Läskisota!

Onko kukaan lukenut uusimmasta Imagesta juttua läskisodasta? Siinä esitettiin erittäin mielenkiintoista ja uutta tietoa ylipainosta ja sen TODELLISISTA haitoista. Pääpointtina oli siis, että lihavuus ei automaattisesti tee ihmisestä sairasta ja lievä ylipaino jopa pidentää elinikää. Läski ei siis tee sairaaksi, vaan liikkumattomuus ja huono ruokavalio.

Suosittelen juttua lämpimästi kaikille. Onpahan eräänlainen vastapuheenvuoro tähän "Suureen Läskikeskusteluun" ja esittää kiihkottomasti toisenlaisen näkökulman.

Lisäksi jutussa oli erittäin mielenkiintoista faktatietoa esim. lihavuuteen liittyvien tutkimusten ja indeksien toteutusmenetelmistä. Esimerkiksi mediassa hehkutetaan säännöllisesti, kuinka lihavuus räjäyttää terveydenhoitomenot käsiin. Tosiasiassa tutkimuksessa ei selvitetty lainkaan, kuinka monen ylipainoisen sairaudet johtuvat nimenomaan ylipainosta. Samoin kuin jenkkien väittämä, että lihavuuden takia kuolee yli 300 000 kansalaista vuosittain. Tosiasiassa tutkimuksessa katsottiin vain, että kuinka moni vuoden aikana kuolleista oli lihava ja tehtiin oitis päätelmä, että lihavuus oli kuolinsyy (mukana myös onnettomuuksissa kuolleet). Realistisemman arvion jälkeen todettiin, että laihuuteen kuolee huomattavasti enemmän ihmisiä vuosittain...

Ja painoindeksikin on ikivanha jäänne ajalta, jolloin ihmisiä mittailtiin ja luokiteltiin myös kallon muodon perusteella. Se on tehty suppealla otannalla ja saatu keskiarvoksi jotain, joka on sitten määritelty ihmisen ihannepainoksi. Jos tämä arvo on saatu mittaamalla tutkimusryhmän keskipaino, eikö sitä pitäisi samalla periaatteella (=keskiverto on ihanne) muuttaa ylöspäin nyt, kun väestön keskipaino on selkeästi noussut?

Olipahan vaan samperin mielenkiintoinen juttu... Nyt marsmars kioskille tuota lehteä ostamaan (tai lainaa kaverilta tai lue kirjastossa) ja sitten mielipiteitä jutusta! Kits:)
141038
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 14

Vanhimmat

vanhuksille, mutta vain vanhuksille. Lue mielummin suoraan tutkimuksia kuin jonkun ammattitaidottoman toimittajan sepustuksia.

Tietenkään lihavuus ei tee ketään AUTOMAATTISESTI sairaaksi. Kuka niin nyt kuvittelee? Se vain moninkertaistaa riskit moniin sairauksiin kuten esim. verenpainetautiin ja diabetekseen.

Laihuus kuolinsyynä yleisempi, heh..heh.. tyhmäkö olet? Kerropa oliko otos Ruandasta vai Etiopiasta.

Äänestä
  • Jutussa nimenomaan puhuttiin siitä, että lievä ylipaino nostaa odotettua elinikää. Taustalla oli muistaakseni espanjalainen tutkimus, jossa seurattiin kymmenien tuhansien tutkimusryhmää 40 vuoden ajan (muistaakseni) ja lievästi ylipainoiset elivät pidempään. Puhuinkin aloituksessani nimenomaan lievästä ylipainosta tai ylipainosta, merkittävä ylipaino on jo terveysriski. Lievästi ylipainoiset tai ylipainoiset kyllä useimmiten selviävät hengissä vanhuusikään saakka, jolloin nämä eliniän odotukset tulevatkin ajankohtaiseksi...:)

    Ja en minä nyt ihan suoraan sanottuna pidä Imagen toimittajia ammattitaidottomina. Journalistien etiikka sanelee sen, että jutut kirjoitetaan asianmukaisten lähteiden pohjalta ja niiden oikeellisuus pitää varmistaa. Tämäkin juttu perustui usean eri lähteen lainauksiin (siis tutkimuksiin) ja suoraan sanottuna asia ei ole NIIN läheinen, että jaksaisin metsästää laajoja ulkomaisia tutkimuksia asiasta. Tiedotusvälineiden tarkoitus on nimenomaan antaa tietoa tällaisista laajoista kokonaisuuksista ymmärrettävästi ja helposti.

    Tässä läskikeskustelussa usein nimenomaan lihavuutta pidetään mörkönä ja aika moni kuvittelee, että se lihavuus tekee automaattisesti sairaammaksi. Tutkimuksissa on selvinnyt myös, että 2. tyypin diabetes ei ole seurausta lihavuudesta, vaan niistä huonoista elämäntavoista ja verenpainetautikin tulee ajankohtaiseksi riskiksi vasta merkittävän ylipainon kohdalla. Selvennykseksi vielä: En siis kannusta ketään mättämään hampurilaisia naamaan, mutta vastustan sitä että lihavat automaattisesti luokitellaan sairaiden ja huonovointisten kastiin elämäntapoihin katsomatta ja laihuus taasen tekee ihmisestä automaattisesti terveemmän... Lievästi ylipainoinen tai ylipainoinenkin voi olla perusterve ja hyvinvoiva, jos elämäntavat ovat kunnossa.

    Tuota kuolinsyytä selvittäneessä tutkimuksessa kohderyhmänä olivat siis jenkit. Ja vielä selvennyksenä: en pidä itseäni lainkaan tyhmänä, kunhan yritän saada aiheesta asiallista keskustelua aikaiseksi. Sinun huonosti perusteltu ja asenteellinen vastauksesi taasen vaikutti tyhmältä.;)

    Äänestä

ko juttu, turha tulla puolustelemaan läskejä tänne..

Äänestä

  • Sinäkö määräät mitä lihavuus palstalla kirjoitellaan.

    Äänestä

  • kirjoittaa, vaikka laihat ovatkin "päällepäsmäreinä" täälläkin, haukkumassa ja ilkeilemässä. En ymmärrä, miksi joidenkin ihmisten pitää sekaantua toisten asioihin ja yrittää pilata ne. Silkkaa ilkeyttä ja tyhmyyttä...?

    Äänestä

  • "turha tulla puolustelemaan läskejä tänne.."

    EIKÖS TÄMÄ OLE LIHAVUUS PALSTA??? V"#¤U, että olet sitten tyhmä!

    Äänestä

ihan hyvä juttu varmaan en ole kyllä lukenut mutta olen jo kauan sitten ollut sitä mieltä, että liikkumattomuus on kaikkein pahin. Jopa leikkausten varsinkin alaraajaleikkausten jälkeen annetaan melko usein se "napapiikki" ettei tule tulppia sitä kyllä annetaan lihaville sekä laihoille siksi kun joutuu pitkään makailemaan.Olen myös vahvasti sitä mieltä että lihavia pelotellaan niin paljon kuolemalla, että he rupeavat jännittämään milloinkahan se kuolema iskee ja verenpaine nousee siitä syystä eikä lihavuuden vuoksi ja kun lukemat ovat korkeat he kupsahtavat ja sanotaan mitä minä sanoin taas lihava kuoli.Totuus voi siis olla että kuolemanpelko ja jännityksen aiheuttama henkinen paine oli todellinen kuolinsyy.Tämä on vain minun mielipiteeni.

Äänestä
  • kaikilla ihmisillä on heikkouksia,kenellä mitäkin.Mielestäni on masentavaa lukea viestejä,joissa mollataan ylipainoisia,kuka sellaisesta nauttii

    Äänestä

  • enpä ole kuullutkaan.

    Äänestä

  • Hoikkien ihmisten kuolemattomuudesta ja terveydestä.
    Ei kai täältä kukaan selviä hengissä.
    Kyllä minäkin laihduttaisin jos se takaisi ikuisen terveen elämän.

    Olen vähän iäkkäämpi nainen, tunnen laihoja naisia joilla on korkea kolestroli ja verenpainetta.
    Melkein voi sanoa että laihoilla useammin kun lihavilla.
    Se näyttää kulkevan suvussa.
    Aika usein elämä päättyy ennen aikojaan infarktiin tai aivoverenvuotoon.
    Osteoporoosia on myös laihoilla enemmän.
    Mutta diabetes on lihavilla yleisempää.
    Puhun nyt omaan tuttavapiiriini kuuluvista naisista.

    Minulla kuulemma saisi olla korkeampi kolestroli, sekään ei ole hyvä jos on liian matala.
    Myös verenpaine on alhainen, joskus huimaa ylös noustessa.
    Pahimmillaan oli alapaine 60 yläpaine 90.
    olen selvästi ylipainoinen mutta en huomiota herättävän lihava.

    Äänestä

  • Että saa käsityksen kirjoitti:

    Hoikkien ihmisten kuolemattomuudesta ja terveydestä.
    Ei kai täältä kukaan selviä hengissä.
    Kyllä minäkin laihduttaisin jos se takaisi ikuisen terveen elämän.

    Olen vähän iäkkäämpi nainen, tunnen laihoja naisia joilla on korkea kolestroli ja verenpainetta.
    Melkein voi sanoa että laihoilla useammin kun lihavilla.
    Se näyttää kulkevan suvussa.
    Aika usein elämä päättyy ennen aikojaan infarktiin tai aivoverenvuotoon.
    Osteoporoosia on myös laihoilla enemmän.
    Mutta diabetes on lihavilla yleisempää.
    Puhun nyt omaan tuttavapiiriini kuuluvista naisista.

    Minulla kuulemma saisi olla korkeampi kolestroli, sekään ei ole hyvä jos on liian matala.
    Myös verenpaine on alhainen, joskus huimaa ylös noustessa.
    Pahimmillaan oli alapaine 60 yläpaine 90.
    olen selvästi ylipainoinen mutta en huomiota herättävän lihava.

    lihavaa,laihaa,ja kaikkea siltäväliltä,Eiköhän me kaikki mahduta tänne näin harvaan asuttuun maahan.

    Äänestä

  • napapiikki? kirjoitti:

    enpä ole kuullutkaan.

    joku hoitoalan ihminen osaisi selittää sen parhaiten.Esimerkiksi leikkausten jälkeen joutuu makailemaan punkan pohjalla pitempään kuin normaalisti niin silloin saa jo sairaalassa tuohon navan seutuville piikin jossa on sellaista ainetta joka vaikuttaa niin ettei saisi helposti veritulppa kun makaa eikä liiku. Viimeksi sain sellaisen vuosi sitten jalkaleikkauksen jälkeen ja jouduin vielä itse sen pistämään toiset saavat jopa kotiin reseptillä. Itse sain vain kahtena päivänä sairaalassa. Jos täällä palstalla pyörii sair.hoitajia he varmaan osaisivat selittää mistä on kyse. En ole itse hoitoalan ihmisiä.

    Äänestä

  • napapiikki? kirjoitti:

    enpä ole kuullutkaan.

    Napapiikki vaikuttaa hyytymistekijöihin. Eli niihin samoihin, jotka tulevat avuksi, jos saat vaikka haavan. Silloin käynnistyy prosessi, joka alkaa tyrehdyttää verenvuotoa ja trombosyyttien eli verihiutaleitten kanssa muodostaa ruven haavan päälle.

    Tämän napapiikin tarkoitus on toimia päinvastoin, eli estää tätä hyytymistekijöiden aktivoitumista. Kun joutuu olemaan pitkään paikallaan esim. leikkaukset, pistetään napapiikkejä, ettei näitä hyytymiä muodostuisi verisuoniin. Ne voivat kulkea esim. keuhkoihin ja aiheuttaa keuhkoveritulpan, joka pahimmassa tapauksessa johtaa kuolemaan.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Diidaalaalaa kirjoitti:

Onko kukaan lukenut uusimmasta Imagesta juttua läskisodasta? Siinä esitettiin erittäin mielenkiintoista ja uutta tietoa ylipainosta ja sen TODELLISISTA haitoista. Pääpointtina oli siis, että lihavuus ei automaattisesti tee ihmisestä sairasta ja lievä ylipaino jopa pidentää elinikää. Läski ei siis tee sairaaksi, vaan liikkumattomuus ja huono ruokavalio.

Suosittelen juttua lämpimästi kaikille. Onpahan eräänlainen vastapuheenvuoro tähän "Suureen Läskikeskusteluun" ja esittää kiihkottomasti toisenlaisen näkökulman.

Lisäksi jutussa oli erittäin mielenkiintoista faktatietoa esim. lihavuuteen liittyvien tutkimusten ja indeksien toteutusmenetelmistä. Esimerkiksi mediassa hehkutetaan säännöllisesti, kuinka lihavuus räjäyttää terveydenhoitomenot käsiin. Tosiasiassa tutkimuksessa ei selvitetty lainkaan, kuinka monen ylipainoisen sairaudet johtuvat nimenomaan ylipainosta. Samoin kuin jenkkien väittämä, että lihavuuden takia kuolee yli 300 000 kansalaista vuosittain. Tosiasiassa tutkimuksessa katsottiin vain, että kuinka moni vuoden aikana kuolleista oli lihava ja tehtiin oitis päätelmä, että lihavuus oli kuolinsyy (mukana myös onnettomuuksissa kuolleet). Realistisemman arvion jälkeen todettiin, että laihuuteen kuolee huomattavasti enemmän ihmisiä vuosittain...

Ja painoindeksikin on ikivanha jäänne ajalta, jolloin ihmisiä mittailtiin ja luokiteltiin myös kallon muodon perusteella. Se on tehty suppealla otannalla ja saatu keskiarvoksi jotain, joka on sitten määritelty ihmisen ihannepainoksi. Jos tämä arvo on saatu mittaamalla tutkimusryhmän keskipaino, eikö sitä pitäisi samalla periaatteella (=keskiverto on ihanne) muuttaa ylöspäin nyt, kun väestön keskipaino on selkeästi noussut?

Olipahan vaan samperin mielenkiintoinen juttu... Nyt marsmars kioskille tuota lehteä ostamaan (tai lainaa kaverilta tai lue kirjastossa) ja sitten mielipiteitä jutusta! Kits:)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu