Heraprotskuu ja kreatiinist kuullu juttua mutta jotain hyvää pikaselostusta kiitos. En meinaa käyttää kun kuurin tai kaks ja jatkaa sit puurol
apua suunniteluun
istunjakasvan
2230
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Joo, tästähän oli jo aiemmin puhetta? Oliko siis idea testata maksimi vitoset, aloittaa noin 90% niistä painoista, lisätä viikossa esim 2,5 kg painoihin ja neljännellä viikolla tehdä se kovin vitonen aloitusmaksimilla? ja sitten keskimäärin noin 2,5% (tai 2,5kg) lisää viikoittain.
Ja jos rupeaa failurea tulemaan jossain liikkeessä, mennään sen painoissa pari-kolme viikkoa taaksepäin ja uudestaan taas ylöspäin.
Olenko tajunnut oikein?
Kyllähän niitä toistojakin kannattaa vaihdella.
Edit: Vaihtelu on kuitenkin todella tärkeä osa treeniä ja noita sarjapituuksia voi vaihdella vaikka seuraavalla tavalla:
1. kk 12-15 toistoa per sarja
2. kk 8-12 toistoa per sarja
3. kk 6-8 toistoa per sarja
Ja alusta uudelleen
En nyt mikään haka ole tässä, mutta tässä pari vinkkiä.
www.kalorilaskuri.fi auttaa ton safkaamisen kanssa. Elikkä raa'asti lasket paljonko saat ravintoa päivittäin. Ei kannata liian tarkkaan miettiä, vaan suurinpiirtein. Sitten otat tavoitteeksi kuluttaa reippaasti yli. KO. sivuilla on myös "testaa paljonko kulutat" ja muistaakseni pyöräilyyn siellä on oma sarake. Siitä annat paukkua vapaalla kädellä paljonko kulutat.
Sitten vielä:
Oon miettiny penkkipaidan ostamista... Mitä suosittelette ja mikä ois paras? Kiitti sille joka vastaa...
Ja tarkotan siis näitä halvempia paitoja. Esim. Voimaharjoittelu.net:issä oli Titanin paitoja. Original 59€ ja toinen oli 99€. Tekeekö näillä mitään?
Onko siinä tarpeeksi vaihtelua jos teen penkissä 1kk 2x6 2kk 2x8 3kk 2x10 vai pitäiskö myös sarjamäärää vaihdella?