Hei, onko jollain kokemusta kyseisestä(otsikko)
hotellista. Millaiset huoneet,henkilökunta jne? Ja onko mahdollista tavaroiden säilytykseen. Vai voiko huoletta jättää huoneeseen rahaa,videokameran yms.
Olen lähössä ens viikolla sinne.
Kiitos!
hotellista. Millaiset huoneet,henkilökunta jne? Ja onko mahdollista tavaroiden säilytykseen. Vai voiko huoletta jättää huoneeseen rahaa,videokameran yms.
Olen lähössä ens viikolla sinne.
Kiitos!
Vastaukset 11
Vanhimmat
vaatimaton hotelli,mukava henkilökunta,eikä varustelutasokaan ollut muuta kuin vaatimaton.
mutta arvotavaraa ei saa jättää missään hotellissa huoneseen ,vaan kannattaa heti saapuessa vuokrata tallelokero hotellin respasta,johon voi jättää kamerat ja valuutan ,sen verran mukana käteistä,että päivän pärjää.
Menen jo toista kertaa Aloriin. Huoneet ovat todella tilavat ja hotellin sijainti hyvä. Itse en viime reissulla (kuukausi marras-joulukuussa 2006) vuokrannut tallelokeroa, mutta harvoin jätin huoneeseen mitään arvokkaampaa.
Hei!
Hotellista sen verran, netissä olevissa kuvissa näyttää siltä, että uima-allas rajoittuu johonkin toiseen rakennukseen.. onko näin? Onko hintaan sisältyvä aamukahvi pelkkä kahvi vai kuuluuko siihen jotain muutakin? Minkälaiset huoneet alorissa on? Onko sängyn lisäksi muita huonekaluja? Entä huoneiden siisteys? Paljon kysyttävää mielessä, jännittää jo niin kovasti matkalle lähtö 24.3.
Uima-allas on sisäpihalla ja rajoittuu jokapuolelta rakennuksiin muutamien metrien sisällä. Tosi varjoisa sisäpiha ja siitä johtuen altaan vesi jokseenkin kylmää.
Huoneissa on sohva/pöytä yhdistelma ja keittiön pöytä tuoleineen. Jääkaapin saa vuokrattua. Siivous päivittäin ja ainakin 2vuotta sitten aamupala sisälsi myös muuta ruokaa kuin paahtoleipää ja kahvia. Korjatkaa jos muutosta te jotka tällä kaudella olette Alorissa olleet.
Alorissa meillä oli tilava huone, keittokomerokin tiskialtaineen ja pöytineen, sohvanurkkaus ja sängyt omassa nurkassa, iso kattotuuletin.Partsi oli merelle päin (suora oikotie merelle metsikön ja sikäläisten asuntojen pihojen läpi) Nyt kentälle jossa oli öisin kymmeniä lehmiä on rakennettu ympäri betonimuurit onko sisällä joku pelikenttä? Aamukahvi, paahtoleipää, marmelaadia, siinä oli meidän aamupala. Uima-allas on aamuravintolan vieressä, todella pieni ja varjoisa, en siellä käynnyt kertaakaan kun ihana raikas meri on kävelymatkan päässä (n 10 rannalle oikotietä pitkin). Keskustaan on myös noin 5-10 min matka. Yöllä on pimeää, katuvalot harvassa, fikkari ois hyvä kun tiet ovat kuoppaisia ja monttuja on missä milloinkin.
Tulin eilen Goalta kyseisestä hotellista.Olimme todella tyytyväisiä hotelliin,koska odotimme "tosi vaatimatonta".Hyvin hoidettu piha-alue,siisti tilava huone,miellyttävä henkilökunta.Joka aamu oli jotain erilaista syötävää:naan-leipää,munakokkelia tai paistettua munaa,täytettyjä pasteijan tyyppisiä(nimeä en muista),muroja,parina aamuna jotain ihanasti maustettua keittoa,paahtoleipää.Vaikka olen kahvinjuoja,join joka aamu teetä,johon valmiiksi sekoitettu maito ja sokeri.
Tallelokeroa emme ottaneet ja hyvin kaikki säilyi.
Yhtään ainutta ötökkää en hotellissa nähnyt,ei edes pikku muurahaisia.
Onkohan Calanguten kylässä 2 eri Alor hotellia, sillä kun minä olin siellä, ei Alorin aamiaiseen kuulunut kuin kahvi, paahtoleipä, marmelaadi ja voi.Vai oliko teillä joku all inclusive? Huoneet tässä Alorissa olivat tilavat, mutta kun jäi mehua lasinpohjaan lusikallinen muutamaksi tunniksi se kuhisi pikkumuurahaisia, muuten ei huoneessa kyllä ötököitä eikä hyttysiä ollut.
Nytpä muistankin,että opas bussissa mainitsi,että toinen Alor on juuri tullut Aurinkomatkojen valikoimaan,eikä vielä näy Lomaoppaassa.Olikohan se toinen Alor Grande,tai jotain sinne päin.Ehkä me siis puhuimme eri hotellista.Tämä Holiay sijaitsi aivan jalkapallokentän vieressä ja matkaa rannalle oli 500m.Ei meillä mitään all inclusiveä ollut.
Siis millo olitte Alorissa jalkapallokentän vieressä? Kun ite olin, se oli tasanen iso täysin luonnovarainen kenttä, jossa kymmenet lehmät viettivät yön yli, monien koirien räksyttäessä ja aamulla kenttä oli täynnä "miinoja".Koululaiset oikaisivat aina kentän polun yli maantielle. Ei siinä mitään "virallista" jalkapallokenttää sillon ollut. Nythän siinä on pystytetty valtavat rumat muurit tämän koko kentän ympärille, kun kävin Goassa v. 2006, mitä lie muurien sisällä, onko siellä sisällä nyt se jalkapallokenttä? Niin meillä tosiaan oli siinä ruokalassa sen altaan vieressä silloin vain åelkkää paahtoleipää, kahvia ja marmeladia, ja joka kerta piti pyytää lisää paahtista kun se pieni korillinen ei millään riittänyt 4:lle.Kait se sit on matkanjärjestäjästä kii.Olin Alorissa noin v. 2002
Mites, onko Alorilla hyviä taksikuskeja, joiden kanssa voisi tehdä omatoimiretkiä, ja jotka osaisivat toimia samalla vähän oppainakin? Onks ketään ketä suosittelisitte?
Kiitoksia paljon kaikille vastanneille!
Hotelli kuulostaa lupaavalta... :)
Nyt onkin mukavaa lähteä Goan lämpöön täältä
loskakeleistä.