olen nähny monennäköistä ratkaisua mutta onko esim. järkee ottaa koneen takaa pari laajennuspaikan peite pellii pois, se kai päästäis lämpöi ulos, mut se onki eri asia hyötyykö siitä mitään?
jäähdytys kotikonstein
jaa a
6316
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Voi jopa haitata tuuletusta koska ilmankierto muuttuu. Helpointa on lisätä muutama tuuletin, useissa koteloissa on paikkoja valmiina lisätuulettimille.
Kannattaisi ehkä opetella ensin kirjoittamaan ja vasta sitten perehtyä tietokoneiden virittelemiseen.
... koska ainakin suurimmassa osassa koneita ilma imetään sisään kotelon etureunasta ja se puhalletaan ulos virtalähteen kautta koneen taakse. Jos tällaisessa koneessa menee availemaan vääriä paikkoja powerin tuuletin saa ilmaa helposti suoraan ympäristöstä ja kotelon sisäinen kierto loppuu kokonaan ja lämmöt saattaa alkaa nousta.
pellii pois
...tsiisus ;))))
-T
siinä ei sellaista ole ja taakse pienempi "imuri". Se imee prossun juuresta lämmöt suoraan pihalle ja etupuhallin takaa viileän ilman tulon. Ihan läpivirtaus periaatteella. Tuo jäähdytys on tärkeää myös muistien ja emon piirisarjojen osalta.
Joskus voi olla syytä ottaa yksi liuska pois näytönohjaimen puhaltimen takaa mutta se vaatii myös tehokkaan etupuhaltimen jotta kopassa on painetta.
Näytönohjaimen alapuolelta kannattaa ottaa 1 tai 2 peitelevyä pois, varsinkin jos ohjain on passiivijäähdytteinen.
Lämpö ei siitä yleensä poistu, vaan viileämpi ilma menee sisäänpäin. Suurimmassa osassa koneita lämmin ilma ulostetaan virtalähteen ja takakotelotuulettimen läpi. Eli kopassa on silloin aavistus alipainetta.