Eikö olekin

tuo kliinisen kemian 2 ov:n laajuinen tentti lääkärien peruskoulutuksessa? Patenttiasiatkin ja erilaiset laitevalmistajat pitää olla hallussa (kuulostaa erikoislääkäritasoiselta kuulustelulta), joten pitäneekin alkaa luomaan suhteita laitevalmistajiin.

Terv. Patenttiasiat - potilaan parhaaksi? Heh!

pS. Onx teil siel Turus kans näin tarkkaa tää kliininen kemia, että pitää spesifiseen kysymykseen sydänlihaksen merkkiaineista kertoa laitevalmistajien PATENTEISTA?!
2566
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Ei meillä täällä Turkkusessa ole noin pöljiä tenttejä :-) Kurssilla oli oikein mainiot luennot ja muutenkin käytännönläheinen opetus ja tentissä vaadittiin vankat perustiedot ydinasioista muttei mitään ihmeellistä.

Mahdatko olla Hesasta? On tainnut ns. pääkaupunkisyndrooma iskeä taas tentin tekijöihin...

Äänestä
  • minustakin tämä kuulostaa joltakin niin käsittämättömältä, että siksi halusin asiaa tulla kysymään. Aivan totta; joku syndrooma (ei kuitenkaan pääkaupunki) on tentin korjaajaan iskenyt, jos sydänlihasvaurioiden merkkiaineiden kohdalla pitää kertoa laitevalmistajista, PATENTTIasioista, vieritutkimuksista ym. Mielestäni kysymys on spesifinen ja tuntuu oudolle että kokelaan pitäisi ymmärtää kertoa tuollaisia asioita, joita ei edes alan oppikirjassa tuoda esiin. Samantienhän olisin voinut kertoa sydäninfarktin epidemiologiasta, etiologiasta, hoidosta, ennaltaehkäisystä ym. Toisin sanoen mihin vedetään raja, kuinka paljon saa/pitää kertoa: mielestäni patenttiasiat ym. mainitsemani menevät jo aika paljon ohi sen mitä kysyttiin...

    TÄÄLTÄ TÄYTYY ÄKKIÄ PÄÄSTÄ SINNE TURKKUSEEN! Ei muuta kuin nähdään valintakokeessa, jos kukaan ei halua ristiin vaihtaa?!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


helppo tentti kirjoitti:

tuo kliinisen kemian 2 ov:n laajuinen tentti lääkärien peruskoulutuksessa? Patenttiasiatkin ja erilaiset laitevalmistajat pitää olla hallussa (kuulostaa erikoislääkäritasoiselta kuulustelulta), joten pitäneekin alkaa luomaan suhteita laitevalmistajiin.

Terv. Patenttiasiat - potilaan parhaaksi? Heh!

pS. Onx teil siel Turus kans näin tarkkaa tää kliininen kemia, että pitää spesifiseen kysymykseen sydänlihaksen merkkiaineista kertoa laitevalmistajien PATENTEISTA?!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu