...piti tulla valmentaja ulkomailta (Norja) ennen kuin saatiin oikea järjestys viestiin.
Aina yleensä vaativalle eka osuudelle on valittu joko heikoin tai toiseksi heikoin lenkki ja jäädään lähes minuutti kärjestä niin ei siinä enää ole mitään tehtävissä vaikka kuinka olis loistava ankkuri.
Väitän,että Suomi ei olis voittanut tätä viestiä jos esim. Kuitunen ja Manninen olis vaihtaneet paikkoja.
Onnea koko viesti porukalle ja heidän tausta tiimeille !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Aina yleensä vaativalle eka osuudelle on valittu joko heikoin tai toiseksi heikoin lenkki ja jäädään lähes minuutti kärjestä niin ei siinä enää ole mitään tehtävissä vaikka kuinka olis loistava ankkuri.
Väitän,että Suomi ei olis voittanut tätä viestiä jos esim. Kuitunen ja Manninen olis vaihtaneet paikkoja.
Onnea koko viesti porukalle ja heidän tausta tiimeille !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Vastaukset 31
Vanhimmat
Minä taas veikkaan että Virpin jankuttaminen auttoi,hän nimittäin halusi hiihtää ensimmäisen osuuden.Virpin hiihto oli mahtava,mutta kyllä se oli Saarinen joka löpullisesti mursi Norjalaisten pinnan.Veikkasin että Aikku lyö Björgenin 15-20sek mutta eroa tulikin 26sek lisää.Toivottavasti Aikku saa mitalin 30 lauantaina.
A.K Saarisen hiihdosta MANIFIKO.Saariselle toivon minäkin henkilökhtaista mitalia kolmellakympillä,vaikkapa kultainen.
olen kanssasi.Jylhän aikanahan ei tällaista menestystä olisi saavutettu/voitu uneksiakkaan,koska miehellähän ei ollut yhtään pelisilmää?
Oli Suomen hiihdon VOITTO,että hänen valmennussopimusta ei uusittu.
Mies on varmaan ihan hyvä seuramies ja oikea mies tekemään "ihan lupsakkaan letkeitä" hiihtokouluvideoita sekä valmentamaan julkkiksia hiihdon saloihin??
Saksalaiset saisivat kiittä Mannista hopeasta. Kun Norja lähti jahtaamaan Suomea ankkuriosuudella, eikä tyytynyt hopeaan ja Manninen pystyi pitämään vauhtia niin, että Norja ei saavuttanut, katkesi Norja niin, että ei pystynyt varmistamaan edes hopeaa.
Mielenkiintoista, viimeisessä vaihdossa erot:
Suomi
Norja 22
Ruotsi 50
Saksa 1.02
Ja Norja ei pystynyt tavoittamaan Suomea, vaikka eroa oli "vain" 22 sek, mutta Saksa ohitti Norjan vaikka heillä eroa 40 sek!
Kyllä Reijo oli hyvä valmentaja,mutta kyllähän Dalen on tuonut uutta tieto taitua ja se on tervetullutta,edelliset valmentajathan ovat olleet enemmän tai vähemmän edeltäjien oppipoikia.Mies hiihtäjät oliva poikasia silloin kun Reijo otti komennon ja niin vain viiden vuojen päästä kären tuntumassa ja vielä vuosi etteen päin alettaan olleen kolomen joukossa kisassa kuin kisassa!
Muistisi on lyhyt tai erittäin valikoiva. Viime vuoden olympiakisoissa oli hiihtojärjestys: Saarinen, Kuitunen, Roponen, Sundqvist ja tuloksena oli 7. sija. Eli kyllä se Jylhäkin osasi laittaa hiihtäjät "oikeaan" järjestykseen.
Satavarmasti Kuitunen olisi ollut ankkuri, jos hänen selkävaivastaan ei olisi ollut pelkoa. Nytkin selkä kesti vain ekan lenkin, Virpin sanoja lainatakseni.
Kyllä Reijo oli hyvä valmentaja,mutta kyllähän Dalen on tuonut uutta tieto taitua ja se on tervetullutta,edelliset valmentajathan ovat olleet enemmän tai vähemmän edeltäjien oppipoikia.
Reijo Jylhä olis ollut valmentajana,ei hiihtojärjestys olisi ollut luultavasti se ,että Kuitunen aloittaisi.
Selkävaivoista piittaamatta "erittäin kypsällä taktisella silmällä" Virpi olisi ilmeisesti laitettu ankkuriksi ja ekan 2,5 km:n jälkeen olisi ollut koko ruoto jumissa....että silleen?
oli hyvä valmentaja ja REHELLINEN LAPIN MIESKIN on ihan totta..!!!!!!
maailmanmestarin valmentaja! Not bad.
YLIVOIMAINEN KULTAA!
Teitte sen mitä me odotimme ja toivoimme.
Suomi ei olisi Suomi ilman tyttöjämme.
SUURET ONNITTELUT KULLASTA!
Aivanjoo... Virpihän se olikin ennakkoon kaikkein kovin. Aika rohkea veto, kun ei tuosta Virpin selästä koskaan tiijä. Vai tietäsköhän Norjalaisvalmentaja paremmin?
Hoppas että nyt oli mömmöt ehtiny poistua elimistöstä. Siinä on varmaan Dalenin ja muiden calkulaattorit ollu viimeyönä tiukalla, kun ovat laskeneet, joko sitä uskaltaa heittää Virpin kehiin! Siis Selkäkivuista puhun!
Se on vähä sama kun toiset laskee että autoa voi ajaa vielä kahden keskioluen jälkeen... kolmannen jos juo joutuu pari tuntia odottelemaan!
Toivottavasti insinöörit osas nyt laskea paremmin kun muinoin Lahdessa!
,että "viskositeetit" on vähän sekaisin testien jälkeen.Jos näin ikävästi pääsis käymään,niin MEIDÄN on kyllä ruvettava puolustamaan omia laajalla rintamalla,vaikka näyttö olisikin kiistaton....esim.ruotsalaisten/norjalaisten salaliitto,testien manipulointi,ajojahti yms.
Noissa hommissa ei nyt sitten anneta periksi,EI PERKELE TUNNUSTETA,vaan kiemurrellaan ulos tilanteesta,kuin poliitikko.
Pääsihän Viron Smigunkin aikoinaan pinteestä vaikka antoi positiivisen A-näytteen ja B-purkki olikin sitten,kuin ihme olisi tapahtunut, NEGATIIVINEN.
minun laskujen mukkaan virpi hiihti 40 sekuntia nopeammin kuin saarinen/pitääkö paikkansa
no vähn olis matematiikassa tukiopetus paikallaan!
Sekunnilleen sama aika oli naisilla!
http://www.sapporo2007.com/pdfs/2007CC2502RL[1]-Women-Rery-Result-1st.pdf
,mutta kuka Suomen naisjoukkueen hiihtäjistä liukenee LIUKKAAMMIN kotimatkalle???
toimiva linkki...please
Kuitusen hiihtämä ensimmäinen osuus oli lyhyempi kuin se Saarisen hiihtämä toinen.
Siis
Kuitunen: 13.53.0
Saarinen maalissa: 27.56.0
Siis... Saarinen... 13.46.0
Linkki: http://www.yle.fi/urheilu/etusivu/id68286.html
öö....
Tarkistappa vielä laskelmasi! Kerroppa lopputolos sitten koko kansalle vielä uudestaan!
Aika lähelle jo pääsit oikeaa tulosta!
ohje:
Jotta oikea sivu aukeaa, tarvitset koko linkki litanjian, joten kopio tuo linkki kokonaisuudessaan tai kirjoita se kokonaisuudessaan auki. En tiedä miksei linkki toimi kunnolla.
Mulla ainakin toimi toi linkki... kiitos.
Ehkä Hissuttelija vois kysyy naapurin pikku pojalta, mitä tarkoittaa skrollaaminen.
Siis skrollaa
linkki, ei tuo aiempi toiminut klikkaamalla:
http://www.sapporo2007.com/pdfs/2007CC2502RL[1]-Women-Rery-Result-1st.pdf
kyllä tämäkään. Esikatselussa kyllä toimi..?
http://www.sapporo2007.com/pdfs/2007CC2502RL[1]-Women-Rery-Result-1st.pdf
Virpi 13.53
Saarinen 13.53
oli matkoissa eroa?
13.53 13.53 = 27.46