaan 1.8 % tuohon lukuun linuxin käyttäjä määrä jämähti jo 1990-luvun alussa.
Etkö ala pikku hiljaa ymmärtämään todellisuutta, linuz ei kelpaa edes ilmaiseksi.
Miten ihmeessä jaksat jauhaa yhtä ja samaa paskaa linuxin yleistymisestä vuosikymmeniä.
Windowsin voittoisa karavaani kulkee ja linux uskovaiset räksyttää.
Etsipäs tuolle jotain muuta perustelua kuin Gartnerin pilipali-ENNUSTE, mikkispösilö.
Sinua hermostuttaa, koska tiedät itsekin että Vista oli jo valmiiksi vanhanaikainen tekele.
Kun Linuxit ovat saaneet kannattajia yhä enemmän ja enemmän. Ei nuo luvut kerro yhtikös mitää käyttiksen tasosta. Ketjun aloittajan kysymys koski nimen omaan käyttiksiä, EI käyttäjämääriä eikä varsinkaan Gartnerin ENNUSTEITA, jotka jo nyt vippaa. Tuollakin esimerkki kaverista, joka on positiivisesti yllättynyt nykyLinuxiin. Jos hänellä olikin jotain ongelmia, niin ne on ratkaistavissa. Ongelmia on myös Windowseissa, älä sitä unohda. Jos ei olisi ei tätä palstaa tarvittaisi. PISTE.
http://www.theinquirer.net/default.aspx?article=37913
Nyt kun trollipellet ovat mesoneet, niin siirrymme asialinjalle.
Paras jakelu on sama kuin kaverillakin. On apu lähellä. Sitten on yleisimmät. Suse, Ubuntu, Fedora, Debian, Mandriva...
Linuxissa toimii Linux-ohjelmat ja Windowsissa toimii Windows-ohjelmat. Joitan Windows-ohjelmia voi ajaa Winellä Linuxissa.
Linuxissa ei tarvita virustentorjuntaohjelmaa, palomuuria, haittaohjelmien poistajia, rekisterinsiivousohjelmia eikä levyn eheytystä.
Lopuksi on syytä muistuttaa että Linux ei ole Windows. Monet asiat tehdään toisin ja se on syytä hyväksyä ja opetella Linux-tyyli heti alusta alkaen.
>Minua alkaa pikkuhiljaa oikeasti kyrsimään tämä Micr$oftin rahastuspolitiikka.
Käväsin kaupassa, ja järkytyin Vista-käyttäjärjestelmän halvimman version hintaa:n. 250 euroa!
-Todellisuudessa vista maksaa vain 104 euroa.
Ei ole ihme, vaikka sinua alkaisi ihan oikeasti kyrsimään, käytäthän lähes 24h/7 ajastasi linuxin kehumiseen ja windowsin haukkumiseen.
Linux uskoon tultuasi olet hurahtanut pahemman kerran.
Mitä hiton järkeä on sinun yhden miehen naisen sodassasi kehua tai haukkua anonyymeillä keskustelupalstoilla miljadi bisnesta tekevien maailmanlaajuisten pörssiyhtiöiden tekemisiä tai tekemättä jättämisiä 24h/vrk.
Mitä hiton järkeä on sinun yhden miehen naisen sodassasi kehua ja puolustella anonyymeillä keskustelupalstoilla miljadi bisnesta tekevän maailmanlaajuisen pörssiyhtiön tekemisiä tai tekemättä jättämisiä 24h/vrk?
kanssa, sitä nimenomaan tarvitaan windowsin kanssa. Joukossa tyhmyys tiivistyy on vanha sanonta ja pätee varsinkin windowsuskovaisten parissa. Ei tajuta jonkin asian olevan paremmin muilla käyttiksillä vaikka väännetään rautalangasta. Mutta kukapa haluaa tuntea itsensä idiootiksi kun on jatkuvassa koneen päivitysrumbassa vain sen takia että saa maksaa käyttöjärjestelmästä jonka pyörittämiseen tarvitaan tehokkaampi kone kuin uusimpiin peleihin ja joka ei edes toimi kuten käyttöjärjestelmän kuuluu.
Oletko nyt ihan tosissasi. Toivottavasti et, sillä jos olet, niin silloin todella käy sääliksi sinua. Taas olet arvostelemassa kysyjää ja eiköhän tämä koske sinua, paitsi teet sitä vain työajalla, aamupäivästä iltapäivään, ja käyttikset ovat toistepäin.
"Mitä hiton järkeä on sinun yhden miehen naisen sodassasi kehua tai haukkua anonyymeillä keskustelupalstoilla miljadi bisnesta tekevien maailmanlaajuisten pörssiyhtiöiden tekemisiä tai tekemättä jättämisiä 24h/vrk."
Anteeksi vain, teidän erinomaisuutenne. En todellakaan ole koskaan aiemmin kirjoittanut sanaakaan Linuxista tälle palstalle. En ole käyttöjärjestelmään tutustunut muuten kuin yhdellä yliopiston kurssilla.
Kävin eilen Verkkokauppa.com:issa ja siellä ainakin hyllyssä komeili hintalappu 250 e Vistan täysversiosta. Hinta on ihan sikamainen. Micro$soft tuputtaa sikahintaista monopoliohjelmaansa kaikille tietokoneiden ostajille koneen mukana, jolloin se on halvempi. Jos haluaa ostaa ohjelman erikseen, se on todella kallis. Vistasta on vielä monta versiota kaupan, ja kallein on käsitääkseni 500 euroa. Todella "halpa"!
Joopa joo, onhan se Linux kaikkein eniten käytössäoleva järjestelmä, sitä käyttää tässäkin artikkelissa mainitut laitteet: http://www.tivi.fi/Kaikki_uutiset/hakkerit-riehuvat-naillako-kotilaitteilla-lyodaan-seuraavaksi-paraskaan-puolustus-ei-riita-6596512