Mikä kunnassa mättää?

NO, mikä Haukiputaan kunnassa mättää? Suoraan sanottuna kaikki! Mistä aloittaisi?
1. Päättäjät, hah, puhuvat paskaa päästessään kunnanvaltuustoon. Lupaavat melkeimpä taivaan ja maan. Olethan huomannut mitään ei tapahdu. Kunnes tulevat uudet vaalit ja uudet lupaukset. Sama rulianssi jatkuu ja jatkuu... en muuten äänestä enään niitä samoja kasvoja.

2. Kunnalla ei ole muka rahaa! Hah, turha väite ja päättäjät puhuvat pelkkää puppua. Rahaa on mutta sitä käytetään väärin. Kuka se matkustelee? "Onkos meillä uusi Matkamara"?

3. Kunnantyöntekijöistä joutaisi jo suurin osa eläkkeelle ( moni ansaitulle sellaiselle mm. hoitohenkilökunta, eipäs oikein kukaan muu) Totuus on karu mutta juuri sanomani kaltainen!

4. Haukiputaalla on valtion omistukseen kuuluvia turhia paikkoja, joista tarvitsisi vähentää henkilökuntaa, heidän turhan/mitään aikaan saannoksensa vuoksi. Ajatteleppa, esim. työkkärin virkailija, joka tulee aamulla ei tee mitään työttömien eteen, istuu nykyään päivän lukittujen ovien takana, sättäilee ja saa palkkaa, lopulta kaikkien ruoka-kahvitaukojen jälkeen pääsee kotiin.Noin meillä Haukiputaalla hoidetaan työttömyyttä!
3. Ei ole rahaa palkata tarpeeksi hoitohenkilökuntaa! Hah, sehän on vain päättäjistä kiinni. Mitäpä sitä palkkaa uusia kun vanhat ahertaa hiljaa ja huolella.Nehän opetetaan jo koulussa olemaan empaattisia.
4. Toivottavasti, joku päättäjistä joutuisi joskus makaamaan sängyssä paskat/kuset vaipoissa huutaen hoitajaa, joka haluaisi heti tulla auttamaan mutta ei voi/ehdi koska hoitaa toista potilasta. Herätkää ja miettikää miltä tuntuu potilaasta, omaisista ja hoitohenkilökunnasta!
Turhaan syyttää hoitajia tai läkäreitä. Osoittakaa syyttävä sormi sinne minne se kuuluukin!!
5. Monta turhaa on, jota me emme edes tiedä tai saa/uskalla sanoa!
6. Haukipudas on hukkunut päättäjien omiin päätöksiin. Omiin toimintoihiin. Omiin ylpeyteen tai ahneuteen.
7. Lääke: Pöytä puhtaaksi ja uudet tuulet puhaltakoon. Laitetaampa kasvot kokonaan uusiksi ja kiitos ei yhtäkään sukulaista joka hyyssäisi sitä toista saamatonta tai ahnetta. Täytyy myöntää lopuksi paska kunta, mutta tulipa nähtyä!
181076
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 18

Vanhimmat

Me kait siitä teemme tämmösen! Toisten mielestä kaikki päin p:tä. Toiset näkevät tässä kunnassa jotain hyvääkin.

Äänestä
  • ..joka haukiputtaalla käy vaihtamassa housut!!
    Eihän se siellä viihdy, kun ootte niin tylyjä ja katkeria! Ottakaa herra kämmenelle ja kiitelkää kaikesta asiaan kuulumattomastakin, johon ruppee mies pysymään tuolillaan.
    Näin se on ..pasi-anssi

    Äänestä

1. Päättäjät, hah, puhuvat paskaa päästessään kunnanvaltuustoon. Lupaavat melkeimpä taivaan ja maan. Olethan huomannut mitään ei tapahdu.

Ja itse tietenkään ette voi tehdä mitään asian hyväksi(?) Tietääksesi Haukiputaalla demokratia pelaa vielä siinä määrin, että te itse äänestätte nämä tyhjäntoimittajat kunnanvaltuustoon. Ottakaapa itsellenne luukäteen ensi vaaleissa, ja äänestäkään paremmat tilalle, kerta teille siihen on mahdollisuus annettu! Tai vielä parempaa, kerta omat ideanne toimivat paremmin ja olette nöyrempiä, menkää itse ehdokkaiksi, tuokaa nimenne julki, kertokaa omat mielipiteenne ja seisokaa sanojenne takana. Näkisimmepä sen, onko teihin luottamista.

4. Haukiputaalla on valtion omistukseen kuuluvia turhia paikkoja, joista tarvitsisi vähentää henkilökuntaa, heidän turhan/mitään aikaan saannoksensa vuoksi.

Onko työvoimatoimiston vika, jos sosiaaliturvaan tottuneet densot ei mene töihin? Kerta hoitoalalle tarvitaan työntekijöitä, vanhojen ansaitun eläkkeen takia, lienee selvää, että valintatalon kantajengi voisi korkata vähemmän häppää ja kouluttautua sitten vaikka hoitajiksi. Työvoimatoimisto tekee voitavansa asiallisesti ja 100% pätevyydellä, mutta kuntalaisille ei kelpaa työ! Miksi? Olisi järkevämpää, jos kunta ottaisi sitten näiden pummien sosiaalituesta rahat hoitoalan työpaikkoja korvaamaan!

5. Monta turhaa on, jota me emme edes tiedä tai saa/uskalla sanoa!

Taitaa olla kaikki sanomisen arvoinen näilläkin palstoilla jo sanottu. Nimimerkin takaa tietysti. Pelätäänkö julkista nöyryytystä, kun oma nimi vaihtuu nimimerkkiin ja mielipide sen mukaa, kun alkaa puhumaan itseään pussiin? Suomessa on sanavapaus ja se koskee myös Haukipudasta, joten siinäkin mielessä teidän mielipiteet saisivat enemmän painoarvoa, jos edes joku viitsisi seisoa omalla nimellänsä sanojensa takana(!)

Äänestä
  • Aivan hyviä kannanottoja noin nuorelta, mutta elämän viisaus/kokemus vielä puuttuu. Tuskin sinä nuori teini olet vielä joutunut käyttämään Haukiputaan työvoimatoimistoa, niin et todellakaan VOI tietää toimivatko he siellä 100%:sesti! Minä henkilökohtaisesti olen joutunut sen kokemeen kuinka virkailija vei lainvastaisesti toimeentuloturvani pois, KOSKA yritin lähteä opiskelemaan itselleni ammattia! Soskun ovea en koputtele ja Valtsussa en nuoku. Mutta hienoa jos Haukiputaalle kasvaa noin mukavia nuoria, heissähän se tulevaisuus on. Todellakin kannattaa opiskella, ettei jää yhteiskunnan jalkoihin. Jokaisessa meissä asuu "pieni lapsi" joka uskoo vielä hyväänkin:)

    Äänestä

  • Jestas, meinaatko että soskunpummi, vuosia ollut työtön ja alkoholisti voisi alkaa lukemaan noin vain hoitoalalle. Huh, kyllähän ne valintakriteerit ovat sillekkin alalle korkeat. Koulutus hoitoalalle vaatii aivokapasiteettia, joten ei kaikista työttömistä ole sille alalle. Kuntahan elättää soskun avustuksella myös alkoholistien/huumehörhöjen lisäksi myös meidän "uusia" asukkaita pakolaisia. Näin sitä rahaa löytyy heihin, muttei oikeasti halukkaisiin kansalaisiin, jotka haluavat työllistyä tai kouluttaa itsensä. Eivät kaikki työttömät ole halukkaita olemaan kortistossa. Pitkäaikaistyöttömän elämä ei ole helppoa. Mistä alkaa yhteiskunnan ongelmat? Vastaus: työttömyydestä ja siittä seuraa syrjäytymistä, masennusta, alkoholisoitumista jne. Työttömyys aiheuttaa yhteiskunnalle taloudellisia tappioita. Joten jos jokaiselle löytyisi jotain niin siittähän olisi hyvä ponnistaa ylöspäin. Turhaan haukutaan pelkästään työttömiä. Alkaako yhteiskunta jakautumaan kahteen luokkaan 1.Työssäkäyvät ja 2. Työttömät=Ö-kansalaiset
    Kuitenkin jokainen ihminen on yhtä arvokas. Samalta viivalta lähtään ja samalle viivalle palataan...se on elämänkaaren alku ja loppu!

    Äänestä

  • Ei Ruusuinen kirjoitti:

    Aivan hyviä kannanottoja noin nuorelta, mutta elämän viisaus/kokemus vielä puuttuu. Tuskin sinä nuori teini olet vielä joutunut käyttämään Haukiputaan työvoimatoimistoa, niin et todellakaan VOI tietää toimivatko he siellä 100%:sesti! Minä henkilökohtaisesti olen joutunut sen kokemeen kuinka virkailija vei lainvastaisesti toimeentuloturvani pois, KOSKA yritin lähteä opiskelemaan itselleni ammattia! Soskun ovea en koputtele ja Valtsussa en nuoku. Mutta hienoa jos Haukiputaalle kasvaa noin mukavia nuoria, heissähän se tulevaisuus on. Todellakin kannattaa opiskella, ettei jää yhteiskunnan jalkoihin. Jokaisessa meissä asuu "pieni lapsi" joka uskoo vielä hyväänkin:)

    "Tuskin sinä nuori teini olet vielä joutunut käyttämään Haukiputaan työvoimatoimistoa, niin et todellakaan VOI tietää toimivatko he siellä 100%:sesti!"

    Voin tietää, jouduin viime kesänä toimimaan sekä Haukiputaan työvoimatoimiston, että Oulun työvoimatoimiston kanssa ja voin kokemuksesta kertoa, että Haukiputaalla toiminta oli paljon sujuvampaa.

    On mukava huomata tuo, miten iästä tehdään "kokemukselle ja viisaudelle" mittari. En ymmärrä, että mikä tekee iästä kynnyskysymyksen viisauden ja kokemuksen kanssa. Kokemusta jos mietitään Haukiputaan osalta te vanhemmat ehkä vertaatte nyky-Haukipudasta siihen, mitä se oli kymmeniä vuosia sitten, minä vertaan sitä siihen mitä se on ollut minun muistini aikana, ja 10 vuotta on pitkä aika ihmisiässä. Entäpä tuosta viisaudesta, jos iän myötä kasaantuu myös viisautta harteille, voinen kysyä, että missä sitten mättää kun nykyistä kunnanhallitusta solvataan jatkuvasti. Saisin itse tästä sen kuvan ettei sitä ole täyspäiset ihmiset valinneet. Me nuoret emme saa äänestää, joten jäljelle jäätte te aikuiset, mitä tämä siis kertoo teistä? Edellyttäen siis, että ikä ja viisaus kulkevat käsikädessä.

    Äänestä

  • Meinaakko nää "riesa", että sosiaalipummit tapetaan nälkään, kun ainoa toimeentulo soskusta otetaan pois. Aika lyhytnäköistä elämänpolitiikkaa sinulla. Jos haluat kommentoida omalla nimelläsi niin siittä vaan oleppas hyvä, mutta etkös sinäkin luimistele nimmarin takana? Tämä palsta on ihan hyvä näin. Saa keskustella hyvästä tai pahasta, mutta asiallisesti. Jos sinulla on parempaa asiaa, niin oleppa taas hyvä vaan ja aloita...turhaan moittia toisten mielipiteitä. Meitä ihmisiä kun on niin monenlaisia ja yhtä monenlaisia on ongelmatkin, vähättelemättä kenenkään henkilökohtaisesti.

    Itse harkitsen tarkkaan ketä äänestän tai äänestänkö ketään, yhtä turhan kanssa ne jauhavat samaa. Tulisipa joku nuori ja elämästä jotain tajuava niin sellaiselle antaisin arvokkaan ääneni.Ketään istuvaa kunnanvaltuustossa en ole äänestänyt, ei löytynyt sopivaa ja rohkeaa.

    Hoitoalalta puuttuu osaavia tekijöitä. Haukiputaan työvoimatoimiston pitäisi kouluttaa siihen hommaan kaikki halukkaat ja työhön kykenevät,halukkaita kyllä löytyy, mutta mitä tekee työkkäri vetää jotain tosi tyhmiä kursseja, joihin pakottaa ihmisen ja niistä tyhmistä kursseista valmistuu vain työttömäksi. Rahan tuhlausta!

    Onko kunnassa jotain hyvää? No, on tietty! Puhdas luonto ja upea meri. Uusia yrittäjiä tullut ja mukavia ystävällisiä ihmisiä löytyy myös.

    Äänestä

  • Filosofi kirjoitti:

    Jestas, meinaatko että soskunpummi, vuosia ollut työtön ja alkoholisti voisi alkaa lukemaan noin vain hoitoalalle. Huh, kyllähän ne valintakriteerit ovat sillekkin alalle korkeat. Koulutus hoitoalalle vaatii aivokapasiteettia, joten ei kaikista työttömistä ole sille alalle. Kuntahan elättää soskun avustuksella myös alkoholistien/huumehörhöjen lisäksi myös meidän "uusia" asukkaita pakolaisia. Näin sitä rahaa löytyy heihin, muttei oikeasti halukkaisiin kansalaisiin, jotka haluavat työllistyä tai kouluttaa itsensä. Eivät kaikki työttömät ole halukkaita olemaan kortistossa. Pitkäaikaistyöttömän elämä ei ole helppoa. Mistä alkaa yhteiskunnan ongelmat? Vastaus: työttömyydestä ja siittä seuraa syrjäytymistä, masennusta, alkoholisoitumista jne. Työttömyys aiheuttaa yhteiskunnalle taloudellisia tappioita. Joten jos jokaiselle löytyisi jotain niin siittähän olisi hyvä ponnistaa ylöspäin. Turhaan haukutaan pelkästään työttömiä. Alkaako yhteiskunta jakautumaan kahteen luokkaan 1.Työssäkäyvät ja 2. Työttömät=Ö-kansalaiset
    Kuitenkin jokainen ihminen on yhtä arvokas. Samalta viivalta lähtään ja samalle viivalle palataan...se on elämänkaaren alku ja loppu!

    Myönnetään, tuo oli aika kärjistetty esimerkki, mutta ajaa tietyssä mielessä asiansa. Hoitoalan koulutus kyllä vaatii aivokapasiteettia, yhteistyökykyä ja joustavuutta. Sen sijaan alalle hakeville teetetään valintakokeet, ja sen jälkeen ammatti-ihmiset seuloo alalle kelpaavat. Ja jos tämä soskunpummi ei kelpaa hoitoalalle, paikkoja ja työtä kyllä riittää. Lyödään vapaaherra soveltuvuustesteihin ja leikataan työttömyystukea, eiköhän alkaisi työmaistua ajan kuluttua.

    Suomen työttömyysturva järjestelmä nimittäin on kuin luotu siivellä eläjille, ja sen vuoksi pitkäaikaistyöttömät käyvät valtion maksaman kurssituksen, jolla tarjotaan infoa jos joutavammista aloista, tämä taas takaa, ettei yksikään luovu työttömän statuksestaan paskahomman takia. Samaten tämä ongelma heijastuu, kuten mainitsit, niihin jotka todella haluavat takaisin työelämään.
    Pitkäaikaistyöttömän elämä ei ole helppoa mutta lähtökohtana ei ole työnpuute. Seuraava esimerkki tulee Espoosta, jossa bussifirma haki yli 30 uutta kuljettajaa, joille taattaisiin vakituinen työ. Arvanette varmaan paljonko oli hakijoita työhön? Aivan, EI YHTÄÄN! Kuvaakö tämä motivaatio luopua oloneuvoksen työstä ja ilmaisesta rahasta.

    Samaten työttömyys on terveysriski ja rahanreikä valtiolle, joka lähestyvän eläkepommin takia tarvitsee ainakin jokaisen työkykyisen panoksen ja verorahat. Jos tämä meno jatkuu, Suomen työikäisillä on kohta maksettavana 2 eri kansanryhmää: Eläkeläiset ja työttömät. Tämä taas johtaa siihen, että Suomi tarvitsee joko valtiovelkaa tai uusia veroja, jotka taas eivät palvele meistä ketään. Jokainen ihminen tietysti on yhtäarvokas, mutta yhteisön hyvinvoinnin kannalta on tietysti parasta, että kaikki kantaisivat kortensa kekoon, jolla tätä hyvinvointia rakennetaan.

    Äänestä

  • riesa kirjoitti:

    "Tuskin sinä nuori teini olet vielä joutunut käyttämään Haukiputaan työvoimatoimistoa, niin et todellakaan VOI tietää toimivatko he siellä 100%:sesti!"

    Voin tietää, jouduin viime kesänä toimimaan sekä Haukiputaan työvoimatoimiston, että Oulun työvoimatoimiston kanssa ja voin kokemuksesta kertoa, että Haukiputaalla toiminta oli paljon sujuvampaa.

    On mukava huomata tuo, miten iästä tehdään "kokemukselle ja viisaudelle" mittari. En ymmärrä, että mikä tekee iästä kynnyskysymyksen viisauden ja kokemuksen kanssa. Kokemusta jos mietitään Haukiputaan osalta te vanhemmat ehkä vertaatte nyky-Haukipudasta siihen, mitä se oli kymmeniä vuosia sitten, minä vertaan sitä siihen mitä se on ollut minun muistini aikana, ja 10 vuotta on pitkä aika ihmisiässä. Entäpä tuosta viisaudesta, jos iän myötä kasaantuu myös viisautta harteille, voinen kysyä, että missä sitten mättää kun nykyistä kunnanhallitusta solvataan jatkuvasti. Saisin itse tästä sen kuvan ettei sitä ole täyspäiset ihmiset valinneet. Me nuoret emme saa äänestää, joten jäljelle jäätte te aikuiset, mitä tämä siis kertoo teistä? Edellyttäen siis, että ikä ja viisaus kulkevat käsikädessä.

    Aivan niin,olen siinä asiassa kanssasi samaa mieltä, että miksi heitä jatkuvasti haukutaan ja solvataan. Kovaa työtä tekevät oman työnsä lisäksi.
    Eihän mikään ketään miellytä. Purnaus kansaa me suomalaiset.

    Onko nyt käynyt kuitenkin vain niin, että tänäpäivänä vain uskalletaan sanoa mielipiteensä rohkeammin kiitos tämänkin foorumin ja olisiko tällä foorumilla mitään virkaa jos kaikki vain kiittelisivät ja hihkuisivat hyvää oloa. Minusta tästä foorumista tulisi sen jälkeen turha ja tylsä.
    Johtuneeko sitten tämä minun ns."elämänviisaus ja (joskus) pieni purnaus iästä. Ei mielestäni vielä siittä, mutta liian paljon kokeneena vääryyttä (eikä vain itselleni vaan myös läheisilleni) minusta on tullut kannanottaja/pikku-purnaaja. Toki nuorillakin voi olla jo elämänrikkautta/kokemuksia,mutta onhan nuorella ja aikuisella eri lähtökohdat väistämättä.

    Se, että asiointisi sujui sujuvasti Haukiputaalla johtuu pienestä paikkakunnasta, ei todellakaan muusta. Kyllä sinä vielä tulet tietämään, jos joudut siellä enemmän asioimaan, mutta toivottavasti et joudu.
    Tästä asiasta en turhaan valita, sillä kokemus ja muiden kertomukset kantavat suurta vihaa heidän työskentelyään kohtaan (on siellä ihan kivojakin virkailijoita)

    Purnaus Haukiputaasta voi johtua myös siittä kun ollaan saatu monta hyvää asiaa ja monta raharikasta vuotta ja kun nyt joudutaan monesta asiasta luopumaan ja veroprosenttia nostamaan nousee pintaan huoli, viha ja kummastus. Näinhän käy usein itsekkäille ihmisille, mistään ei haluta luopua. Haukipudas on köyhä kunta ja jotakin pitäisi tehdä, ennenkuin laiva uppoaa lopullisesti. Loppujenlopuksi Suomi on hyvinvointivaltio, mutta eipä uskoisi esim. jos tietää kuinka retuperällä vanhustyö on.

    Hyvin kommentoit ihmetyksesi kun nykyistä kunnanhallitusta solvataan. Kyllähän kasvava nuori on ihmeissään, että mikä meitä aikuisia vaivaa? Kun mikään ei enään passaa. Ollaanko me aikuisetkin vielä kuin murrosikäiset nuoret passaa ja ei passaa...ei osata päättää.Epätasapaino ihmetyttää ehkä meistä jokaista.

    Äänestä

  • Iloinen ahertaja kirjoitti:

    Meinaakko nää "riesa", että sosiaalipummit tapetaan nälkään, kun ainoa toimeentulo soskusta otetaan pois. Aika lyhytnäköistä elämänpolitiikkaa sinulla. Jos haluat kommentoida omalla nimelläsi niin siittä vaan oleppas hyvä, mutta etkös sinäkin luimistele nimmarin takana? Tämä palsta on ihan hyvä näin. Saa keskustella hyvästä tai pahasta, mutta asiallisesti. Jos sinulla on parempaa asiaa, niin oleppa taas hyvä vaan ja aloita...turhaan moittia toisten mielipiteitä. Meitä ihmisiä kun on niin monenlaisia ja yhtä monenlaisia on ongelmatkin, vähättelemättä kenenkään henkilökohtaisesti.

    Itse harkitsen tarkkaan ketä äänestän tai äänestänkö ketään, yhtä turhan kanssa ne jauhavat samaa. Tulisipa joku nuori ja elämästä jotain tajuava niin sellaiselle antaisin arvokkaan ääneni.Ketään istuvaa kunnanvaltuustossa en ole äänestänyt, ei löytynyt sopivaa ja rohkeaa.

    Hoitoalalta puuttuu osaavia tekijöitä. Haukiputaan työvoimatoimiston pitäisi kouluttaa siihen hommaan kaikki halukkaat ja työhön kykenevät,halukkaita kyllä löytyy, mutta mitä tekee työkkäri vetää jotain tosi tyhmiä kursseja, joihin pakottaa ihmisen ja niistä tyhmistä kursseista valmistuu vain työttömäksi. Rahan tuhlausta!

    Onko kunnassa jotain hyvää? No, on tietty! Puhdas luonto ja upea meri. Uusia yrittäjiä tullut ja mukavia ystävällisiä ihmisiä löytyy myös.

    En tarkoita, että sosiaalipummit olisi tapettava nälkään, tarkoitan sitä, että etuja pitäisi leikata, ettei työttömän elämästä tulisi sitä oloneuvoksen lokoisaa elämää. ELI vähemmällä rahalla kynnys hankkia oikeaa työtä oletettavasti laskee! Samalla kunta/valtio säästää rahaa, ja voi ohjata sitä vaikkapa työkkärin uudelleen koulutuksen osastolle.

    Ja jos nyt aletaan tuosta nimiasiasta vääntämään, niin erotetaan aluksi viralliset adressit ja keskustelupalsta. Täällä tämä "riesa" toimii nimenäni, joten kyllä, luimistelen nimimerkin takaa. Te, jotka kirjoitatte rekisteröimättömällä nimellä voitte mielipiteen muuttuessa vaihtaa nimeänne. Minäkin kai voisin, mutta uskon, nimenmuutos näkyy myös aikaisemmissakin teksteissä. Sen sijaan viralliseen adressiin tai vastaavaan en edes harkitse laittavani nimimerkkiä, vaan oikean nimeni. En tarkoittanut sillä nimimerkkiasialla tätä nimenomaista keskustelu palstaa, vaan sitä adressia, jota kovin sanankääntein oltiin viemässä kunnanvaltuustolle. Sen sijaan tarkoitin, että on painoarvolta merkittävämpää käyttöökö nimimerkkiä vai oikeaa nimeä, täällä suomi24:ssä siis rekisteröity nimimerkki ja mielialan mukaa vaihtuva nimi toimivat samalla tavalla.

    Kunnallisvaaleissa, puhuttaessa pienistä kunnista, taas osiltaan näkyy hyvät ystävät ja tuntemattomat- tai vaihtoehtoisesti "vanha ja toimiva"-asettelu, sillä ystävä ja tuttava piiri antaa äänensä ystävälleen, eikä niinkään tämän mielipiteille. Vaihtehtoisesti katsotaan, että se-ja-se ehdokas oli viimeksikin, joten hän jatkaa luultavasti samalla linjalla kuten tähän asti. Näin luulisin asian menevän.

    Työvoimatoimisto taas toimii omien resurssiensa puitteissa, ja omilta osin työministeriö, vai mikä lie, antaa suosituksia(=määräyksiä) kurssien luonteesta. Nämä kurssit taas ovat pilipali höpinaa ja sanahelinää, sen on myöntänyt moni muukin tähän asti. Näillä kursseilla taas käydään, koska työttömyystuen saanti muistaakseni edellyttää sitä. Tämä todellakin on rahantuhlausta, ja oikein täsmällistä sellaista!

    Ja on Haukiputaan kunnassa paljonkin hyvää! Eikä vähimpänä tule rauhallinen kasvuympäristö tai loistavat mahdollisuudet tarjoavat opinahjot. Puhumattakaan luonnonaarteista.

    Äänestä

  • "vanhus" kirjoitti:

    Aivan niin,olen siinä asiassa kanssasi samaa mieltä, että miksi heitä jatkuvasti haukutaan ja solvataan. Kovaa työtä tekevät oman työnsä lisäksi.
    Eihän mikään ketään miellytä. Purnaus kansaa me suomalaiset.

    Onko nyt käynyt kuitenkin vain niin, että tänäpäivänä vain uskalletaan sanoa mielipiteensä rohkeammin kiitos tämänkin foorumin ja olisiko tällä foorumilla mitään virkaa jos kaikki vain kiittelisivät ja hihkuisivat hyvää oloa. Minusta tästä foorumista tulisi sen jälkeen turha ja tylsä.
    Johtuneeko sitten tämä minun ns."elämänviisaus ja (joskus) pieni purnaus iästä. Ei mielestäni vielä siittä, mutta liian paljon kokeneena vääryyttä (eikä vain itselleni vaan myös läheisilleni) minusta on tullut kannanottaja/pikku-purnaaja. Toki nuorillakin voi olla jo elämänrikkautta/kokemuksia,mutta onhan nuorella ja aikuisella eri lähtökohdat väistämättä.

    Se, että asiointisi sujui sujuvasti Haukiputaalla johtuu pienestä paikkakunnasta, ei todellakaan muusta. Kyllä sinä vielä tulet tietämään, jos joudut siellä enemmän asioimaan, mutta toivottavasti et joudu.
    Tästä asiasta en turhaan valita, sillä kokemus ja muiden kertomukset kantavat suurta vihaa heidän työskentelyään kohtaan (on siellä ihan kivojakin virkailijoita)

    Purnaus Haukiputaasta voi johtua myös siittä kun ollaan saatu monta hyvää asiaa ja monta raharikasta vuotta ja kun nyt joudutaan monesta asiasta luopumaan ja veroprosenttia nostamaan nousee pintaan huoli, viha ja kummastus. Näinhän käy usein itsekkäille ihmisille, mistään ei haluta luopua. Haukipudas on köyhä kunta ja jotakin pitäisi tehdä, ennenkuin laiva uppoaa lopullisesti. Loppujenlopuksi Suomi on hyvinvointivaltio, mutta eipä uskoisi esim. jos tietää kuinka retuperällä vanhustyö on.

    Hyvin kommentoit ihmetyksesi kun nykyistä kunnanhallitusta solvataan. Kyllähän kasvava nuori on ihmeissään, että mikä meitä aikuisia vaivaa? Kun mikään ei enään passaa. Ollaanko me aikuisetkin vielä kuin murrosikäiset nuoret passaa ja ei passaa...ei osata päättää.Epätasapaino ihmetyttää ehkä meistä jokaista.

    Valittaminen on hyvää ja hyödyllistä, sitä en kiistä, mutta välillä pistelee vihaksi, kun kaikki paska kaadetaan pienen yhteisön, jopa yksittäisen henkilön niskaan. Voisi sanoa, että menkää hyvät ihmiset naimisiin, ette voi syyttää kaikesta kunnanhallitusta ja Vallivaaraa;)

    Äänestä

  • riesa kirjoitti:

    Myönnetään, tuo oli aika kärjistetty esimerkki, mutta ajaa tietyssä mielessä asiansa. Hoitoalan koulutus kyllä vaatii aivokapasiteettia, yhteistyökykyä ja joustavuutta. Sen sijaan alalle hakeville teetetään valintakokeet, ja sen jälkeen ammatti-ihmiset seuloo alalle kelpaavat. Ja jos tämä soskunpummi ei kelpaa hoitoalalle, paikkoja ja työtä kyllä riittää. Lyödään vapaaherra soveltuvuustesteihin ja leikataan työttömyystukea, eiköhän alkaisi työmaistua ajan kuluttua.

    Suomen työttömyysturva järjestelmä nimittäin on kuin luotu siivellä eläjille, ja sen vuoksi pitkäaikaistyöttömät käyvät valtion maksaman kurssituksen, jolla tarjotaan infoa jos joutavammista aloista, tämä taas takaa, ettei yksikään luovu työttömän statuksestaan paskahomman takia. Samaten tämä ongelma heijastuu, kuten mainitsit, niihin jotka todella haluavat takaisin työelämään.
    Pitkäaikaistyöttömän elämä ei ole helppoa mutta lähtökohtana ei ole työnpuute. Seuraava esimerkki tulee Espoosta, jossa bussifirma haki yli 30 uutta kuljettajaa, joille taattaisiin vakituinen työ. Arvanette varmaan paljonko oli hakijoita työhön? Aivan, EI YHTÄÄN! Kuvaakö tämä motivaatio luopua oloneuvoksen työstä ja ilmaisesta rahasta.

    Samaten työttömyys on terveysriski ja rahanreikä valtiolle, joka lähestyvän eläkepommin takia tarvitsee ainakin jokaisen työkykyisen panoksen ja verorahat. Jos tämä meno jatkuu, Suomen työikäisillä on kohta maksettavana 2 eri kansanryhmää: Eläkeläiset ja työttömät. Tämä taas johtaa siihen, että Suomi tarvitsee joko valtiovelkaa tai uusia veroja, jotka taas eivät palvele meistä ketään. Jokainen ihminen tietysti on yhtäarvokas, mutta yhteisön hyvinvoinnin kannalta on tietysti parasta, että kaikki kantaisivat kortensa kekoon, jolla tätä hyvinvointia rakennetaan.

    Hmm...Olempa todella yllättynyt positiivisesti kannanottoasi, harvalla nuorella noin vankkaa ja viisutta huokuvaa mielipidettä.

    Todentotta tähän on tultu ja miksi tähän on tilanne päästetty. Tiedän itsekkin monta varsinkin nuorta n. 20- ikäluokkaa, joille maistuu vain bilettäminen ja jos joutuu töihin (heidän mielestä joutuu) niin mennään milloin huvittaa ja ollaan paljon pois, koska oli tärkeämpää tekemistä eli bilettäminen.

    Tämä samainen on nähtävissä vanhemmissakin.Ei lähtä pätkätöihin koska menetetään enemmän kuin tienataan. Työnantajat suosivat pätkätöitä. Miltä tuntuu kun pääsee esim. työllistettynä tekemään töitä. Henkilö ahertaa ja puurtaa, elämä on ihanaa ja sillä on jokin tarkoitus, sitten työllisyysraha on loppu sanotaan kiitos ja hei. Kyllähän tuollainen masentaa ihmisen niin alas, että siittä nouseminen joillakin voi kestää kauan ja uskaltaako/haluaako koskaan enään kokea tuollaista.
    Entäs sitten nämä henkilöstövuorausfirmat? Otetaan henkilö töihin, teetätetään hänellä jopa 9tuntia ilman lakisääteisiä taukoja. Jos uskallat purnata, sinusta ilmoitetaan vuokrausvirmaan ja saat nuhtelut sekä merkinnän, ettet pääse niin hyvin enään töihin. Miltä tuntuu jatkuvasti mennä uuteen ja uuteen työpaikkaan? Todella raskasta, et ehdi tutustua työyhteisöön.

    Minäkin annan esimerkin työllisyystilanteesta. Eräs lähihoitaja oli kesällä lomailemassa Helsingissä. Päättipä kokeilla ja kierrellä paikkoja, kyseli töitä sairaaloista ja hoitolaitoksista.Yhden päivän aikana olisi saanut heti monta paikkaa ja ihan vakituista paikkaa, lopulta oikein kilpailivat tästä työntekijästä. Jos näin pahasti on tilanne, silloin pitäisi herätä ja kouluttaa henkilökuntaa. Suomi on pian pulassa hoitohenkilökunnan pulan vuoksi. Ei vanhus ymmärrä, jos ei ole ketään kuka hoitaisi.
    Lopulta se menee siihen, että otetaan ulkomailta työntekijöitä, mutta mikäs siinä kunhan ensin työllistetään omaa kansaa. Myöskin törmäsin erääseen ulkomaalaiseen opiskelijaan, joka opiskeli hoitajaksi.(Oli muuttanut Suomeen ja heti oli päässyt opiskelemaan) Erittäin huonosti osasi suomenkieltä ja hänestä siis hoitaja. Mitenhän, kaikella kunnioituksella, sujuu vuorovaikutustaidot?

    Lisäksi ihmetyttää työllisyystilanne metallialalla. Huutava pula osaavista työntekijöistä. Mitä teki Haukiputaan Yksikkö? Lakkautti jokunen vuosi taapäin metallialanlinjan ja tilalle tuli linjoja joista ei tänäpäivänä työllisty. Tässä asiassa ei taas nähty nokkaa pidemmälle.

    Vastuuta voisi kaataa yhteiskunnan niskaan. Monta yhteiskunnallista ongelmaa poistettaisiin suunnittelemalla, ajattelemalla ja toiminnalla. Rajut muutokset pitäisivät Suomen vielä pystyssä, mutta tällä menolla olemme vielä suuressa pulassa. Kuka siittä lopulta joutuu kärsimään? Tuleva sukupolvi.

    Äänestä

  • Filosofi kirjoitti:

    Hmm...Olempa todella yllättynyt positiivisesti kannanottoasi, harvalla nuorella noin vankkaa ja viisutta huokuvaa mielipidettä.

    Todentotta tähän on tultu ja miksi tähän on tilanne päästetty. Tiedän itsekkin monta varsinkin nuorta n. 20- ikäluokkaa, joille maistuu vain bilettäminen ja jos joutuu töihin (heidän mielestä joutuu) niin mennään milloin huvittaa ja ollaan paljon pois, koska oli tärkeämpää tekemistä eli bilettäminen.

    Tämä samainen on nähtävissä vanhemmissakin.Ei lähtä pätkätöihin koska menetetään enemmän kuin tienataan. Työnantajat suosivat pätkätöitä. Miltä tuntuu kun pääsee esim. työllistettynä tekemään töitä. Henkilö ahertaa ja puurtaa, elämä on ihanaa ja sillä on jokin tarkoitus, sitten työllisyysraha on loppu sanotaan kiitos ja hei. Kyllähän tuollainen masentaa ihmisen niin alas, että siittä nouseminen joillakin voi kestää kauan ja uskaltaako/haluaako koskaan enään kokea tuollaista.
    Entäs sitten nämä henkilöstövuorausfirmat? Otetaan henkilö töihin, teetätetään hänellä jopa 9tuntia ilman lakisääteisiä taukoja. Jos uskallat purnata, sinusta ilmoitetaan vuokrausvirmaan ja saat nuhtelut sekä merkinnän, ettet pääse niin hyvin enään töihin. Miltä tuntuu jatkuvasti mennä uuteen ja uuteen työpaikkaan? Todella raskasta, et ehdi tutustua työyhteisöön.

    Minäkin annan esimerkin työllisyystilanteesta. Eräs lähihoitaja oli kesällä lomailemassa Helsingissä. Päättipä kokeilla ja kierrellä paikkoja, kyseli töitä sairaaloista ja hoitolaitoksista.Yhden päivän aikana olisi saanut heti monta paikkaa ja ihan vakituista paikkaa, lopulta oikein kilpailivat tästä työntekijästä. Jos näin pahasti on tilanne, silloin pitäisi herätä ja kouluttaa henkilökuntaa. Suomi on pian pulassa hoitohenkilökunnan pulan vuoksi. Ei vanhus ymmärrä, jos ei ole ketään kuka hoitaisi.
    Lopulta se menee siihen, että otetaan ulkomailta työntekijöitä, mutta mikäs siinä kunhan ensin työllistetään omaa kansaa. Myöskin törmäsin erääseen ulkomaalaiseen opiskelijaan, joka opiskeli hoitajaksi.(Oli muuttanut Suomeen ja heti oli päässyt opiskelemaan) Erittäin huonosti osasi suomenkieltä ja hänestä siis hoitaja. Mitenhän, kaikella kunnioituksella, sujuu vuorovaikutustaidot?

    Lisäksi ihmetyttää työllisyystilanne metallialalla. Huutava pula osaavista työntekijöistä. Mitä teki Haukiputaan Yksikkö? Lakkautti jokunen vuosi taapäin metallialanlinjan ja tilalle tuli linjoja joista ei tänäpäivänä työllisty. Tässä asiassa ei taas nähty nokkaa pidemmälle.

    Vastuuta voisi kaataa yhteiskunnan niskaan. Monta yhteiskunnallista ongelmaa poistettaisiin suunnittelemalla, ajattelemalla ja toiminnalla. Rajut muutokset pitäisivät Suomen vielä pystyssä, mutta tällä menolla olemme vielä suuressa pulassa. Kuka siittä lopulta joutuu kärsimään? Tuleva sukupolvi.

    Tuo nykyiset kaksikymppiset kyllä taitaa tuon bilettämisen paremmin kuin työn tekemisen(!) Huolestuttavaa minusta, ottaen huomioon, että lähes kaikille näistä löytyy työtä. Tässäkin kyllä näkyy osiltaan tämä työttömyysturvan heikkous, bilettäminen on ilmaista, sillä todennäköisesti asutaan vielä kotona, joten rahaa tarvitaan vain kaljan ostoon ja auton bensoihin.

    Pätkätyöt ovat samaten ongelma, moni kansanendustajaehdokaskin on huomannut tämän koukun ja tarttunut siihen, ratkaisua puolestaan ei kannata ihan heti toivoa... AY-liikkeet voisivat tietysti herätä tässä asiassa vaatimaan työntekijöidensä oikeuksia, mutta, kas kummaa, eikös liittoon pääseminen vaadi sen tietyn työhistorian omalla alallaan...

    Työaloilla puolestaan näkyy nämä muoti-ilmiöt, ja lähihoitaja puoli on auttamattomasti out tällä hetkellä. Sen sijaan opiskelijoida kuumimmin vetää puoleensa kaikki media-alaa läheisesti koskevat linjat. Ts. meillä on kaksi ongelmaa tässäkin asiassa: Valmiiksi työttömiksi opiskelevat mediaihmiset ja työntekijöiltänsä ylityöllistetyksi jäävä lähihoitaja-ala, noin esimerkkeinä. Suomessa puolestaan on tämä yksilönvapaus, joten ketään ei tietenkään saa pakottaa opiskelemaan lähihoitajaksi.

    Ulkomailta puolestaan tulee halpa ja hiljainen ratkaisu. EU tarjoaa mahdollisuuden matkustaa työnperässä maasta toiseen ja esimerksi Liettuasta Suomeen tuleva vanhustenhuollon osaaja saa lottovoiton, jos pääsee töihin Suomessa. Työnantajalla puolestaan on näppärä mieli ja osaavat lakimiehet, jotka tutkivat sen, paljonko tälle liettualaiselle tarvitsee maksaa. Kieliasiat tuppaavat unohtumaan, kun puhe kääntyy rahaan, huomaakos sitten ylikansallisen valuutan vaikutuksen tässä...

    Ja tietenkin kun kumartaa toista pyllistää toiselle. Sen tekee työnantaja, joka palkkaa vuorovaikutustaitoa vaativalle alalle ummikon, tässä tapauksessa liettualaisen, joka ei lähestulkoon puhu sanaakaan suomea, vanhusten taloon hoitajaksi, jossa ihmiset puhuvat suomea ja todennäköisesti ruotsia.

    Ammattikoulu puolestaan toimii rahalla kuten muutkin ja metallipuolen ollessa vuosia vailla opiskelijoita, on siitä turha maksaa, joten sen voi lopettaa ja hankkia seksikkäämmän opintolinjan tilalle. Nykyiset opiskelu mahdollisuudet, joita "haukiamis" tarjoaa, ovat koulun kannalta ne varmat tikit, eli logistiikka, auto-, raksa-, PaKa- ja sähköpuolet. Eksoottisempaa herkkua tarjoaa tietysti catering-puoli. Edellisistä esim. logistiikka puoli vetää opiskelijoita puoleensa "helppoudellaan ja varmalla työllisyydellään", näin vakuuttavasti alaa ainakin minun ikäryhmälle myytiin, kun kävimme koululla aloihin tutustumassa. Kuljetuspuolen tärkeyden toki olemme nähneet, kun Suomen logistiikka-alan työntekijät olivat lakossa: Suomi pysähtyi, ja tavarat eivät liikkuneet. Helppoudesta en mene takaamaan mitään, mutta varma työllisyys on totta tiettyyn pisteeseen asti.

    Metalliala tietysti tarjoaisi työntekijä pulaltaan varman nakin, mutta millä keinoilla saadaan ala vaikuttamaan siltä, että se kiinnostaisi? Jos verrataan juuri media-alaan, jossa tehdään töitä fiinissä ympäristössä, jopa matkustetaan ja saadaan julkisuutta, mitä tarjoaa metalliala? Meluisan ja hiostavan kuuman ympäristön, jossa hikiset, kaljamahaiset ja öljyn tahrimat suomalaismiehet riehuu lekojen ja sorvien kanssa? En usko, että se noin menee, mutta sen kuvan alasta ekana tietenkin saa, jos tyhjältä paperilta asiaa lähtee ajattelemaan. Valtio voisi tietenkin tehdä asian eteen jotain, että alasta saataisiin kiinnostavampi. Mutta ei, Suomen valtio satsaa "tietotekniikan kehitykseen", olemmehan jo vuosia olleet sillä alalla uudisraivaajia. Samaten yritetään panostaa korkeakoulusta valmistuneisiin, ja en tarkkaa lukua muista, mutta ikäryhmistä suurimman osan toivotaan valitsevan juuri korkeakoulun. No, mitäpä me teemme miljoonalla maisterilla, jos tuhannelle on töitä?

    Valtio tietenkin yrittää parhaansa mukaan toimia ongelmien eteen, mutta mitä voimme, jos kohta 80% lainsäädäntövallasta on erään EU:n alaisena? Jos Suomi tukisi yrityksiä siihen, että ne suosisivat ensisijaisesti kotimaista työvoimaa, sana kiirisi EU:n korviin ja Suomelle saattaisi tulla rangaistuksia syrjinnästä. Muutoksiin pitäisi tietenkin ohjata enemmän rahaa, mutta mistäpä valtio sitäkään lähtisi leikkaamaan?

    Äänestä

  • riesa kirjoitti:

    Tuo nykyiset kaksikymppiset kyllä taitaa tuon bilettämisen paremmin kuin työn tekemisen(!) Huolestuttavaa minusta, ottaen huomioon, että lähes kaikille näistä löytyy työtä. Tässäkin kyllä näkyy osiltaan tämä työttömyysturvan heikkous, bilettäminen on ilmaista, sillä todennäköisesti asutaan vielä kotona, joten rahaa tarvitaan vain kaljan ostoon ja auton bensoihin.

    Pätkätyöt ovat samaten ongelma, moni kansanendustajaehdokaskin on huomannut tämän koukun ja tarttunut siihen, ratkaisua puolestaan ei kannata ihan heti toivoa... AY-liikkeet voisivat tietysti herätä tässä asiassa vaatimaan työntekijöidensä oikeuksia, mutta, kas kummaa, eikös liittoon pääseminen vaadi sen tietyn työhistorian omalla alallaan...

    Työaloilla puolestaan näkyy nämä muoti-ilmiöt, ja lähihoitaja puoli on auttamattomasti out tällä hetkellä. Sen sijaan opiskelijoida kuumimmin vetää puoleensa kaikki media-alaa läheisesti koskevat linjat. Ts. meillä on kaksi ongelmaa tässäkin asiassa: Valmiiksi työttömiksi opiskelevat mediaihmiset ja työntekijöiltänsä ylityöllistetyksi jäävä lähihoitaja-ala, noin esimerkkeinä. Suomessa puolestaan on tämä yksilönvapaus, joten ketään ei tietenkään saa pakottaa opiskelemaan lähihoitajaksi.

    Ulkomailta puolestaan tulee halpa ja hiljainen ratkaisu. EU tarjoaa mahdollisuuden matkustaa työnperässä maasta toiseen ja esimerksi Liettuasta Suomeen tuleva vanhustenhuollon osaaja saa lottovoiton, jos pääsee töihin Suomessa. Työnantajalla puolestaan on näppärä mieli ja osaavat lakimiehet, jotka tutkivat sen, paljonko tälle liettualaiselle tarvitsee maksaa. Kieliasiat tuppaavat unohtumaan, kun puhe kääntyy rahaan, huomaakos sitten ylikansallisen valuutan vaikutuksen tässä...

    Ja tietenkin kun kumartaa toista pyllistää toiselle. Sen tekee työnantaja, joka palkkaa vuorovaikutustaitoa vaativalle alalle ummikon, tässä tapauksessa liettualaisen, joka ei lähestulkoon puhu sanaakaan suomea, vanhusten taloon hoitajaksi, jossa ihmiset puhuvat suomea ja todennäköisesti ruotsia.

    Ammattikoulu puolestaan toimii rahalla kuten muutkin ja metallipuolen ollessa vuosia vailla opiskelijoita, on siitä turha maksaa, joten sen voi lopettaa ja hankkia seksikkäämmän opintolinjan tilalle. Nykyiset opiskelu mahdollisuudet, joita "haukiamis" tarjoaa, ovat koulun kannalta ne varmat tikit, eli logistiikka, auto-, raksa-, PaKa- ja sähköpuolet. Eksoottisempaa herkkua tarjoaa tietysti catering-puoli. Edellisistä esim. logistiikka puoli vetää opiskelijoita puoleensa "helppoudellaan ja varmalla työllisyydellään", näin vakuuttavasti alaa ainakin minun ikäryhmälle myytiin, kun kävimme koululla aloihin tutustumassa. Kuljetuspuolen tärkeyden toki olemme nähneet, kun Suomen logistiikka-alan työntekijät olivat lakossa: Suomi pysähtyi, ja tavarat eivät liikkuneet. Helppoudesta en mene takaamaan mitään, mutta varma työllisyys on totta tiettyyn pisteeseen asti.

    Metalliala tietysti tarjoaisi työntekijä pulaltaan varman nakin, mutta millä keinoilla saadaan ala vaikuttamaan siltä, että se kiinnostaisi? Jos verrataan juuri media-alaan, jossa tehdään töitä fiinissä ympäristössä, jopa matkustetaan ja saadaan julkisuutta, mitä tarjoaa metalliala? Meluisan ja hiostavan kuuman ympäristön, jossa hikiset, kaljamahaiset ja öljyn tahrimat suomalaismiehet riehuu lekojen ja sorvien kanssa? En usko, että se noin menee, mutta sen kuvan alasta ekana tietenkin saa, jos tyhjältä paperilta asiaa lähtee ajattelemaan. Valtio voisi tietenkin tehdä asian eteen jotain, että alasta saataisiin kiinnostavampi. Mutta ei, Suomen valtio satsaa "tietotekniikan kehitykseen", olemmehan jo vuosia olleet sillä alalla uudisraivaajia. Samaten yritetään panostaa korkeakoulusta valmistuneisiin, ja en tarkkaa lukua muista, mutta ikäryhmistä suurimman osan toivotaan valitsevan juuri korkeakoulun. No, mitäpä me teemme miljoonalla maisterilla, jos tuhannelle on töitä?

    Valtio tietenkin yrittää parhaansa mukaan toimia ongelmien eteen, mutta mitä voimme, jos kohta 80% lainsäädäntövallasta on erään EU:n alaisena? Jos Suomi tukisi yrityksiä siihen, että ne suosisivat ensisijaisesti kotimaista työvoimaa, sana kiirisi EU:n korviin ja Suomelle saattaisi tulla rangaistuksia syrjinnästä. Muutoksiin pitäisi tietenkin ohjata enemmän rahaa, mutta mistäpä valtio sitäkään lähtisi leikkaamaan?

    Kerta kaikkiaan sanon minä...sanasen. Viksua väkeä täytyy myöntää, löytyy joissakin nuorissa. Olet kyllä oikealla tiellä, tasan tarkkaan. Oletkos sinä itse koskaan tullut ajatelleeksi jotain "sanansaattajan roolia" kunnanedustajan/kansanedustajan, sitten kun täytät vaaditut 18v. Veikkaampa, että kannatuksesi olisi huima. Olet varmasti äidinkielen opettajan "lemppari". Kyllä, kirjoitustasi on mielenkiintoista lukea, niin vankkaa asiaa se on.

    Noista nykyajan nuorista "uusavuttomista" haluaisin sanoa sanasen. Nykyään nuoret haluavat muuttaa omaan pikkupesään jo aivan liian aikasten, mutta eipä heillä ole valmiuksia asua omillaan (myös löytyy sellaisia vanhempia, jotka melkeimpä nakkaavat nuoren kotoa, hankkimaan tukiaisia)

    Nuori osaa käyttää tukimuotoja. Hän saa soskusta toimeentulotukea,KELALTA asumistukea ja työttömyysturvarahaa/työmarkkinatukea.Eipä noin helpon rahan jälkeen ole haluja kouluttaa itseään tai pyrkiä työelämään. Aivan liian helppoa rahaa. Biletetään rahat ja kun ne loppuvat käännytään vanhempien puoleen tai lainataan kavereilta tai otetaan pikavippi. Pian huomataan ollaan kierteessä. Toki, pitänee mainita, että poikkeuksiakin on. Yöt valvotaan, juhlitaan ja ajetaan autoilla, no päivät sitten nukutaan. Tämä uinuva nuoriso pitäisi ravistella hereille. He ovat tulevia veronmaksajia. Huh, sanon minä.

    Toinen asia mikä harmittaa ja jopa ärsyttää. Haukiputaan kunta ei panosta nuorisoon. Ei ole rahaa kesätyöpaikkoihin, ei ole rahaa kouluille esim. jokavuotiset laskettelureissut on peruttu raha tilanteen vuoksi. Rahaa kyllä syydetään höpö-hankkeisiin. Pitäneekö paikkansa, että esim. Haukiputaan urheilukenttää ollaan myymässä rakennusliikkeelle. Ensinnäkin sitä säästetään pitämällä aitausta lukossa ja nyt myytäisiin pois. Kauniilla paikalla ja mielestäni hyvällä paikalla ajatellen esim. koululaisia.

    Toisista asia tuntuisi pahalta, toisista jälleen hälläväliä tyyliin. Kyllä Haukiputaalla on paljon nuoria, joita liikunta kiinnostaa ja heitä pitäisi kannustaa. Onhan meillä jalkapallohalli/jääkiekkohalli mutta eihän ne kaikkia kiinnosta. Lisäksi ovat kallista lystiä, joihin ei kaikilla vanhemmilla ole varaa.

    Sanotaan, että nuorissa on tulevaisuus, joillakin se kylläkin näyttää aika harmaalta. Yhteiskunnan pitäisi miettiä mitä voisimme tehdä asian eteen. Miksi on niin paljon nuoria, jotka eivät elä "tavallaan tätä päivää" ruusupilvissä liihoitellaan, on masennusta ja alkoholi maistuu. Onko ilmiö kasvavaa vai olemmeko menettämässä otetta? Oravanpyörä on pyörimässä. Päättäviä otteita ja ongelmien ehkäisyjä toivoisin. Meistä on vahvasti tulossa laiskaa kansaa. Kyllä ehdottomasti opiskelu kannattaa ja uusia mukavia/kiinnostavia linjoja lisää Amikseen, sinnehän mahtuu, koska tekee muuttoa Haukiputaan ydinkeskustaan. Onneksi on vielä nuoria, jotka ymmärtävät miten tärkeää on ihmiselle opiskelu ja työ.
    Juuri mainitsemasi media-ala on todellakin muotia. Sinne on sankoinjoukoin pyrkijöitä. Kasvava TV-buumiko asian takana. Idolit löytyvät TV:stä. Nuorisolla on vain kännykät ja TV elämä. Tosi elämä on hukassa. On muotia päästä sinne, mutta onko siihen kaikista? Saavatko kaikki alansa töitä? Eivät saa.

    Koulujen pitäisi panostaa enemmän opinto-ohjaukseen. Moni nuori ei tiedä mikä hänestä tulisi isona. Vaikeita päätöksiä. Lukio on aina hyvä valinta menestyvälle oppilaalle, mutta mitä jos on heikompi lahjainen. Tiedän monta nuorta, jotka ovat aivan "pihalla" valintoja tehdessä ja tiedän monta nuorta, jotka pyrkivät autoalalle vain syystä, että ajokortin saa halvemmalla. Monella ei ole aikomustakaan sille alalle. Toiset pyrkivät samaan, koska hyvä ystäväkin haki sinne. Ei ajatella nenänvartta pidemmälle.

    Äänestä

  • riesa kirjoitti:

    En tarkoita, että sosiaalipummit olisi tapettava nälkään, tarkoitan sitä, että etuja pitäisi leikata, ettei työttömän elämästä tulisi sitä oloneuvoksen lokoisaa elämää. ELI vähemmällä rahalla kynnys hankkia oikeaa työtä oletettavasti laskee! Samalla kunta/valtio säästää rahaa, ja voi ohjata sitä vaikkapa työkkärin uudelleen koulutuksen osastolle.

    Ja jos nyt aletaan tuosta nimiasiasta vääntämään, niin erotetaan aluksi viralliset adressit ja keskustelupalsta. Täällä tämä "riesa" toimii nimenäni, joten kyllä, luimistelen nimimerkin takaa. Te, jotka kirjoitatte rekisteröimättömällä nimellä voitte mielipiteen muuttuessa vaihtaa nimeänne. Minäkin kai voisin, mutta uskon, nimenmuutos näkyy myös aikaisemmissakin teksteissä. Sen sijaan viralliseen adressiin tai vastaavaan en edes harkitse laittavani nimimerkkiä, vaan oikean nimeni. En tarkoittanut sillä nimimerkkiasialla tätä nimenomaista keskustelu palstaa, vaan sitä adressia, jota kovin sanankääntein oltiin viemässä kunnanvaltuustolle. Sen sijaan tarkoitin, että on painoarvolta merkittävämpää käyttöökö nimimerkkiä vai oikeaa nimeä, täällä suomi24:ssä siis rekisteröity nimimerkki ja mielialan mukaa vaihtuva nimi toimivat samalla tavalla.

    Kunnallisvaaleissa, puhuttaessa pienistä kunnista, taas osiltaan näkyy hyvät ystävät ja tuntemattomat- tai vaihtoehtoisesti "vanha ja toimiva"-asettelu, sillä ystävä ja tuttava piiri antaa äänensä ystävälleen, eikä niinkään tämän mielipiteille. Vaihtehtoisesti katsotaan, että se-ja-se ehdokas oli viimeksikin, joten hän jatkaa luultavasti samalla linjalla kuten tähän asti. Näin luulisin asian menevän.

    Työvoimatoimisto taas toimii omien resurssiensa puitteissa, ja omilta osin työministeriö, vai mikä lie, antaa suosituksia(=määräyksiä) kurssien luonteesta. Nämä kurssit taas ovat pilipali höpinaa ja sanahelinää, sen on myöntänyt moni muukin tähän asti. Näillä kursseilla taas käydään, koska työttömyystuen saanti muistaakseni edellyttää sitä. Tämä todellakin on rahantuhlausta, ja oikein täsmällistä sellaista!

    Ja on Haukiputaan kunnassa paljonkin hyvää! Eikä vähimpänä tule rauhallinen kasvuympäristö tai loistavat mahdollisuudet tarjoavat opinahjot. Puhumattakaan luonnonaarteista.

    Tosiasiahan on, että tänään täällä Haukiputaalla eletään keskustan ehdoilla,joita kokoomus pienpuoluueena tukee. Kepu tukee kunnanjohtajaa ja kunnanjohtaja tukee kepua, eikö olekin herttaista.
    Kunnanjohtaja törppäilee, kepu selittää asiat parhain päin, mikäli pystyy. Nyt vain sattuu tulleen seinä vastaan,miten tätä voi enää selitellä,vaalitkin ovat esillä, Mirjakin pitäisi saada läpi, ettei Tölli vie kaikkia ääniä, onneksi kunnanjohtaa on pitkällä sairaslomalla, toivottavasti se jatkuu, Mirja voisi esittää jotain omia ajatuksia, ennakkoäänestyskin on jo alkanut, tule jo esille, hylkää vallivaara, ole rehellinen, sillä rehellisyys maan perii,annamme anteeksi onnettomat lausuntosi kj:sta, ne menee nuoruutesi pikkiin, kaikkihan me töppäämme joskus, jos et pääse eduskuntaan , tuemme sinua uudeksi kunnanjohtajaksi, jahka pääset eroon vallivaaroista.

    Äänestä

  • kirvoittaa kielet kirjoitti:

    Tosiasiahan on, että tänään täällä Haukiputaalla eletään keskustan ehdoilla,joita kokoomus pienpuoluueena tukee. Kepu tukee kunnanjohtajaa ja kunnanjohtaja tukee kepua, eikö olekin herttaista.
    Kunnanjohtaja törppäilee, kepu selittää asiat parhain päin, mikäli pystyy. Nyt vain sattuu tulleen seinä vastaan,miten tätä voi enää selitellä,vaalitkin ovat esillä, Mirjakin pitäisi saada läpi, ettei Tölli vie kaikkia ääniä, onneksi kunnanjohtaa on pitkällä sairaslomalla, toivottavasti se jatkuu, Mirja voisi esittää jotain omia ajatuksia, ennakkoäänestyskin on jo alkanut, tule jo esille, hylkää vallivaara, ole rehellinen, sillä rehellisyys maan perii,annamme anteeksi onnettomat lausuntosi kj:sta, ne menee nuoruutesi pikkiin, kaikkihan me töppäämme joskus, jos et pääse eduskuntaan , tuemme sinua uudeksi kunnanjohtajaksi, jahka pääset eroon vallivaaroista.

    Mirja...Mirja...vaiko Irja ... anyway ihan sama! Jokainen ehdokas paskan jauhaja ja SEN ne itsekkin tietävät! Pah, kruunatkaa minut, minäkin osaan puhua sitä samaa paskaa! Ihan sama onko Kepulainen, SDP:läinen vaiko Vihreä omaan pussiin ajattelevat!
    Minä istuin bussissa maksoin todella selkävilloja nostattavat rahat Koskilinjoille Ouluun 5.30€ Tulipa kyytiin verkkarimies, katselin aluksi, että se oli se "AHA" mies telkusta, jolla viinapullo takataskussa... heh..no, eihän se ollut kun Pulliainen ja arvaas millä HÄN maksoi matkansa Ouluun? No, meidän kansalaisten rahalla...heilautti pientä, ohutta taikasauvaa, korttia ja kuski kun ei ymmärtänyt systematiikkaa niin vähän isommalla äänellä Eki sanoi"Tee näin ja näin, sehän on MEIDÄN kansanedustajien kortti ja etu" Just...höpö mitään ne meidän eteen tee...sinne kun pääsevät, sen jälkeen unohtuu mitäpä tulikaa luvattua! Kansanedustajia on liikaa, eihän ne siellä mitään hyödyllistä tee! Jos tärkein ajatella, homojen ja lesbojen liittoja ja niiden avioonlaillistamista tai kenellä on oikeus adoptioon/hedelmällisyyshoitoon tai mikä naurettavinta missä ja milloin saa tupakoida, niin PIHALLA ollaan ja rajusti!! Ääneni tulee olemaan yllätys yllätys Wagner... noin paljon minua ärsyttää paskan jauhajat ja ihmisten kusettajat! Haloo, kansalaiset herätkää, sillä teitä kusetetaan...oottepa sitten opiskelijoita, eläkeläisiä, työllistettyjä tai työttömiä jne. Ei meitä kukaan muista noustessaan rappusia eduskuntaan.
    Kiittävät vain paksusta lompsasta kaiken jälkeen ja "Mattihan ei heillä enään asu kukkarossa" sekä "vöitä ei tarvitse enään Kurottaa" joten se siittä taikka sen kestävyydestä!

    Äänestä

  • Annie1 kirjoitti:

    Mirja...Mirja...vaiko Irja ... anyway ihan sama! Jokainen ehdokas paskan jauhaja ja SEN ne itsekkin tietävät! Pah, kruunatkaa minut, minäkin osaan puhua sitä samaa paskaa! Ihan sama onko Kepulainen, SDP:läinen vaiko Vihreä omaan pussiin ajattelevat!
    Minä istuin bussissa maksoin todella selkävilloja nostattavat rahat Koskilinjoille Ouluun 5.30€ Tulipa kyytiin verkkarimies, katselin aluksi, että se oli se "AHA" mies telkusta, jolla viinapullo takataskussa... heh..no, eihän se ollut kun Pulliainen ja arvaas millä HÄN maksoi matkansa Ouluun? No, meidän kansalaisten rahalla...heilautti pientä, ohutta taikasauvaa, korttia ja kuski kun ei ymmärtänyt systematiikkaa niin vähän isommalla äänellä Eki sanoi"Tee näin ja näin, sehän on MEIDÄN kansanedustajien kortti ja etu" Just...höpö mitään ne meidän eteen tee...sinne kun pääsevät, sen jälkeen unohtuu mitäpä tulikaa luvattua! Kansanedustajia on liikaa, eihän ne siellä mitään hyödyllistä tee! Jos tärkein ajatella, homojen ja lesbojen liittoja ja niiden avioonlaillistamista tai kenellä on oikeus adoptioon/hedelmällisyyshoitoon tai mikä naurettavinta missä ja milloin saa tupakoida, niin PIHALLA ollaan ja rajusti!! Ääneni tulee olemaan yllätys yllätys Wagner... noin paljon minua ärsyttää paskan jauhajat ja ihmisten kusettajat! Haloo, kansalaiset herätkää, sillä teitä kusetetaan...oottepa sitten opiskelijoita, eläkeläisiä, työllistettyjä tai työttömiä jne. Ei meitä kukaan muista noustessaan rappusia eduskuntaan.
    Kiittävät vain paksusta lompsasta kaiken jälkeen ja "Mattihan ei heillä enään asu kukkarossa" sekä "vöitä ei tarvitse enään Kurottaa" joten se siittä taikka sen kestävyydestä!

    Fiksua kansaa...täytynee myöntää!

    Äänestä

  • Annie1 kirjoitti:

    Mirja...Mirja...vaiko Irja ... anyway ihan sama! Jokainen ehdokas paskan jauhaja ja SEN ne itsekkin tietävät! Pah, kruunatkaa minut, minäkin osaan puhua sitä samaa paskaa! Ihan sama onko Kepulainen, SDP:läinen vaiko Vihreä omaan pussiin ajattelevat!
    Minä istuin bussissa maksoin todella selkävilloja nostattavat rahat Koskilinjoille Ouluun 5.30€ Tulipa kyytiin verkkarimies, katselin aluksi, että se oli se "AHA" mies telkusta, jolla viinapullo takataskussa... heh..no, eihän se ollut kun Pulliainen ja arvaas millä HÄN maksoi matkansa Ouluun? No, meidän kansalaisten rahalla...heilautti pientä, ohutta taikasauvaa, korttia ja kuski kun ei ymmärtänyt systematiikkaa niin vähän isommalla äänellä Eki sanoi"Tee näin ja näin, sehän on MEIDÄN kansanedustajien kortti ja etu" Just...höpö mitään ne meidän eteen tee...sinne kun pääsevät, sen jälkeen unohtuu mitäpä tulikaa luvattua! Kansanedustajia on liikaa, eihän ne siellä mitään hyödyllistä tee! Jos tärkein ajatella, homojen ja lesbojen liittoja ja niiden avioonlaillistamista tai kenellä on oikeus adoptioon/hedelmällisyyshoitoon tai mikä naurettavinta missä ja milloin saa tupakoida, niin PIHALLA ollaan ja rajusti!! Ääneni tulee olemaan yllätys yllätys Wagner... noin paljon minua ärsyttää paskan jauhajat ja ihmisten kusettajat! Haloo, kansalaiset herätkää, sillä teitä kusetetaan...oottepa sitten opiskelijoita, eläkeläisiä, työllistettyjä tai työttömiä jne. Ei meitä kukaan muista noustessaan rappusia eduskuntaan.
    Kiittävät vain paksusta lompsasta kaiken jälkeen ja "Mattihan ei heillä enään asu kukkarossa" sekä "vöitä ei tarvitse enään Kurottaa" joten se siittä taikka sen kestävyydestä!

    Yks hyvä pointti. Vihreä mies on aina vihreä mies. Sentään käytti yleistä kulkuneuvoa eikä hurvitellut taksilla, niin kuin moni olisi tehnyt. Kiitos ja kunnia siittä tälle kyseiselle vihreälle verkkarimiehelle.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Mättää ihan oikeesti !! kirjoitti:

NO, mikä Haukiputaan kunnassa mättää? Suoraan sanottuna kaikki! Mistä aloittaisi?
1. Päättäjät, hah, puhuvat paskaa päästessään kunnanvaltuustoon. Lupaavat melkeimpä taivaan ja maan. Olethan huomannut mitään ei tapahdu. Kunnes tulevat uudet vaalit ja uudet lupaukset. Sama rulianssi jatkuu ja jatkuu... en muuten äänestä enään niitä samoja kasvoja.

2. Kunnalla ei ole muka rahaa! Hah, turha väite ja päättäjät puhuvat pelkkää puppua. Rahaa on mutta sitä käytetään väärin. Kuka se matkustelee? "Onkos meillä uusi Matkamara"?

3. Kunnantyöntekijöistä joutaisi jo suurin osa eläkkeelle ( moni ansaitulle sellaiselle mm. hoitohenkilökunta, eipäs oikein kukaan muu) Totuus on karu mutta juuri sanomani kaltainen!

4. Haukiputaalla on valtion omistukseen kuuluvia turhia paikkoja, joista tarvitsisi vähentää henkilökuntaa, heidän turhan/mitään aikaan saannoksensa vuoksi. Ajatteleppa, esim. työkkärin virkailija, joka tulee aamulla ei tee mitään työttömien eteen, istuu nykyään päivän lukittujen ovien takana, sättäilee ja saa palkkaa, lopulta kaikkien ruoka-kahvitaukojen jälkeen pääsee kotiin.Noin meillä Haukiputaalla hoidetaan työttömyyttä!
3. Ei ole rahaa palkata tarpeeksi hoitohenkilökuntaa! Hah, sehän on vain päättäjistä kiinni. Mitäpä sitä palkkaa uusia kun vanhat ahertaa hiljaa ja huolella.Nehän opetetaan jo koulussa olemaan empaattisia.
4. Toivottavasti, joku päättäjistä joutuisi joskus makaamaan sängyssä paskat/kuset vaipoissa huutaen hoitajaa, joka haluaisi heti tulla auttamaan mutta ei voi/ehdi koska hoitaa toista potilasta. Herätkää ja miettikää miltä tuntuu potilaasta, omaisista ja hoitohenkilökunnasta!
Turhaan syyttää hoitajia tai läkäreitä. Osoittakaa syyttävä sormi sinne minne se kuuluukin!!
5. Monta turhaa on, jota me emme edes tiedä tai saa/uskalla sanoa!
6. Haukipudas on hukkunut päättäjien omiin päätöksiin. Omiin toimintoihiin. Omiin ylpeyteen tai ahneuteen.
7. Lääke: Pöytä puhtaaksi ja uudet tuulet puhaltakoon. Laitetaampa kasvot kokonaan uusiksi ja kiitos ei yhtäkään sukulaista joka hyyssäisi sitä toista saamatonta tai ahnetta. Täytyy myöntää lopuksi paska kunta, mutta tulipa nähtyä!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu