Matti Ahde, SDP:n ehodokas (entinen Veikkauksen puheenujohtaja) on huolissaan Suomessa yleistyvästä nettipokerista. Hän puhuu täyttä p**kaa, minkä vanhemmat ihmiset tuntuvat hyväksyvän ilman minkäänlaista kyseenalaistamista.
Kaikkiaan netissä säännöllisesti pelaavia pokerinpelaajia Suomessa arvioidaan olevan 40 000 - 100 000. Ahde kertoi kuinka nettipokeri on toiseksi yleisin peliriippuvuuden aiheuttaja. Mistähän "Masa" on tiedon oikein saanut? Peluuri on peliriippuvuuksia tilastoiva RAY:n auttava puhelin. Peluurin Jaakola kertoi juuri, että nettipokerista on tullut 34 soittoa, mikä on 2% kaikista puheluista. Vastaavasti RAY:n peliautomaateista aiheutuvat puhelut kattavat yli puolet soitoista. Sen jälkeen ennen nettipokeria tulevat mm. Veikkauksen "hyväntahdonpelit". Masa kertoi myös Radio Rockin haastattelussa katsoneensa hiljattain televisiosta ohjelmaa, jossa nettipokerin pelaaja oli joutunut täydelliseen varattomuuteen nettipokeria pelaamalla. Todellisuudessa tämä Inhimillisessätekijässä esiintynyt Matias Pesonen pelaa nykyisin säännöllisesti pokeria voitollisesti netissä, ja peliriippuvuus hänelle aiheutui pelaamalla RAY:n kolikkoautomaatteja. Matias korjasi Ahteen lausuntoja tänään Radio Rockilla ja vaatii nyt Ahteelta julkista anteeksi pyyntöä. Ilmeisesti politiikko saa päästellä julkisesti argumentteinaan valheita, joita ihmiset uskovat. Saa nähdä tuleeko SDP:n ehdokas Ahde pahoittelemaan vääriä argumenttejaan.
Pokeri on taitopeli, jossa tuurin osuus pitkän ajan kuluessa lähes olematon. Monilla ihmisillä on väärä käsitys internetissä pelattavasta pokerista, että kyseessä olisi sama peli, mitä pelataan jakamalla viisi korttia käteen ja tekemällä yhden vaihdon, jonka jälkeen paljastetaan kortit ja katsotaan kuka voitti. Sama peli, joka RAY:n automaateissa on nimelle Jokeripokeri. Tämä on toden totta tuuria. Internetissä pelattava pokeri on täysin eri peli. Pääasiassa joko Texas Hold` Em tai Omaha. Tutustukaa ensin sääntöihin ja pelaamiseen ennen kuin ilmoitatte mielipidettänne julkisesti, jos sellainen tarvii muodostaa! SubTv:llä tulee World Poker Tour niminen ohjelma lauantain myöhäisillassa. Tässä ohjelmassa pelataan Texas Hold` Em No Limit -turnauksia ja jaetaan miljoonien voittoja. Onko täysin sattumaa, että 400:n pelaajan joukosta toistuvasti samat ihmiset selviytyvät finaalipöytään tavoittelemaan suurimmista voitoista turnauksesta toiseen? Siinä hyvä esimerkki, missä voi tutustua netissä pelattavan pokerin sääntöihin.
Nettipokerin pelaajista suuri osa on nuoria fiksuja opiskelijoita. Monille pokeri mahdollistaa verottoman sivutulonlähteen. Osa tutkimuksista(mm. Ladsbrokesin tekemä) osoittaa, että suomalaiset pelaajat ovat voitollisia pelaajia keskimäärin. Siis suomalaiset voittavat nettipokerista enemmän kuin sinne tallettavat. Rahat tulevat käytännössä ulkomailta, koska nettipokerissa pärjää pelaaja, joka pelaa huonompia vastaan. Suomalaiset pelaajat välttelevät pokeripöydissä toisiaan ja muita skandinaaveja, sillä pohjolasta tulevat yleensä parhaat ja voittavat pelaajat (poikkeuksia tietysti aina löytyy). Kiitos hyvän koulutustason. Keski-Eurooppalaiset, Aasialaiset ja Amerikkalaiset ovat pääasiassa haluttuja vastustajia, koska he ovat yksinkertaisesti lyhempi pinnaisia ja huonompia. Temperamenttisuus ei ole pokerissa eduksi. Hyvän pokerinpelaajan ja ammattilaisen ero on hyvin pieni. Sen takia pelaajat miettivät tarkkaan missä pelaavat ja ketä vastaan.
RAY:n peliautomaateissa on negatiivinen oletusarvo pelata. Pitkässä tähtäimessä pelaaja ei voi jäädä voitolle niistä. Pokeri on taas taitopeli, joka tällä hetkellä on yli sadan (tarkkaa lukumäärää ei ole ja tämä on vain varovainen arvio) pelaajan ammatti. Kyseenalaista onkin miksi Ahde (SDP) ja Heinäluoma (SDP) yhtäkkiä ovat nettipokeria vastaan, kun tosiasia on, että pokeri on peli mistä voi jäädä voitolle. Onko moraalisesti parempi asia järjestää suomalaisille peliautomaatteja negatiivisella oletusarvolla jokaiseen kioskiin, baariin ja kauppohin. Siellä niitä voi pelata kuka tahansa. Pääasiassa alaikäiset, työttömät, eläkeläiset ja baareissa humaltuneet ihmiset. Näillä kaikilla edellä mainituilla muutenkaan ei ole välttämättä ylimääräistä rahaa, ja kiusaus voi olla suuri juuri sen takia kokeilla onneaan, koska automaatit ovat hyvin tarjolla päivittäin kun käydään mm. ostoksilla. Nettipokeria pelaava tarvitsee sentään tietokoneen ja internetyhteyden. Kaikilta (pääasiassa köyhiltä) näitä ei vielä tänä päivänäkään löydy kotoa. Lisäksi netissä voi pelata ilmaiseksi freeroll turnauksia, joista voi voittaa rahaa. RAY:lla ei taida olla ilmaispelejä, ja minimipanoskin taitaa olla senttipokerissa 10cnt. Pokeria voi pelata netissä pienemmilläkin panoksilla. Nettipokeri on addiktoivaa, sitä ei voida kieltää. Ongelmana on yleensä liiallinen ajan käyttö, ja sosiaaliset suhteet voivat kärsiä. Rahalliseen ahdinkoon pokeria pelaamalla on hyvin vaikea päästä, jos ei täysin idioottimaisilla panoksilla pelaa (sellasiakin löytyy aina, mutta onneksi hyvin pieni osa kaikista pelaajista). Miksi suurimmasta peliriippuvuuden aiheuttajasta RAY:n pelikoneista ei olla huolissaan? Eikö suurimman peliriippuvuudenaiheuttajan pitäisi kieltää aivan ensimmäiseksi? Olisikohan Ahteella ja kumppaneilla oma lehmä ojassa. Nettipokerista ei isojen kihojen pussiin tipu yhtään rahaa, koska rahapelimonopoli esti sen aikanaan Veikkaukselta, vaikka Veikkaus oli halukas aloittamaan sen tarjoamisen. Nyt rakene menevät peliyhtiöiden osuudet menevät ulkomaille. Nettipokeri on vienyt asiakkaita huomattavan määrän Veikkauksen muista peleistä. Mistäköhän johtuu? Sinikka Mönkäre julkaisi kuukausi sitten tiedotteen, jossa hän kertoi, että nettipokerista ei jää yhteistä hyvää ja myönsi pelissä olevan taitoelementin näillä sanoilla: "Nettipokerissa muutamat rikastuvat tuhansien kustannuksella" Tämä on täysin totta. Kaikki eivät voi voittaa pokerissa, mutta miten se eroaa lottoamisesta? Kuinka monta siinä voittaa muiden kustannuksilla? Voittaminenkin perustuu pelkkään tuuriin. Kaiken lisäksi palautusprosentti lotossa on alle puolet siihen pelattaviin rahoihin verrattuna. Pokerissa parhaat pelaajat voivat tienata päivässä jopa 500 000 dollaria esimerkiksi suomalainen Patrik Antonius kuuluu heihin. Mahtaa kansanedustajia ottaa päähän, kun eivät palkankorotuksenkaan jälkeen pärjää pokeriammattilaisilla palkoissa, ja kaiken lisäksi voitot ovat täysin verottomia.
Hämeen Sanomat julkaisi eilen oman artikkelin nettipokerista. Se käsitteli pelkästään Ahteen näkökulmaa asiasta. Tietoja ei ollut vahvistettu muualta. Artikkelissa sanottiin mm. "Ahteella on asiasta syvällistä tietoa" eri asia on mistä tätä syvällistä tietoa on hankittu? Kukaan muu kuin herra Ahde ei tunnu tästä tietävän. Hämeen Sanomien koko artikkeli oli hyvin ala-arvoinen, eikä minkäänlaista kriittisyyttä ollut toimittaja ottanut huomioon. Siinä pidettiin yleisenä totuutena, että pokeri on paha asia ainoastaan Ahteen puheiden perusteella. Kirjoitus vastasi lähinnä yläastelaisen ainetta, johon asiat on kopioitu suoraan netistä ja viime päivien puheista ilmaan minkäänlaista suodatusta. Kirjoittaja ei näyttänyt olevan perillä, mistä kirjoitti. Todellista ammattitaitoa? Palautetta ja artikkelin virheiden korjaamista ja oikaisua yritettiin saada aikaan, mutta eipä näkynyt yhtään yleisönosasta kirjoitusta ainakaan vielä päässeen lehteen. Kumma juttu.
Ehdotankin, että tulevissa eduskunta vaaleissa äänestetään mitä tahansa muuta puoluetta kuin SDP:tä. Hyviä ehdokkaita löytyy varsin runsaasti muista puolueista. Kieltolaki nettipokeriin, jota SDP ajaa ei tule toimimaan. Mielestäni SDP on nyt ylittänyt holhoamisen rajan. Ihmisellä pitäisi saada olla vapaa tahto, mihin rahansa sijoittaa. Emme tarvitse puoluetta, jonka periaatteena on "Me tiedämme mikä juuri sinulle on parasta." Euroopassa ei ole toista maata, joka kieltäisi pokerin peluun. SDP:n jeesustelut ongelmapelaajista on huono tekosyy. Todellisuudessa ollaan huolissaan monopoliasemasta vedonlyönnissä. Perustelut ovat hyvin ontuvia. Samalla periaatteella voitaisiin kaikilta miehiltä kieltää työnteko kokonaan, sillä osa miehistä ahdistelee naisia työpaikalla. Tämä on tietysti Iisakin kannalta ikävää, että tuli valittua puolueeksi SDP. Itsekin olisin todennäköisesti ääneni antanut Iisakille muuten hyvien mielipiteiden johdosta, mutta jos puolueen periaatteet ja holhoaminen yltää tälle tasolle ilman minkäänlaisia todellisia perusteluita ei ole vaikea etsiä toista ehdokasta. SDP sai kyllä herätettyä paljon nuoria nukkuvia äänestäjiä. Äänet vaan menevät muualle.
Toivottavasti joku on jaksanut pitkän viestin lukea, ja ymmärtää mistä SDP:n (muutamia yksittäisiä kansanedustajia on myös muissakin puolueista ilmaissut negatiivisen suhtautumisen nettipokeriin) touhuissa pohjimmiltaan on kysymys. Loppuun voisin vielä lainata pokeritiedon foorumilta Muck Folderin huomion, että Matti voi kohta itse soittaa peluuriin ja kertoa rehellisesti, että hänelle on nettipokerista tullut todellinen ongelma ja kaunistella näin tilastoja nettipokeria vastustaviksi.
Kaikki äänestämään ja miettikää tarkkaan kenelle äänenne annatte!
Kaikkiaan netissä säännöllisesti pelaavia pokerinpelaajia Suomessa arvioidaan olevan 40 000 - 100 000. Ahde kertoi kuinka nettipokeri on toiseksi yleisin peliriippuvuuden aiheuttaja. Mistähän "Masa" on tiedon oikein saanut? Peluuri on peliriippuvuuksia tilastoiva RAY:n auttava puhelin. Peluurin Jaakola kertoi juuri, että nettipokerista on tullut 34 soittoa, mikä on 2% kaikista puheluista. Vastaavasti RAY:n peliautomaateista aiheutuvat puhelut kattavat yli puolet soitoista. Sen jälkeen ennen nettipokeria tulevat mm. Veikkauksen "hyväntahdonpelit". Masa kertoi myös Radio Rockin haastattelussa katsoneensa hiljattain televisiosta ohjelmaa, jossa nettipokerin pelaaja oli joutunut täydelliseen varattomuuteen nettipokeria pelaamalla. Todellisuudessa tämä Inhimillisessätekijässä esiintynyt Matias Pesonen pelaa nykyisin säännöllisesti pokeria voitollisesti netissä, ja peliriippuvuus hänelle aiheutui pelaamalla RAY:n kolikkoautomaatteja. Matias korjasi Ahteen lausuntoja tänään Radio Rockilla ja vaatii nyt Ahteelta julkista anteeksi pyyntöä. Ilmeisesti politiikko saa päästellä julkisesti argumentteinaan valheita, joita ihmiset uskovat. Saa nähdä tuleeko SDP:n ehdokas Ahde pahoittelemaan vääriä argumenttejaan.
Pokeri on taitopeli, jossa tuurin osuus pitkän ajan kuluessa lähes olematon. Monilla ihmisillä on väärä käsitys internetissä pelattavasta pokerista, että kyseessä olisi sama peli, mitä pelataan jakamalla viisi korttia käteen ja tekemällä yhden vaihdon, jonka jälkeen paljastetaan kortit ja katsotaan kuka voitti. Sama peli, joka RAY:n automaateissa on nimelle Jokeripokeri. Tämä on toden totta tuuria. Internetissä pelattava pokeri on täysin eri peli. Pääasiassa joko Texas Hold` Em tai Omaha. Tutustukaa ensin sääntöihin ja pelaamiseen ennen kuin ilmoitatte mielipidettänne julkisesti, jos sellainen tarvii muodostaa! SubTv:llä tulee World Poker Tour niminen ohjelma lauantain myöhäisillassa. Tässä ohjelmassa pelataan Texas Hold` Em No Limit -turnauksia ja jaetaan miljoonien voittoja. Onko täysin sattumaa, että 400:n pelaajan joukosta toistuvasti samat ihmiset selviytyvät finaalipöytään tavoittelemaan suurimmista voitoista turnauksesta toiseen? Siinä hyvä esimerkki, missä voi tutustua netissä pelattavan pokerin sääntöihin.
Nettipokerin pelaajista suuri osa on nuoria fiksuja opiskelijoita. Monille pokeri mahdollistaa verottoman sivutulonlähteen. Osa tutkimuksista(mm. Ladsbrokesin tekemä) osoittaa, että suomalaiset pelaajat ovat voitollisia pelaajia keskimäärin. Siis suomalaiset voittavat nettipokerista enemmän kuin sinne tallettavat. Rahat tulevat käytännössä ulkomailta, koska nettipokerissa pärjää pelaaja, joka pelaa huonompia vastaan. Suomalaiset pelaajat välttelevät pokeripöydissä toisiaan ja muita skandinaaveja, sillä pohjolasta tulevat yleensä parhaat ja voittavat pelaajat (poikkeuksia tietysti aina löytyy). Kiitos hyvän koulutustason. Keski-Eurooppalaiset, Aasialaiset ja Amerikkalaiset ovat pääasiassa haluttuja vastustajia, koska he ovat yksinkertaisesti lyhempi pinnaisia ja huonompia. Temperamenttisuus ei ole pokerissa eduksi. Hyvän pokerinpelaajan ja ammattilaisen ero on hyvin pieni. Sen takia pelaajat miettivät tarkkaan missä pelaavat ja ketä vastaan.
RAY:n peliautomaateissa on negatiivinen oletusarvo pelata. Pitkässä tähtäimessä pelaaja ei voi jäädä voitolle niistä. Pokeri on taas taitopeli, joka tällä hetkellä on yli sadan (tarkkaa lukumäärää ei ole ja tämä on vain varovainen arvio) pelaajan ammatti. Kyseenalaista onkin miksi Ahde (SDP) ja Heinäluoma (SDP) yhtäkkiä ovat nettipokeria vastaan, kun tosiasia on, että pokeri on peli mistä voi jäädä voitolle. Onko moraalisesti parempi asia järjestää suomalaisille peliautomaatteja negatiivisella oletusarvolla jokaiseen kioskiin, baariin ja kauppohin. Siellä niitä voi pelata kuka tahansa. Pääasiassa alaikäiset, työttömät, eläkeläiset ja baareissa humaltuneet ihmiset. Näillä kaikilla edellä mainituilla muutenkaan ei ole välttämättä ylimääräistä rahaa, ja kiusaus voi olla suuri juuri sen takia kokeilla onneaan, koska automaatit ovat hyvin tarjolla päivittäin kun käydään mm. ostoksilla. Nettipokeria pelaava tarvitsee sentään tietokoneen ja internetyhteyden. Kaikilta (pääasiassa köyhiltä) näitä ei vielä tänä päivänäkään löydy kotoa. Lisäksi netissä voi pelata ilmaiseksi freeroll turnauksia, joista voi voittaa rahaa. RAY:lla ei taida olla ilmaispelejä, ja minimipanoskin taitaa olla senttipokerissa 10cnt. Pokeria voi pelata netissä pienemmilläkin panoksilla. Nettipokeri on addiktoivaa, sitä ei voida kieltää. Ongelmana on yleensä liiallinen ajan käyttö, ja sosiaaliset suhteet voivat kärsiä. Rahalliseen ahdinkoon pokeria pelaamalla on hyvin vaikea päästä, jos ei täysin idioottimaisilla panoksilla pelaa (sellasiakin löytyy aina, mutta onneksi hyvin pieni osa kaikista pelaajista). Miksi suurimmasta peliriippuvuuden aiheuttajasta RAY:n pelikoneista ei olla huolissaan? Eikö suurimman peliriippuvuudenaiheuttajan pitäisi kieltää aivan ensimmäiseksi? Olisikohan Ahteella ja kumppaneilla oma lehmä ojassa. Nettipokerista ei isojen kihojen pussiin tipu yhtään rahaa, koska rahapelimonopoli esti sen aikanaan Veikkaukselta, vaikka Veikkaus oli halukas aloittamaan sen tarjoamisen. Nyt rakene menevät peliyhtiöiden osuudet menevät ulkomaille. Nettipokeri on vienyt asiakkaita huomattavan määrän Veikkauksen muista peleistä. Mistäköhän johtuu? Sinikka Mönkäre julkaisi kuukausi sitten tiedotteen, jossa hän kertoi, että nettipokerista ei jää yhteistä hyvää ja myönsi pelissä olevan taitoelementin näillä sanoilla: "Nettipokerissa muutamat rikastuvat tuhansien kustannuksella" Tämä on täysin totta. Kaikki eivät voi voittaa pokerissa, mutta miten se eroaa lottoamisesta? Kuinka monta siinä voittaa muiden kustannuksilla? Voittaminenkin perustuu pelkkään tuuriin. Kaiken lisäksi palautusprosentti lotossa on alle puolet siihen pelattaviin rahoihin verrattuna. Pokerissa parhaat pelaajat voivat tienata päivässä jopa 500 000 dollaria esimerkiksi suomalainen Patrik Antonius kuuluu heihin. Mahtaa kansanedustajia ottaa päähän, kun eivät palkankorotuksenkaan jälkeen pärjää pokeriammattilaisilla palkoissa, ja kaiken lisäksi voitot ovat täysin verottomia.
Hämeen Sanomat julkaisi eilen oman artikkelin nettipokerista. Se käsitteli pelkästään Ahteen näkökulmaa asiasta. Tietoja ei ollut vahvistettu muualta. Artikkelissa sanottiin mm. "Ahteella on asiasta syvällistä tietoa" eri asia on mistä tätä syvällistä tietoa on hankittu? Kukaan muu kuin herra Ahde ei tunnu tästä tietävän. Hämeen Sanomien koko artikkeli oli hyvin ala-arvoinen, eikä minkäänlaista kriittisyyttä ollut toimittaja ottanut huomioon. Siinä pidettiin yleisenä totuutena, että pokeri on paha asia ainoastaan Ahteen puheiden perusteella. Kirjoitus vastasi lähinnä yläastelaisen ainetta, johon asiat on kopioitu suoraan netistä ja viime päivien puheista ilmaan minkäänlaista suodatusta. Kirjoittaja ei näyttänyt olevan perillä, mistä kirjoitti. Todellista ammattitaitoa? Palautetta ja artikkelin virheiden korjaamista ja oikaisua yritettiin saada aikaan, mutta eipä näkynyt yhtään yleisönosasta kirjoitusta ainakaan vielä päässeen lehteen. Kumma juttu.
Ehdotankin, että tulevissa eduskunta vaaleissa äänestetään mitä tahansa muuta puoluetta kuin SDP:tä. Hyviä ehdokkaita löytyy varsin runsaasti muista puolueista. Kieltolaki nettipokeriin, jota SDP ajaa ei tule toimimaan. Mielestäni SDP on nyt ylittänyt holhoamisen rajan. Ihmisellä pitäisi saada olla vapaa tahto, mihin rahansa sijoittaa. Emme tarvitse puoluetta, jonka periaatteena on "Me tiedämme mikä juuri sinulle on parasta." Euroopassa ei ole toista maata, joka kieltäisi pokerin peluun. SDP:n jeesustelut ongelmapelaajista on huono tekosyy. Todellisuudessa ollaan huolissaan monopoliasemasta vedonlyönnissä. Perustelut ovat hyvin ontuvia. Samalla periaatteella voitaisiin kaikilta miehiltä kieltää työnteko kokonaan, sillä osa miehistä ahdistelee naisia työpaikalla. Tämä on tietysti Iisakin kannalta ikävää, että tuli valittua puolueeksi SDP. Itsekin olisin todennäköisesti ääneni antanut Iisakille muuten hyvien mielipiteiden johdosta, mutta jos puolueen periaatteet ja holhoaminen yltää tälle tasolle ilman minkäänlaisia todellisia perusteluita ei ole vaikea etsiä toista ehdokasta. SDP sai kyllä herätettyä paljon nuoria nukkuvia äänestäjiä. Äänet vaan menevät muualle.
Toivottavasti joku on jaksanut pitkän viestin lukea, ja ymmärtää mistä SDP:n (muutamia yksittäisiä kansanedustajia on myös muissakin puolueista ilmaissut negatiivisen suhtautumisen nettipokeriin) touhuissa pohjimmiltaan on kysymys. Loppuun voisin vielä lainata pokeritiedon foorumilta Muck Folderin huomion, että Matti voi kohta itse soittaa peluuriin ja kertoa rehellisesti, että hänelle on nettipokerista tullut todellinen ongelma ja kaunistella näin tilastoja nettipokeria vastustaviksi.
Kaikki äänestämään ja miettikää tarkkaan kenelle äänenne annatte!
Vastaukset 3
Vanhimmat
ihan sama, mihinkä ihmiset rahansa laittavat.Jos on niin hönö,että laittaa ne uhkapeleihin,niin siitä vaan.Eri asia on sitten ammattipelaajat,joilla on OIKEA(ei kuviteltu,ei toiveita äkkirikastumisesta) taito pelata näitä pelejä.Jos täällä ruvetaan kaikkia asioita holhoamaan,niin otetaan sitten viinakortitkin takaisin käyttöön jne.Mulle kyllä riittää jännitystä ihan riittämiin ,vaikka noita lautapelejä pelaillen.
Ps.En jaksanut lukea kokonaan tota sun juttua.sorry!!!!
Tuli kirjoitettua viesti sen verran suutuspäissään, että ei jaksanut lukea uudelleen tarkasti ja korjailla noita lapsuksia "amerikkalaiset, aasialaiset" jne. kun ei tämä teksti mihinkään viralliseen painoon mene. Toivottavasti kaikki nyt saavat selvää mikä on homman pointti, jos joku sattui lukemaan tekstiä. Ärsyttää vaan suunnattomasti kun Mönkäreet, Ahteet ja kumppanit puhuvat asioista, joista eivät tunnu tietävän mitään lämpimikseen. Tiedotusvälineetkään sen kummemmin näytä tekevän taustaselvitystä asioista.
tuoda vielä ASIANTUNTIJALAUSUNTOJA lisämausteita kaikkien ministerien ministeri LEENA LUHTANEN.