Olin eilen aamulla neuvolan lääkärissä, rv 27 4. Kohdunkaula pehmenny, pituus 2cm ja kiini. Suppareita ollu pari vk. Kehotti oottamaan rauhallisesti, kontrolli 2vk:n päästä. Nyt ihmetyttää, kun kohdunkaula aristelee/polttelee edelleen sen sisätutkimuksen jäljiltä. Pientä supisteluakin on. Olen enimmäkseen makoillut tai istunut tässä koneella, kun pitäisi kouluhommia (etäopiskelua) saada tehtyä. Vuodelepoa ei siis määrätty.
Miten pitkään muilla on aristanut näillä viikoilla tutkimuksen jälkeen? Onko normaalia, vai pitäisikö huomenna soittaa neuvolaan, ellei hellitä?
Miten pitkään muilla on aristanut näillä viikoilla tutkimuksen jälkeen? Onko normaalia, vai pitäisikö huomenna soittaa neuvolaan, ellei hellitä?
Vastaukset 2
Vanhimmat
Mulle tehtiin sisätutkimus rv36, eli enemmän viikkoja kuin sulla.. Mutta tulin kans tosi kipeäksi sen jälkeen. Selkää ja alavatsaa poltti tosi paljon.. Muutaman tunnin päästä alkoi supistella..
Otin yhteyttä neuvolaan ja ainoa neuvo mitä tuli oli, pitää mennä maaten. Istuminen/seisominen ei ole hyväksi, sillä se kohdistaa paineen just sinne alas..
Jos sun olo ei huomiseen mennessä helpota, niin soittaisin kyllä uudestaan neuvolaan.
Neuvolaan soitin ensin, sieltä kehotti äippäpolille. Antibioottisalvaa määrättiin, voi olla tulehdus. Muuten kaikki ok. Toivottavasti se salva auttaa. Aika ikävästi polttelee edelleen.