MITEN TUTTI PYSYY SUUSSA???

jatkuvasti ylhäällä

Tyttö 6 viikoa vanha. Imetän tytön ja vien pinnasänkyyn kapalossa. Tyttö on yleensä ihan horroksessa tai puoliunessa. Nukahtaa melkein samantien. Välillä pientä ininää. Mutta välillä tyttö on hiljaa jonkun aikaa, luulen että nukkuu. Sitten alkaa nyrkin hamuaminen jolloin annan tutin suuhun. Tutti ei vaan pysy suussa kun hetken ja putoaa jolloin kitinä alkaa. Joudun sitten laittamaan tuttia todella kauan takasin suuhun. Nukun lattialla pinnasängyn vieressä ja nousen siitä aina ylös laittaa tuttia suuhun. Eilen illalla laitoin tytön sänkyyn klo 22.00 ja laitoin tuttia suuhun 23.30 asti. Sit en enää jaksanut vaan imetin ja sen jälkeen tyttö simahti. Olen yrittänyt rauhottaa tyttöä taputtamalla selkään kun tyttö alkaa ininän, mutta ei onnistu. En voi kovin antaa tytön inistä, koska samassa huoneessa nukkuu isoveli. Kertokaa mulle miten saan tutin pysymään suussa? Tai mitä teen sillon kun tyttö alkaa nyrkin hamuamisen sängyssä? Kiitos kaikille jotka viitsitte vastata! Olen saanut paljon hyviä vinkkejä tältä palstalta.

7

5292

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anneli 33

      Kysyin lastenhoitajalta sairaalassa samaa miten tutti pysyy suussa ja hän neuvoi tekemään sideharsosta u muotoisen ja laittamaan kun vauva on kyljellään tämän u:n sänkyyn lähelle niin että tutti ei tipu..

      Auttaa ainakin meillä...

      Anneli

      • mie11

        näinkään ei saisi laittaa ettei vaan tukehdu jos tulee puklu.olen kyllä itekin tehnyt näin...


    • kapalo

      Meillä on ollut ja on edelleen sama ongelma tutin kanssa. Laitan harson tutin eteen niin se pysyy aika hyvin. Kädet vain on todella mahdottomat mutta tyttö on syntymästä lähtien kääritty kapaloon ja se tuntee olonsa sillä lailla turvalliseksi. Nykyään en kääri enään jalkoja mutta se tykkää kun kädet on laitettu kunnolla peiton alle.

    • sammakkoprinsessa06

      käytetään harsoa. Käännän tytön kyljelleen sänkyyn ja laitan harson siihen tutin eteen, ihan tuttiin kiinni. Välillä se jollain ihmeen kaupalla kuitenkin sylkee sen älyttömän kauas, mut sit vaan suuhun takasin. Sitten kun se nukahtaa, niin se sylkäsee sen ite pois ja yleensä posken alle, jolloin nappaan sen ja poistan harson. Kokeilepa.

    • äiti ja lapsi 5kk

      Kokeile erilaisia tutteja. Meillä oli myös alkuun tuota samaa. mutta sitten löytyi yksi tutti mikä pysyi muita paremmin. (se oli aventin vastasyntyneen tutti). jaksamisia ja hyvää kevättä!

    • poika 26,10.06

      Meillä ollaan käytetty jo vajaan pari kuisesta asti mam:in vastasyntyneiden koosta seuraavaa. En muista mikä oli "ikäsyositus", mutta niissä on isompi tuttiosa, jolloin pysyy vauvan suussa paremmin. Paitsi nyt kun poitsu on oppinut ottamaan tutin pois itse, siihe ei taida olla mitään keinoa saada se pysymään suussa! :)

      • meppe

        käytetään astetta isompaa kokoa myös kun kyllästyttiin ainaiseen ravaamiseen.
        Neuvo tuli tutulta jonka kaikki lapset ovat alusta asti syöneet isompaa eikä hammas vääntymiä tai kitalaki ongelmia ainakaan vielä ole tullut esiin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ei se mene ohi ajan kanssa

      Näin se vaan on.
      Ikävä
      129
      2228
    2. Ajattelen sinua nyt

      Ajattelen sinua hyvin todennäköisesti myös huomenna. Sitten voi mennä viikko, että ajattelen sinua vain iltaisin ja aamu
      Ikävä
      26
      1868
    3. Vaistoan ettei sulla kaikki hyvin

      Odotatko että se loppuu kokonaan ja avaat vasta linjan. Niin monen asian pitäisi muuttua että menisi loppu elämä kivasti
      Ikävä
      12
      1429
    4. Yritys Kannus

      Mää vaan ihmettelen, julkijuopottelua. Eikö tosiaan oo parempaa hommaa, koittas saada oikeasti jotain aikaiseksi. Hävett
      Kannus
      12
      1297
    5. Olen huolissani

      Että joku päivä ihastut/rakastut siskooni. Ja itseasiassa haluaisin, ettei hän olisi mitenkään sinun tyyppiäsi ja pitäis
      Ikävä
      70
      1221
    6. Oletko täällä mies?

      Mitä mietit? ❤️ varmistan vielä, että onhan kaikki ok meidän välillä?
      Ikävä
      93
      1048
    7. Mies kadonnut

      Kukas siellä kolarissa on kadonnut
      Kolari
      17
      937
    8. Eikö ole jo ihan sama luovuttaa

      Meidän suhde ei ikinä toimisi.
      Ikävä
      88
      903
    9. Kuin sonnilauma

      Taas on Virkatiellä kova meteli keskellä päivää. Ei siinä kyllä toisia asukkaita yhtään ajatella. Tullaan yhden asuntoon
      Kuhmo
      17
      800
    10. Syrjintäskandaali Lieksan kaupungin johdossa

      Ylen valpas toimittaja kirjoittaa: Lieksan kaupunki kieltäytyi hyväksymästä Vihreiden venäläistaustaista ehdokasta Lieks
      Lieksa
      115
      741
    Aihe