Eilen neuvolassa käydessäni neuvolatäti totesi, että lapsivettä saattaa olla liikaa.. Kun on ollut tuota ongelmaa sokereiden kanssa. Kun sitten kysyin mitä haittaa tästä on, hän kierrellen totesi ettei oikein tiedä?!
Kyseessä oli sijaistätsykkä, enkä nyt oikein tiedä luotanko hänen arvioihinsa muutenkaan kun tietotaso oli tuota luokkaa.. Kysyn nyt kuitenkin teiltä jos joku viisaampi osaisi vastata, että mitä liika lapsivesi voi aiheuttaa?
Viikolla 35 mennään, mainittakoon se vielä... =)
Kyseessä oli sijaistätsykkä, enkä nyt oikein tiedä luotanko hänen arvioihinsa muutenkaan kun tietotaso oli tuota luokkaa.. Kysyn nyt kuitenkin teiltä jos joku viisaampi osaisi vastata, että mitä liika lapsivesi voi aiheuttaa?
Viikolla 35 mennään, mainittakoon se vielä... =)
Vastaukset 3
Vanhimmat
http://www.helistin.fi/forums/viewtopic.php?t=7150&sid=cd97291094a32becda4a78b6faf59db9
An halua pelotella, mutta...
http://www.kummit.com/index.php?id=153
Mutta voithan soittaa esim. äippäpolille ja kysyä asiasta jos olet epävarma asiasta
Minulla sf-mitta todettiin suureksi viikolla 37, ja lähetettiin ylimääräiseen uä:een. Siellä sitten mitattiin veden määrä, joka oli normaalia suurempi. Uä:n tekijä kertoi, että veden valtava määrä saattaisi kohdallani johtua raskausdiabeteksestä ja suositteli sokerirasitusta. Ihmettelin, ja moni muukin ihmetteli, mitä hyötyä olisi tehdä sokerirasitus tuossa vaiheessa (turhaa rasitusta vauvalle, kun mitään ei olisi asian hyväksi enää tehtävissä). Suostuinkin sitten vain paastoverensokeri-testiin, joka osoittautui aivan normaaliksi.
No, olin tietty myös kovasti huolissani, ja yritin etsiä asiasta tietoa netistä. Löysin kanssa infoa mahd. kehityshäiriöistä ym. Kohtalotovereita ei tuolloin tahtonut olla edes täällä odotus-palstalla. Kävin myös vielä loppuvaiheessa yksityisellä uä:ssä (äitiyspolin kahden ylim. ultraäänen lisäksi), kun olin vauvan voinnista niin huolissani. Kaikki näytti kuitenkin olevan ok. Kukaan ei suoraan kertonut, eikä tietysti edes tiennyt, mistä veden liiallinen määrä johtui.
Terve vauva syntyi sitten rv 40 3. Synnytys käynnistyi lapsiveden menolla, kuten vatsan valtavan koon vuoksi ennustettiinkin. Kohdunsuu oli kuitenkin vielä täysin epäkypsä, ja synnytystä piti käynnistellä. Käynnistys ei tuottanut tulosta ja piti tehdä sektio. Nyt vieressä tuhisee ihana käärö- kaikki meni lopulta todella hyvin :) Ymmärrän kovasti huolesi, sillä olin itse niiiiin peloissani, kun kukaan ei osannut kertoa syytä veden määrään. Koko ajan kuulostelin vauvan liikkeitä, ja jos en välillä tuntenut niitä, melkein itkua väänsin. Onnea sinulle jatkoon, kaikki on varmaankin hyvin!
Pojallamme todettiin synnynnäinen palleatyrä..rv35 syntyi. Poikani eli 6,5kk.
Myös tuttavallani oli samalla tavalla, mutta vaan tyttö. Hänen tyttö taas vuorokauden.
En halua pelotella asialla, mutta näin meillä oli.
Toivon sydämestäni, että vauvallasi on kaikki hyvin.