kellään kokemuksia/tietoa

ja onko syytä huoleen? Olen 52v nainen muuten fyysinen terveys aina ollut hyvä. Joskin n.7v korkea verenpaine (sukuvika) johon lääkitys.
Nyt on n. pari kuukautta ilmennyt ajoittaisia
muutaman minuutin kestäviä päänsärky-kohtauksia
oikella puolella päätä. Särky-kohtauksia tulee muutama päivässä ja olen ottanut päivittäin
yhden 100mg entero aspiriinin veritulpan estoon. Lääkäri on määränyt että verenpaineen takia.Syön niitä kuitenkin epäsäännöllisesti eli silloin kun kovin päänsärkykohtaus päällä.
Tupakoin, syön aika yksipuolisesti. liikuntaa harrastan ja olen normaalipainoinen.
Olen myös huomannut, että varsinkin rasittavat
työt kuten esim. lumenluonti tai polttopuiden sahaus/pilkkominen aiheuttaa päänsärkyä.
Olisiko kellään vastaavanlaisia oireita tai jos
muuten osaisitte antaa jonkinlaista osviittaa mitä tää on, olisin tosi kiitollinen!
(lääkärissä olen käynyt viimeksi n.2v. sitten )
Ei viitsisi joka "pikkuvaivan" takia sielläkään
juosta, vaikka tää ikä ja elämäntavat varmaan jo
vaatisi vuosittaisia kontrollikäyntejä?
31421
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

pitäisi vaihtaa tai määrää lisätä.
Olisi ilm. syytä mennä lääkäriin mutta, jos et halua heti mennä, niin hanki ainakin kotiin verenpainemittari ja seuraa sillä verenpainetta jonkin aikaa. Voisit sitten kertoa lääkärille tilanteesta pitkäaikaisemman kuvan. Verenpainehan vaihtelee helposti tilanteiden mukaan.

Äänestä

osaat analysoida tilannettasi noin perusteellisesti. Hyvä, että harrastat liikuntaa. Voisitko harkita tupakoinnin lopettamista ja ruokavaliomuutosta?

Nuo oireesi voisivat viitata siihen, että verenpainelääkityksesi ei ehkä ole ihan kohdallaan. Mene vaan rohkeasti lääkärille.

Äänestä

Googlaa Arnold chiari
MS liiton sivu
Tautiin kuuluu rasituspäänsärky
Lievissä tapauksissa se "löytyy"sinun ikäisillä vaikka ollut syntymästä asti

Äänestä

Kommentoi aloitusta


mikä vaiva? kirjoitti:

ja onko syytä huoleen? Olen 52v nainen muuten fyysinen terveys aina ollut hyvä. Joskin n.7v korkea verenpaine (sukuvika) johon lääkitys.
Nyt on n. pari kuukautta ilmennyt ajoittaisia
muutaman minuutin kestäviä päänsärky-kohtauksia
oikella puolella päätä. Särky-kohtauksia tulee muutama päivässä ja olen ottanut päivittäin
yhden 100mg entero aspiriinin veritulpan estoon. Lääkäri on määränyt että verenpaineen takia.Syön niitä kuitenkin epäsäännöllisesti eli silloin kun kovin päänsärkykohtaus päällä.
Tupakoin, syön aika yksipuolisesti. liikuntaa harrastan ja olen normaalipainoinen.
Olen myös huomannut, että varsinkin rasittavat
työt kuten esim. lumenluonti tai polttopuiden sahaus/pilkkominen aiheuttaa päänsärkyä.
Olisiko kellään vastaavanlaisia oireita tai jos
muuten osaisitte antaa jonkinlaista osviittaa mitä tää on, olisin tosi kiitollinen!
(lääkärissä olen käynyt viimeksi n.2v. sitten )
Ei viitsisi joka "pikkuvaivan" takia sielläkään
juosta, vaikka tää ikä ja elämäntavat varmaan jo
vaatisi vuosittaisia kontrollikäyntejä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu