Pahin synti anteeksi antamattomuus

Millähän tavoin me syntispoloiset voimme pelastua, jos meidän autuutemme olisi kiini ihmisen anteeksi antamisesta.
Kyllä voin omalta kohdaltani kertoa, että eräs silmäätekevää , kun oli epäilty kauheasta synnistä. Hän alitti parjauskampanjan ja kaivoi kaikki , anteeksi annetut erehdykset ja synnit esiin. Lisäksi Hän liioitteli ,niitä ja sai aikaan melkoisen sekasotkun. Kyllä siinä on kaukana Kristuksen mielen mukainen mieli. kun armon merestä kalastellaan kaikki mahdollinen. Sekä samlla syylistytään valheeseen , kun siteeksi on tottakin. Onko teillä muilla kokemusta tälläisestä armottumuudesta. Nyt en tarkoita mitään suuntaa , vaan yksittäisiä "paisuneita".
5907
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Vaan pahin oli, epäuskoisuus. Kyllä sitä meilläkin on ja viäläkin on. syntiä meinaan sanoi JA. no toki eihän me olla eikä tulla synnittömiksi vaikka kuinka puhdistaudutaan. Kuten kumpu sanoi ne 5 kivivatia ei puhdistu koskaan,(Sabatti ei tule ) Jotka Room.4.4 Mutta sille joka työtä tekee, ei makseta palkkaa armosta, vaan ansiosta . 4:5 Mutta joka ei työtä tee,vaan uskoo sen päälle joka jumalattoman vanhurskaaksi tekee,hänen uskonsa luetaan hänelle vanhurskaudeksi.

Äänestä

Pahin synti on varmasti epäusko, sillä kaikki synnit lähtevät tästä.

Anteeksi antamattomuus on valinta, vaikka olisi tapahtunut mitä tahansa.

Keskitysleireillä oli paljon ihmisiä jotka pelastuivat sodan loputtua, ja osa niistä antoi anteeksi kauheudet joita he olivat kokeneet. He kertovat saaneensa hyvän elämän sen jälkeen, mutta ne jotka eivät antaneet koskaan anteeksi, kertovat että he kuolivat sinne vaikka saivatkin pelastua luonnolliselta kuolemalta.

Anteeksiantamattomuus on avoin silta vihollisen tulla elämään tuhoamaan sen lopullisesti. Anteeksianto taas katkaisee sillat viholliselta, joten voimme valita haluammeko pitää avoimia siltoja viholliselle elämäämme.

”Anovalle annetaan,” voimme rukoilla, auta Jeesus minua antamaan anteeksi, ja Jeesus varmasti kuulee tällaisen rukouksen. Juuri siksi Hän tuli tänne maailmaan, Hän teki sen mikä ihmiselle oli mahdotonta.

Ei ole turhaan kirjoitettu, ”meitä jokaista kiusaa meidän omat himomme.” Voimme tonkia kompostikasaa, mutta tuskin sieltä löytyy muuta kuin matoja. ( lisää vihollisia elämäämme.)
Itse me valitsemme ajatuksemme joissa haluamme olla, ja Jeesus Kristus Jumalan voima on annettu jokaiselle joka ottaa Hänet uskolla vastaan.

Synti on aina valinta, jota ei ole pakko tehdä. Jeesus on luvannut olla kanssamme elämämme loppuun asti, ja tässä voimme koetella Herraa. Hän ei meitä hylkää eikä jätä, mutta itse voimme valita annammeko Jeesuksen elää meissä vai haluammeko elää itse.

Jeesus on nöyrä ja hiljainen sydämeltään, eikä Hän tee väkivaltaa, jos valitsemme vanhan minämme, niin Hän antaa valita. Kipu ja tuska opettakoon silloin elämäämme.

Jeesus kantoi kipumme ja sairautemme ja syntimme, mutta voimme kantaa niitä myös itse, se on jokaisen oma valinta.

Siunattua Kristuksessa pysymistä kaikille jotka haluavat pysyä Hänessä. Auttakoon Herra jokaista joka on kyllästynyt itse kantamaan taakkaa, jota isämmekään ei jaksaneet kantaa. Sinä Jeesus kannoit ne haavoissasi, ja auta meitä omistamaan uskolla myös tämä. Siunaa meidän elämäämme katkomalla kaikki vihollisen sillat. Aamen halleluja, kiitos Herra Jeesus.

Äänestä
  • Herra Jeesus ole kiitetty !!

    Äänestä

Joku viisas sanoi että omaa sydäntä pitää pelätä enemmän kuin turkin keisaria, siellä asuu ahneus ja kateus ja anteeksiantamattomuus yms.
ei huivi.

Äänestä

Ensinnäkin siihen mereen ei kalastus lupia myönnetä toiseksi jo oli vallan pahasti paisunut tehnyt . Tämän kalttaiset ovat niitä jotka sontivat omaan pesään, onko meillä pakko hyväksyä kaikki paisuneet.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Lapinmaalta kirjoitti:

Millähän tavoin me syntispoloiset voimme pelastua, jos meidän autuutemme olisi kiini ihmisen anteeksi antamisesta.
Kyllä voin omalta kohdaltani kertoa, että eräs silmäätekevää , kun oli epäilty kauheasta synnistä. Hän alitti parjauskampanjan ja kaivoi kaikki , anteeksi annetut erehdykset ja synnit esiin. Lisäksi Hän liioitteli ,niitä ja sai aikaan melkoisen sekasotkun. Kyllä siinä on kaukana Kristuksen mielen mukainen mieli. kun armon merestä kalastellaan kaikki mahdollinen. Sekä samlla syylistytään valheeseen , kun siteeksi on tottakin. Onko teillä muilla kokemusta tälläisestä armottumuudesta. Nyt en tarkoita mitään suuntaa , vaan yksittäisiä "paisuneita".

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu