Tarvitseeko vähän reilun 100 litran akvaarioon hankkia muita varusteita kun suodatin ja lämmitin? Valaisin tietysti myös.
Mitä esimerkiksi ilmapumput ovat? Tarvitsisiko sellaisia? entä muuta?
Huomenna olisi tarkoitus lähteä katselemaan vaihtoehtoja, ja olisi kiva tietää etukäteen, mitä kaikkea olisi syytä miettiä.
Mitä esimerkiksi ilmapumput ovat? Tarvitsisiko sellaisia? entä muuta?
Huomenna olisi tarkoitus lähteä katselemaan vaihtoehtoja, ja olisi kiva tietää etukäteen, mitä kaikkea olisi syytä miettiä.
Vastaukset 2
Vanhimmat
... vaikka onkin kiva rupatella ... tässä linkki ko juttuun .. http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=102&conference=4500000000001109&posting=22000000023977646
-Taustakuva,voi myös laittaa ihan mustan tai sinisen pahvinkin taakse jossei kauheesti lutraa sitä vedellä märäksi,värillinen kontakti muovikin käy.
-Vanha pankkikortti käy leväraapaksi
-Lappo ,helpottamaan vedenvaihtoa ja siivousta
-Haaveja
-Vesitestejä NO2,NO3, PH ainaki aluksi
-Kantoja,koristeita,kasveja
jne....onhan niitä vaikka mitä .kaikkea ei tietty ihan alkuun tarvii, mutta matkan varrella sitten kyllä huomaa mitä kannattaa ostella ;OD
ja sitten ilmastimesta(ilmapumppu)
Se ei ole mitenkään pakollinen.lähinnä hieno yksityis kohta altaassa kun tulee kuplia;OD
Mutta onhan sillä myös tehtävä eli hapettaa vettä.
Pumppu kytketään letkuun jossa on takaisku venttiili estämässä vedentuloa pumpulle.
Toiseen päähän kytketään ilmastinkivi(monia erilaisia vaihtoehtoja) joka sitten piilotetaan akvan sisälle johonkin sopivaan paikkaan ja eiku töpseli seinään ja kuplia tekeen
Mutta tosiaan lue toi fish KING in juttu läpi ja kysele lisää jos jotain tulee mieleen??
MUISTA!! ÄLÄ LUOTA AINA MYYJÄÄN...