Lapsi hakkaa ja raapii..

Terve!

Tämä niin monelle tuttu aihe:
Lapsi lyö ja raapii surutta lähes kaikkia..

Ko. tapaus on 1,5 vuotias.
Iloinen ja vilkas pieni viikari, mutta on aika kovakourainen.
Kertokaa kokemuksia ja ideoita siitä miten moisen vimman saa kitkettyä pois lapsesta?
Tiedän että esim. luunapit ovat varsin huono ratkaisu. Kieltäminen näyttää vain toimivan yllykkeenä..

On tylsää mennä kylään kun oma poika hapettaa toisten lapsia.. :(

Hyviä neuvoja otetaan vastaan..

-Kiitti.
102363
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Otat napakasti syliin,käsistä kiinni,katsot suoraan silmiin ja sanot ettei noin voi tehdä.Rimpuilua riittää varmasti,sekä raivoa,mutta se menee ohi,usko vaan.Toinen keino voi olla että kiinnität mahd.pian hänen huomionsa muualle,kun alkaa näyttää siltä,että kohta taas alkaa käsi heilahtaa ja kynnet hehkuttaa.Ei tarvi edes käyttää kieltosanaa,ihan tosta vaan,niinku ohi mennen.Mistä hän on keksinyt moisen tavan,tekeekö sitä joku hänelle?Noin pienellä se on sitä kokeilua,kun on opittu jotain uutta,joka saa aikaan hurjaa säpinää hänen ympärillään.Nuo lapset ovat tommosia höpsön rakastettavia,vaikka joskus käykin pinnan päälle.Pienenä pienet murheet,isona isot murheet.....

Äänestä
  • Maalaisjärki on oikeassa. Siis maalaisjärki käteen ja lasta on estettävä ja selkeästi ja jämäkästi kiellettävä. Jos yksivuotiaalle on jo otettava luunapit käyttöön voit olla varma, että murroikäinen vaatii käytöksellään ainakin pesäpallomailan. Väkivaltaa ei tarvita, ainoastaan jämäkkää aikuisuutta ja johdonmukaisuutta.

    Äänestä

  • kolmen murkun äiti kirjoitti:

    Maalaisjärki on oikeassa. Siis maalaisjärki käteen ja lasta on estettävä ja selkeästi ja jämäkästi kiellettävä. Jos yksivuotiaalle on jo otettava luunapit käyttöön voit olla varma, että murroikäinen vaatii käytöksellään ainakin pesäpallomailan. Väkivaltaa ei tarvita, ainoastaan jämäkkää aikuisuutta ja johdonmukaisuutta.

    Tuon ikäinen ei vielä tajua raapimisensa merkitystä, se on siis hänella viaton vaikkakin hankala tapa. Estä rauhallisesti, yritä myös saada huomaamaan että siitä seuraa paha mieli.

    Vihaisuus ja luunapit tietysti vain aiheuttaisivat lapsessa kehitystä aggressiiviseen suuntaan ja jopa antaisivat mallia väkivallasta keinona käsitellä ihmisiä.

    Äänestä

Pitää antaa ajoissa koivuvitsaa, niin lapsi oppii kunnioittamaan vanhempiaan. Kun asetetaan rajat maltillisella ruumiilisella kurituksella, kasvaa kunnon kansalaiseksi. Tunnen monia tyyppejä, joiden vanhemmat ovat korjanneet heidän vinoutuneet tapansa vitsalla!

Äänestä
  • kannattajille toivoisin annettavan raippaa vähintään kolme kertaa päivässä, että oppivat kunnioittamaan esivaltaa ja elävät nuhteessa ja Herran pelossa.

    Äänestä

  • Toivottavasti vitsalla kasvattajien lapset murrosikäisinä ymmärtävät kostaa haulikolla vanhemmilleen.

    Äänestä

  • Koivuniemen herrallahan niitä väkivaltaisia tyyppejä on saatu aikaan, jotka aikanaan osaavat hakata omiakin lapsiaan ja vaimoja myös.

    Äänestä

  • !!!!! kirjoitti:

    Koivuniemen herrallahan niitä väkivaltaisia tyyppejä on saatu aikaan, jotka aikanaan osaavat hakata omiakin lapsiaan ja vaimoja myös.

    Tunnen parikymmentä ihmistä, jotka saivat vitsaa lapsena. Yhdelläkään ei ole väkivaltaisia taipumuksia tai rikosrekisteriä. Jokainen kiittää nyt aikuisena isänsä kuritusta, joka kyllä silloin tuntui pahalta, mutta joka kantoi hyvää hedelmää aikuisuuteen asti. Että tällä tavalla se homma etenee...

    Äänestä

Tuossa joku kysyi, mistä 1,5 v. on oppinut moisia tapoja, tekeekö joku hänelle vastaavaa. En usko että kyse on sellaisesta, enemmänkin kyse on ikäkauden kehityksestä ja toiset ovat rajumpia kuin toiset. Kun ei vielä ole riittävästi puhetta hallussa, otetaan voimakeinot käyttöön.

Olen kuullut väittämän jonkun viisaan suusta, että jos lasten annettaisi toimia ihan vapaasti, ilman että siihen aikuiset puuttuisi, he tappaisivat toisensa. Ja katso vain menoa hiekkalaatiolla. Lapiot viuhuu ja heikka lentää, toisenkin tavarat omitaan, vahvat jyrää heikot alleen.
Yksi hyvä keino on laittaa lapsi jäähylle joka kerta, kun lapsi ottaa voimakeinot käyttöön. Pieneksi hetkeksi toiseen huoneeseen, ulos voi tulla kun on pyytänyt anteeksi ja lupaa olla kunnolla. Jos taas kynnet käy, niin uudelleen vaan sama erottaminen leikistä ja kavereista. En tiedä toimiiko tämä 1.5 vuotiaan kohdalla, mutta luulisin.

Äänestä

1.Viikarilla ainakin lyhyeksi leikatut kynnet isompien naarmujen välttämiseksi.

2.Kun lapsi aloittaa huitomisen,kiellä kerran päättäväisesti ja sen jälkeen ota syliin pidä käsistä kiinni ja toista kielto.Kyllä 1,5v jo muutaman päivän jälkeen ymmärtää mitä huitomisesta seuraa.

3.Ota huomioon se miltä toisista lapsista ja vanhemmista tuntuu,kohta ovat leikkikaverit vähissä jos pikkuipana terrorisoi ympäristöään.

4.Ruumiillinen kuritus ei auta,parasta on päättäväisyys ja sylissäpitäminen.Jos lapsi olisi yli 3v,voisi sen viedä toiseen huoneeseen jäähylle.

Meillä on kolme alle 7v,eikä niiden kanssa pärjäisi ilman kuria ja järjestystä.Meillä on jäähypaikkana vessa,jossa pino lehtiä luettavaksi,siellä voi sitten rauhoittua ja tulla pois kun osaa käyttäytyä ja pyytää anteeksi.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Isä poski hellänä.. kirjoitti:

Terve!

Tämä niin monelle tuttu aihe:
Lapsi lyö ja raapii surutta lähes kaikkia..

Ko. tapaus on 1,5 vuotias.
Iloinen ja vilkas pieni viikari, mutta on aika kovakourainen.
Kertokaa kokemuksia ja ideoita siitä miten moisen vimman saa kitkettyä pois lapsesta?
Tiedän että esim. luunapit ovat varsin huono ratkaisu. Kieltäminen näyttää vain toimivan yllykkeenä..

On tylsää mennä kylään kun oma poika hapettaa toisten lapsia.. :(

Hyviä neuvoja otetaan vastaan..

-Kiitti.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu