Jotenkin mun kaikki kukat on alkaneet kuolla, kun lämpimästä kerrostalosta muutettiin kylmään omakotitaloon. Yli puolet kukista on vielä anoppilassa, kunnen uskalla tuoda niitä tänne :D
Mutta tässä pari suurempaa ongelmaa:
kukka numero 3. En tiedä nimeä :D
Miten tätä kuuluu hoitaa? Minulle tullessaan se voi pulskasti, mutta alkoi kuitenkin lakastumaan ja nyt se kuivuu "alta" todella nopeasti. Vaihdoin juuri mullat kaikkiin. Annanko liian vähän vettä? Pitääkö sen olla lämpimässä? Tarvitseeko paljon valoa? Ennen se roikkui takkahuoneessa, jossa ei aina niin lämmin, mutta multien vaihdon jälkeen otin sen keittiön pöydälle ikkunan eteen ajatellen että jos se toipuisi, mutta eipä oikeen. Se on ilottoman elämänsä menettäneen näkönen, joka kuolee pian. MITÄ TEEN SILLE ????
Ja toinen on tuo nukkatyräkki, se on hirveesti alkanu pudotteleen lehtiään. Se on oikea sisupakkaus, kestänyt monet viikot välillä ilman vettä ja voi aivan loistavasti (kuvassa lehtiäkin vielä monta) mutta nyt se pudottelee lehtiään. Miksi? Se kyllä poikii kokoajan lisää, jatkuvasti on uutta lehteä tulossa, että onko vakavaa vai ihan normaalia?
Ja vielä viimeinen; mistähän saisi ostettua tuollaisen aaloen? Tapoin juuri omani, koska en tiennyt ettei sitä saa paljoa kastella, varsinkaan näin talvella. Harmittaa vietävästi, kun se oli ehtinyt kasvaa aika isoksi. Haluaisin siis toisen tälläisen :) Mistähän?
Paljon kiitoksia jo näin etukäteen jos kukaan osaa auttaa :)
Hoito-ohjeet
8
1968
Vastaukset
- Supp-e
- Supp-e
hitto !
- rekisteröitymätön
Kukka on jonkin sortin juoru, rionjuoru luultavasti.
Mahdollisesti maaperä on ongelma, juoru myös rankkuuntuu vanhemmiten pahasti muutenkin, eli se kannattaa uusia säännöllisesti pistokkaista sen sijaan, että istuttaisi uudelleen. Toki vanhaakin kasvia voi pitää, jos ei koe ongelmaksi sitä, että varret kaljuuntuvat
Juoru voi olla aika ronkeli tuon kastelun suhteen. Se ei tykkää olla kauan kuivana, mutta toisaalta ei koko ajan märkänäkään. Tavallinen huoneenlämpö on sille hyvä, viileampikin käy - kirjavat juorut tarvitsevat melko runsaasti valoa, mutta suora auringonpaiste on yleensä liikaa.
Kun ei kasviasi pääse räpeltämään, niin on aika vaikea sanoa, mistä se kärsii.
Kokeilepa kastella hieman enemmän ja sumutella säännöllisesti. Ota pistokkaita talteen, jos alkaa näyttää että kuolema korjaa kasvipolon.
Nukkatyräkin varsi kaljuuntuu vanhemmiten. Ihan normaalia. talvi on kasveille kovaa aikaa (kuiva ilma, pimeää)ja monet tiputtelevat lehtiään.
Erilaisia aloeita saa säännöllisen epäsäännöllisesti ympäri vuoden mm. Stockmannilta. On sattumasta kiinni löytyykö juuri toivottu laji, mutta kannattaa tehdä tarkastuksia kukkakauppoihin aina silloin tällöin.- rekisteröitymätön
Niin juu, se aloesi kuvissa on rohto- eli puualoe: Aloë arborescens, jos tuo tarkempi laji mitään sitten auttaisi etsinnässä.
- Supp-e
Mutta mitä ovat pistokkaat?
Ja mitä teen ku se tollain kuivuu ...
Kaljuuntuu aivan mahdottomasti jos siitä jatkuvasti nypin pois kuolleet osat, kuolee varmasti jo senkin takia pian. "Pääliosa" siis ihan hyvännäkönen, mutta "alta" kuivuu jatkuvasti. Tämäkö siis juuri sen takia etten taida osata hoitaa sitä oikein? - kasvin pätkä
Supp-e kirjoitti:
Mutta mitä ovat pistokkaat?
Ja mitä teen ku se tollain kuivuu ...
Kaljuuntuu aivan mahdottomasti jos siitä jatkuvasti nypin pois kuolleet osat, kuolee varmasti jo senkin takia pian. "Pääliosa" siis ihan hyvännäkönen, mutta "alta" kuivuu jatkuvasti. Tämäkö siis juuri sen takia etten taida osata hoitaa sitä oikein?Pistokas on kasvista leikattu pätkä, joka kasvattaa itselleen juuret joko vesilasissa tai suoraan multaan istutettuna. Esimerkiksi juorusta voit leikata vaikkapa 10-20 cm pitkiä pätkiä ja laittaa ne suoraan multaan omaan ruukkuunsa.
- ellit
kasvin pätkä kirjoitti:
Pistokas on kasvista leikattu pätkä, joka kasvattaa itselleen juuret joko vesilasissa tai suoraan multaan istutettuna. Esimerkiksi juorusta voit leikata vaikkapa 10-20 cm pitkiä pätkiä ja laittaa ne suoraan multaan omaan ruukkuunsa.
Rohtoaaloe muuttuu vanhemmiten juuri tuollaiseksi roikaleeksi,joten ei se varmaan kuolemassa ole.
Tuo iso roikkuva on herrasjuoru,koska sen alapinta on punertava ja sitä voi myös leikata ja uudistaa,vanhemmiten sekin tulee huonoksi. Juoruja pitää uudistaa jokusen vuoden välein.
Sinullahan on komean ja rehevän näköisiä kukkia, eihän niissä mitään vikaa ole ;)
- hana
tuli mieleen, että jos kukat ovat aiemmin olleet ja viihtyneet takkahuoneessa, ne todennäköisesti kaipaavat kosteaa ilmaa. "Luonnon"tuli yleensä lisää ilmankosteutta, joten voi olla että ne kaipaavat kosteutta sähkölämmityksessä. Sumuttelu tai ilmankostutin voisi auttaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Taisin tehdä virheen
Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle743810Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa
Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt1833038Hyvä että lähdit siitä
Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖472946Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi
Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle572431Olisitko mies valmis?
Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me3632230- 1601870
- 781575
- 331437
vieläkin sanoa voin...
💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos231388Nainen onko sulla supervoimmia ?
Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.391352