Pari sanaa ns.tyhmistä kysymiksistä.Minun mielestä sellaisia ei ole ollenkaan.Jos kysytään esm. Mitenkä lisään muistia koneelleni.Se vaikuttaa ns.tietokone tietäjältä tyhmältä kysymykseltä.Näinhän se ei tietenkään voi olla .Toivoisin kylläkin kaikkien puolesta että,kysymys kuin kysymys otettaisiin yhtä vakavasti.Hyvät tietokone ammattilaiset.Hyvää kevään jatkoa kaikille.Terv:Nörtti
Tyhmät kysymykset
Nörtti amatööri
6422
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Joo tuo kyllä pitää paikkansa. Oon vielä huomannut että pahimpia on juuri ne jotka on juuri jotakin oppinut, ja haluavat päteä sitä vähäisillä tiedoillaan täällä.
Hienoa, Nörtti, olen aivan samaa mieltä, ns. tyhmiä kysymyksiä EI olekaan, vain ammattilaisilta joskus tyhmiä vastauksia! Jos kerran joku vaivautuu kysymyksen tuomaan julki, niin se on jo sinänsä osoitus hänelle olevasta tosi ongelmasta. Ja jos joku ammattilainen vielä panee hiukankin "halvasta" kysyjää, ollaan silloin aivan hakoteillä! Kysymällähän myös tieto lisääntyy, ja voi olla, että edellisen kerran kysyjä onkin jo tulevaisuudessa toisten ongelmien neuvoja. Joten kysykää rohkeasti ellette tiedä...!
oli sanottu, ja viisaasti. Eipä tuohon voi mitään enää lisäillä.
Ei kukaan ammattilainen pidä mitään kysymystä hölmönä, kyllä jokainen sen tietää joka vähäänkään tietää koneesta. Mutta sellainen, joka väheksyy jonkun kysymystä, en usko että sellainen kovinkaan tietää mitään, peittää tietämättömyyttään joten hänenkin kannattaa kysyä rohkeasti.
Aika nopeasti on muutamat asiat tulleet itsestäänselviksi ja "tyhmät kysymykset" muistuttavat etteihän sitä aikoinaan itsekään ko. asian logiikkaa ymmärtänyt...
Heh... olen tyhmiin kysymyksiin tottunut töissä kun käytännössä ainoana tietotekniikasta jotain ymmärtävänä joudun kädestä pitäen neuvomaan työkavereita Viimeisimpänä vaan ei vähäisimpänä esimerkkinä uuden sähköpostin käyttöönotto... itsestään selvänä pidin, että käytössä olevat osoitteet löytyy myös muualta kuin vanhasta ohjelmasta (joka nyt enää ei toimi), mutta ei - osoitteiston joutuu laatimaan uudelleen kun entinen on poistettu eikä kenellekään tullut mieleenkään että pelkkä nimi ei riitä postin lähettämiseen :).
Minä ainakin lähdin 2 vuotta takaperin täysin tyhjältä "pöydältä". Olen ehkä teille tällä foorumilla keskuteleville "nuorille" vanha "pappa", kun tuota ikääkin on jo 53 vuotta! Mutta siitä huolimatta teen tänä päivänä tietokoneen avulla esim. sukututkimusta ja tulin myös tänään parin päivän kuvan käsittelykursilta "Photoshop Elemenst". Luulen, että tämän jälkeen kukaan "meidän" suvusta ei enään usko siihen mitä kuva näyttää? Joo, ja minähän myös "murran" lapsenlapsille niiden ostamia kopiosuojattuja cd levyjä, tosin vain omaan käyttöön ja tietokoneelle taustamusiikiksi.
Että tälläinen pappa minä olen Kuusankoskelta.
Ei tyhmiä kysymyksiä ole olemassakaan.On vain tyhmiä ihmisiä.