Okei tätä on jatkunut kohta pari kuukautta. Tää kaikki alko heti oksennustaudin jälkeen. Mulla närästää joka päivä ja tulee happamia röyhtäyksiä. Joskus närästys on niin paha, että ihan yökkäyttää mutta oksennusta ei tule.Otan närästyslääkettä nimeltä Gaviscon, joka on tarkoitettu närästykseen ja happamiinröyhtäyksiin ja sitä saa ilman reseptiä apteekeista. Mutta kun kyseinen lääke ei auta kunnolla. Vähän kylläkin. Pelkään oksentamista ihan hulluna ja haluan tästä närästyksestä eroon. Lääkäriin menokin pelottaisi koska joutuisin varmaan mahatähystykseen ja paniikkihäiriöni takia en pystyisi siihen. En ole siis varannut lääkäri aikaa enkä haluaisi!
Onko ketään muuta jolla on/on joskus ollut samoja oireita? Jos on niin voitteko kertoa omakohtaisia kokemuksia?
Mitä mun pitäis nyt tehdä?
Kiitos, jo valmiiksi teille jotka vastaatte.
Onko ketään muuta jolla on/on joskus ollut samoja oireita? Jos on niin voitteko kertoa omakohtaisia kokemuksia?
Mitä mun pitäis nyt tehdä?
Kiitos, jo valmiiksi teille jotka vastaatte.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Jos sulla on tota jatkunut todellakin 2 kuukautta niin voi vittu sun vanhemmat on aivan perseestä jos ei ole sua pakottanu lääkäriin. Huh huh lääkäriin siitä ja sassiin!
Tota menoa varmaan kuoletkin, jos et mene lekurille.
googleta tuolla ja katso täsmäävätkö oireesi.. jos se on sitä niin ei mun tutuille mitään erikoisia kokeita ole tehty. jotain ruoka aineita, kuten sitrushedelmiä, suklaata, viinirypäleitä, alkoholia tulee välttää
lääkkeetkin on, mutta ne on aika kallíit.
Lääkkeet eivät itseasiassa ole todellakaan kalliita, mutta koska hoitojen kesto on kerralla useita kuukausia (itsellä tällä hetkellä puolen vuoden mittainen "putki" meneillään) toki kertyy suurempi summa.
Eli oksennusfobia. Suositten menemään psykologille/psykiatrille jossa voit kertoa pelostasi oksentaa. Vaivasi saattaa olla vain pieni, mutta kun tarkkailet edes takaisin vointiasi ja huomaat sen, alat kuvitella kaikenlaista ja luokittelet sen mahataudiksi. Lisää emetofobiasta löydät googlesta.
Et kuole !!!! sun mahas on vaan rasitunut siitä oksennustaudista..... Korota tyynyäs !!!!!!!!!
Jos ei mee 2 viikossa ohi mee lääkärrii!!!!!!!!!
Mene kuule nyt vaan sinne vatsalaukun tähystykseen, niin saat hoidettua itsesi kuntoon! :) Itselläni on sama vaiva ja lääkkeillä pysyy suht hyvin vaivat kurissa. Tähystys ei ole niin kamalaa, ei kannata kuunnella muiden pelotteluita. Se kestää vain pari minuuttia, makaat koko ajan kyljelläsi ja voit varmasti saada jotain rauhottavaa pelkosi vuoksi.
Et sinä kuole, älä suotta pelkää! Tuo on hyvin yleinen sairaus ja ruokavaliollakin voit parantaa oloasi. Hiilihappoiset juomat, mausteet ja särkylääkkeet pahentavat vaivaa.