Taas haetaan joka puolelle Suomea vakuutusedustajia yrittäjäluonteiseen työhön. Minua kiinnostaisi työ vakuutusten parissa. Työkokemusta myyntitehtävistä löytyy, eikä työ yrittäjänä pelota, sinänsä. Riskit ovat suuret, mutta niin on mahdollisuudet menestyäkin. Mitä muuta minun tulisi ottaa huomioon?
Minkälaisia neuvoja antaisitte vakuutusedustajan työtä aloittavalle tai siihen aikovalle? Minkälainen on tyypillinen vakuutusedustajan päivä/viikko? Vakuutusedustajat ovat yleensä miehiä. Menestyvätkö miehet siis tässä työssä paremmin kuin naiset? Miksi?
Oman talouden täytyy tietenkin olla kunnossa, kun yrittämään lähtee, mutta varsinkin alkuvaiheessa myyntiä ei ehkä heti saa hurjaan nousuun, joten tarvitaanko omaa alkupääomaa paljonkin?
Minkälaisia neuvoja antaisitte vakuutusedustajan työtä aloittavalle tai siihen aikovalle? Minkälainen on tyypillinen vakuutusedustajan päivä/viikko? Vakuutusedustajat ovat yleensä miehiä. Menestyvätkö miehet siis tässä työssä paremmin kuin naiset? Miksi?
Oman talouden täytyy tietenkin olla kunnossa, kun yrittämään lähtee, mutta varsinkin alkuvaiheessa myyntiä ei ehkä heti saa hurjaan nousuun, joten tarvitaanko omaa alkupääomaa paljonkin?
Vastaukset 7
Vanhimmat
Minut herätti viime lauantaiaamuna kello 10 jokin
Tapiolan bookkaaja tai vakuutusedustaja,joka halusi välttämättä varata ajan Tapiolan konttoriin. Mitähän tuo kertoo alasta?
...sehän kertoo siitä, että vakuutusedustajan työ on työtä, jossa viikonloppuvapaat eivät ole itsestäänselvyys. Tuossa työssä tarvitaan työintoa, oma-aloitteisuutta ja peräänantamattomuutta. Eikä kaikista hommaan varmasti ole.
Hei! Ilmoitit, että taas haetaan jokapuolelle suomea vakuutusmyyjiä...
Mikä v.yhtiö hakee ja mistä löysyit ilmoituksen?
Kiitos jo etu käteen!
Vain nopeat pärjäävät.
http://www.turva.fi/turva/Yksityisasiakkaat/Turva yrityksena/Rekrytointi/Vakuutusedustajat/
puhetta hiljattain. Kts. keskusteluja alaspäin, nimimerkki Tinsu on juuri tiedustellut alasta yhtä sun toista...
Kiitos vinkistä. Selailinkin jo aiemmin muutamia keskusteluja läpi ja niistä löytyi aika kattavasti etsimääni tietoa.
Vielä jäin miettimään sitä, että jos yleensä noin realistisesti ajateltuna vakuutusmyyntityö lähtee kunnolla käyntiin vasta 2-3kk jälkeen aloittamisesta, on siinä erittäin suuri vaara velkaantua heti kättelyssä. Täytyy ilmeisesti olla omaa omaisuutta sen verran pankkitilillä, että nuo alkukuukaudet pystyy toimintaa pyörittämään. Vai riittääkö koulutusajan takuupalkkio todellisuudessa kattamaan kulut? Minkälainen näkemys sinulla on tästä asiasta?
No ei minulla ainakaan alussa syntynyt mitään varsinaisia kuluja ihmeemmin. Konttorilta sai soitella lankapuhelimella niin paljon kuin kerkesi, ei maksanut mitään. Kutsui sitten ihmisiä tapaamiseen konttorille. Konttorilta sai myös esitteet, kirjeet, huoneen käyttöönsä tietokoneineen jne. Ei tarvinnut maksaa edes postimaksuja itse eikä mitään muitakaan tarvikkeita tarttenut ostaa. Käyntikortitkin hommasi vakuutusyhtiö.
Eli ensin myydään tapaaminen. Sitten hierotaan niitä vakuutuksia. Toki kävin ihmisten kotonakin, mutta ei minulla syntynyt kuluja alussakaan paljon mitään. Sain jo ensimmäisenä kuukautena provikkaa reilut tuhat euroa ja siitä se sitten lähti. En tosin enää tee niitä hommia.