Terveyskeskuslääkäri sanoi,että S-TSH arvon pitäisi
olla yli 10 ennen kuin lääkitystä aloitettaisiin.
Tämä toinen arvo S-T4-V ei hänen mielestänsä myöskään
ollut huono.
Voiko toiselle lääkärille näyttää nämä testitulokset?
olla yli 10 ennen kuin lääkitystä aloitettaisiin.
Tämä toinen arvo S-T4-V ei hänen mielestänsä myöskään
ollut huono.
Voiko toiselle lääkärille näyttää nämä testitulokset?
Vastaukset 6
Vanhimmat
kyllä on lääkärinvaihdon paikka noilla sanomisilla.
nuo tulokset voit ottaa mukaan seuraavalle lääkärille.endokrinologi tai muuten hyvin kilpirauhaseen perehtynyt sisätautilääkäri voisi olla paikallaan.
tai sitten vaan toinen terveyskeskuslääkäri
kymppi lääkärin hoitoon! Ota labratulokset ja marssi toiselle lääkärille.
moneen junaan, mutta tämä kyseinen on jäänyt kyllä junasta... nyt vain labratulosten kans toiselle lääkärille...
oli noin, että hoito aloitettiin vasta TSH yli 10 -arvoilla. Nykyäänkin se on se arvo, jonka yli mennessä suositellaan lääkitystä oireettomillekin. Mutta matalammilla TSH-arvoilla suositellaan lääkitystä kokeiltavaksi, jos on vajaatoimintaan sopivia oireita. Lääkärisi ei siis ole päivittänyt tietojaan tämän asian suhteen.
Luettuani vastauksia totean,että minun kannattaa
mennä yksityislääkäriin.Tänäänkin on pääni ollut
ihmeellinen ei kunnolla kipeä,mutta ei tervekään.
Kädet taas ihan jäässä.
Nykyään lääkitys pitäisi aloittaa jo silloin, kun TSH on 2,5. Näin sanoi minulle erikoistunut yksityislääkäri, ja käsittääkseni se on jo käytäntö kaikkialla muualla Euroopassa. Että uudelle lekurille vain. ;) Ja tsemppiä!