Ruoka-allergiset huomio!
Tämä on aineistopyyntö. Valmistelen ehdottoman epäkaupallista pro graduani Joensuun yliopistossa. Tutkin ruoka-allergisten ravintolan ja ruoan valintaan liittyviä kokemuksia. Tämä tilanne on tuttu myös meidän perheessämme, jossa on kaksi eri allergioiden kanssa taiteilevaa lasta.
Kertokaa siis kokemuksianne ravintoloista, huoltiksilta, baareista.
Voitte kertoa kokemuksistanne vapaasti tai vastata seuraaviin kysymyksiin. Minua kuitenkin kiinnostaa erityisesti valintatilanne, jossa ette etukäteen tunne ravintolaa.
Millaisen paikan valitsitte ja miksi? Oliko ravintolassa jotakin, mihin kiinnititte erityistä huomiota aikaisempien kokemustenne perusteella? Miten valitsitte ruoat? Oliko valintanne mielestänne onnistunut? Millaisena koitte ravintolan henkilökunnan ruoka-allergioihin liittyvän ammattitietämyksen tai asenteen? Mitä ruoka-allergiastanne kysyttiin ja miten kuvailitte sitä? Oliko ravintola mielestänne varautunut ruoka-allergisiin asiakkaisiin? Olivatko ruoka-allergiat jotenkin esillä ravintolassa tai sen mainonnassa?
Mainitkaa myös allergisten henkilöiden ikä, allergiaa aiheuttavat ruoka-aineet sekä kuinka kauan olette tienneet allergiasta.
Käsittelen kaikki kertomukset itse, luottamuksellisesti. Voitte palauttaa kertomuksenne sähköpostiosoitteella: [email protected] mielellään 12.3.2007 mennessä.
Voitte tietenkin vastata myös tällä palstalla!
Vastauksista ikikiitollinen
Sirkku Ranta
a-allergiset ravintolassa
siran
1
384
Vastaukset
- siran
kävi pieni kämmi tuon otsiko kanssa, ruoka-allergisten kokemuksia siis tavoittelen!
sama sirkku ranta
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Taas puukotus yläristillä!
Tänään taas puukotettu hengiltä ihminen Kuopiontien läheisyydessä yläristillä! Nyt näitä alkaa olla viikoittain!571711Olen päättänyt tappaa itseni tämän vuoden puolella
Minulla ei ole oikeastaan mitään hävittävää. Elämäni on surkeaa ja tunnen ihmisten tuijotukset ja supinat. Ne nauravat r1321368Mitä teillä grillataan juhannuksena? Anna oma vinkkisi grilliherkkuihin
Kesä ja juhannus on grillailun kulta-aikaa. Mitä teillä grillataan juhannuksena? Anna oma vinkkisi grilliherkkuihin. Ka701231La Promesa sarjan ystäville iso pettymys - Yleltä lisäinfoa asiasta
La Promesa suosikkisarjan kohtalosta on tullut tietoa. Tämä ei kyllä välttämättä ilahduta sarjan faneja. Lue lisää: htt10826- 62785
- 69681
Nyt kun olen vähän huppelissa niin uskallan sanoa
Mikä minua oikein närästää... Tiedän että meillä on ollut vaikeaa mutta miten kauan sulla on ollut toinen mies vai oliko39521- 36477
- 45466
- 52442