Tasavuosia tulee pian täyteen ja on halu lähteä perheen (mies ja reilut 1,5v lapsi) kanssa reissuun. Rahaa ei ole paljoa, joten matkan pitäisi olla edullinen ja lisäksi perilläolo (ostokset, ruoka, kauneudenhoitopalvelut ym) halpaa myös. Pitäähän tämän pimun päästä vähän shoppailemaan/kauneushoitoja saamaan :) Onko tässä nyt Viroon lähdettävä, vai onko muita tällaisia kohteita? Ehkä Liettua, Tsekki myös? Muita?
Vielä nuori pimu kiittelee ;)
Köyhän matkakohteet?
6
2060
Vastaukset
- tunnetusti
halpa.
- Kissus
Mulla tuli heti mieleen Praha, mutta sitten huomasin, että mukana on pieni lapsi. Ei ole ongelma eikä mikään jos lapsi istuu vaunuissa ja sitä jaksaa työnneskellä muhkuraisilla kaduilla. vaunut voivat olla ongelma koska Prahassa joutuu kävelemään aika lailla. Vanhaan keskustaan ei juuri autoilla ole asiaa ja pienen lapsen kanssa mukulakivillä kuljeskelu voi olla liian työlästä. Muuten se olisi kyllä mielestäni oiva vaihtoehto.
- ........
Taitaa se Tallinna olla lähin ja edullisin vaihtoehto. Siellähän on myös tasokkaita kylpylöitä, jotka ovat puolet halvempia kuin suomessa. Sinne vaan köllöttelemään ja ottamaan kasvonaamioita! ;))
- näin on!
Tallinna ehdottomasti. Tai toinen vaihtoehto jäädä kotiin. Euro on nostanut hinnat pilviin niissäkin matkakohteissa, joissa euroa ei vielä ole. Turisti on hyvä lypsylehmä joten pienellä budjetilla (valitettavasti) ei voi haaveilla kovin tasokkaasta lomasta. Toisekseen itse pysyisin mieluummin kotona kuin lähtisin edes Tallinnaan. Rosvomesta on siitäkin paikasta tullut.
- pikkubudjetilla
Latvian Riga ja Jurmala voisivat olla hyviä kohteita.
Kaupunkiloma Rigassa tai kesällä rantaloma Jurmalassa, joka on varsin suosittu lomakohde. Latvia on jonkin verran viroa halvempi.
Ryanairilta saa helposti meno-paluu lennot alle 20 eurolla! - Hookk
Hei
Testattu useampaan kertaan seuraava vinkki. Lennä Ryanairin halpalennoilla Tampereelta eri euroopan kohteisiin. Esim. lensimme 5 henkilöä Roomaan Frankfurt Hahnin kautta uskomattomaan 110e kokonaishintaan, sisältäen kaikki lennot ja verot. Edullinen hinta vaatii hieman suunnittelua ja ko. firman hakukoneen käyttöä.
Teneriffalle pääsee myös Tampere-Dublin-Teneriffa ja takaisin vaikka Teneriffa-Barcelona-Stockholm ja sieltä laivalla Suomeen, muutamalla satasella. Jos hinta ei ole aikasi etsittyäsi kohdallaan, niin vaihda vaikkapa paluulento eri reitin kautta esim. Frankfurtin sijaa Lontooseen tai Roomaan. Jos voit, niin lennä silloin kun toiset eivät lennä, esim. maanantaisin ja pyhinä.
Kivoja kohteita ympäri vuoden ovat Teneriffa, Lanzarote ja Fuerteventura. Italian saaret ovat kivaoja kesäaikaan. Hotellit vaikkapa hotels.com in kautta tai paikan päältä, auto kannattaa vuokrata ennakkon netin kautta. Matkailun iloa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Työsuhdepyörän veroetu poistuu
Hallituksen veropoliittisen Riihen uutisia: Mitä ilmeisimmin 1.1.2026 alkaen työsuhdepyörän kuukausiveloitus maksetaan2257037Pakko tulla tänne
jälleen kertomaan kuinka mahtava ja ihmeellinen sekä parhaalla tavalla hämmentävä nainen olet. En ikinä tule kyllästymää451305Fuengirola.fi: Danny avautuu yllättäen ex-rakas Erika Vikmanista: "Sanoisin, että hän on..."
Danny matkasi Aurinkorannikolle Helmi Loukasmäen kanssa. Musiikkineuvoksella on silmää naiskauneudelle ja hänen ex-raka291118- 75911
Hävettää muuttaa Haapavedelle.
Joudun töiden vuoksi muuttamaan Haapavedelle, kun työpaikkani siirtyi sinne. Nyt olen joutunut pakkaamaan kamoja toisaal49885Katseestasi näin
Silmissäsi syttyi hiljainen tuli, Se ei polttanut, vaan muistutti, että olin ennenkin elänyt sinun rinnallasi, jossain a62877Työhuonevähennys poistuu etätyöntekijöiltä
Hyvä. Vituttaa muutenkin etätyöntekijät. Ei se tietokoneen naputtelu mitään työtä ole.96846Toinen kuva mikä susta on jäänyt on
tietynlainen saamattomuus ja laiskuus. Sellaineen narsistinen laiskanpuoleisuus. Palvelkaa ja tehkää.38801Tietenkin täällä
Kunnan kyseenalainen maine kasvaa taas , joku huijannut monen vuoden ajan peltotukia vilpillisin keinoin.14776- 43753