kun 1-vuotias lyö

mitä tehdä?

Meidän tyttö on reilun vuoden ja tällä viikolla hän rupesi läpsimään meitä naamalle. Onko kellään tapahtunut samanlaista? En tiedä miten tulisi toimia. Lapsihan ei välttämättä tajua satuttavansa.

Luulemme että läpsiminen johtuu huomionkipeydestä. Olemme olleet kipeinä eikä näin ollen ole jaksettu leikkiä ja seurustella lapsen kanssa niin paljon.

8

3694

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tellu80

      siinä auta muu kuin katsoa lasta tiukasti silmiin ja sanoa EI! Vaikkakin se olisi huomion hakua niin siltikään sitä ei saa hakea lyömällä. Kannattaa karsia tuollainen käytös heti pois. Meillä on sama juttu että tavaroilla pamautellaan ihmisiä tai koiria ja se johtuu ihan siitä että tavaroilla on kiva rummuttaa seinää, lattiaa ja miksei äitiä ja isääkin.

      • Kerkkis

        Meillä sama mutta jos sanoo napakasti ei niin rupeaa nauramaan? mitä napakammin sanoo sitä enemmän nauraa.


    • aniz

      Samaa mieltä kuin edellinen, eli laskeudu lapsen tasolle, ota vaikka kädestä kiinni, katso tiukasti silmiin ja napakka ei. Lapsen voi myös samantein ohjata johiónkin muuhun tekemiseen.

      Muista, että säännöt ja kiellot eivät pysy tuon ikäisen mielessä ja hän ei lyö satuttaakseen joten voi olla että hän tekee niin useasti mutta sama EI on toistettava vaikka tuhat kertaa.

    • Mammaksi_maaliskuussa_06

      lisäisin, että kiellettäessäkin lapsi saa juuri sitä haluamaansa huomiota. Paras (mutta hankala totauttaa) olisi olla antamatta huomiota pahaa tehdessä, mutta kiittää ja antaa huomiota kiltisti ollessa... Vaikeaa, eikä :D

    • werso1

      Meillä lapsi toimii kiellettäessä kuten Kerkkis kirjoitti, siis nauraa vaan. Selvästikään meidän 1,5 vuotias ei vieläkään ymmärrä kunnolla kieltoja. Mitään sellaista "rangastusmenetelmää" me ei olla keksitty joka lopettaisi kiusanteon. Meillä lapsi ei kyllä lyö vaan puree äitiä, ei koskaan isää. Vaikka torun ja kiellän syliintulon niin lapsi itkee hetken ja puree heti uudestaan. Sama uudestaan kiusaaminen on kukkien repimisen suhteen. Oikeastaan vain tuo huomioimatta jättäminen tehoaa, mutta aina se ei onnistu.

    • -S-

      Meillä tuon kohta 2v pojan kanssa puremisen ja lyömisen suhteen tehtiin niin että kiellettiin muutaman kerran ja jos ei mennyt perille nipistettiin tai näykättiin esim. käsivarresta ja kerrottiin että äitiin/isiin sattuu ihan samalla tavalla kuin sinuunkin. En nyt tarkoita niin että lapsella on järkky mustelma tai aikuisen hampaan jäljet kädessä. Meillä tuo tehosi kummasti. Ja tilanteen jälkeen syliteltiin ja jatkettiin touhuja normaalisti.

    • Minunkin ystäväni puri lastaan takaisin ja sai näin puremisen loppumaan. En ole kokeillut tätä vielä sillä epäilen sen vaan villitsevän lasta puremaan. Tämä tapaus kun yleensä innostuu vaan kun kielletään.

    • jee3t5

      Meillä tuo neiti on aina uskonut kieltoja hyvin, joten hänelle alusta saakka on tehonnut laskeutuminen lattialle hänen tasolleen, napakka ote kädestä ja hyvin tiukka ei. Sen jälkeen olen ohjannut hänen huomionsa johonkin muuhun ettei tule sitä EI >hehe> EI ketjua...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      171
      1437
    2. Kauhavan häiriköijistä

      Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä
      Kauhava
      41
      1029
    3. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      38
      725
    4. Auto ajoi päälle?

      Ja pakeni luin iltapäivälehdestä. ! Ken on kuski joka tuollee teki
      Kuusankoski
      14
      650
    5. Sama ransetti taas!

      Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver
      Hyrynsalmi
      21
      640
    6. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      37
      637
    7. Miksi Lapset kiusaa yöllä

      Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä
      Kauhava
      28
      632
    8. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      46
      607
    9. Ajatteletko ollenkaan minua

      Naiselle, jonka kanssa vahva tunne yhteydestä. Jota kipeästi kaipaan, mutta jota ei juuri näe. Onko siitä jo kolme vuott
      Ikävä
      30
      577
    10. Viimeinen lankafest

      Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .
      Puolanka
      17
      573
    Aihe