Haukiputaan tulokset

- Pekka -

3.3.2007 Haukipudas
Eeron Tapion painiturnaus



Järjestäjä Haukiputaan Heitto
Miehet

66 kg: 1) Jarmo Hyytiäinen ViVo, 2) Jukka Hyytiäinen ViVo, 3) Ville Lehtikangas ViVo, 4) Juha Uusitalo HaHe.


74 kg: 1) Matti Kautto HaHe, 2) Juuso Ukkola HaHe, 3) Kalle Tiiro HaHe.


Naiset



45 kg: 1) Hanna Ullakko KI, 2) Tiia Järvinen KI, 3) Heli Moolis KaJu.



65 kg: 1) Sirpa Saarela HaHe, 2) Janika Lönnqvist HaHe, 3) Anni Kukkola HaHe.




Pojat 17 v.

50 kg: 1) Antti Lindgren OP, 2) Ville Mattila SalSa.

54 kg: 1) Ville Ohukainen OP, 2) Jani Käkelä SalSa.


58 kg: 1) Miro Sidik Ali KaJu, 2) Marko Kumpulainen HaHe.



69 kg: 1) Ari-Petteri Äijälä SalSa, 2) Jussi Niemi OP, 3) Pertti Mehtälä ViVo, 4) Janne Karjalainen OP, 5) Heman Sidik Ali KaJu.




Pojat 14 v.



32 kg: 1) Samuli Toppila OP, 2) Roni Haaraniemi SalSa, 3) Leevi Ukkola HaHe, 4) Kristoffer Enryd OP, 5) Christian Jouppila LNM.



35 kg: 1) Leo Salminen AK, 2) Patrik Heikkinen OP, 3) Heidi Markus HaHe, 4) Jussi Mehtälä ViVo.


38 kg: 1) Heikki Hakala HaHe, 2) Jarkko Kela KaJu, 3) Eemeli Tuhkanen LaLu, 4) Aku Suorsa SalSa.


42 kg: 1) Timi Knuutinen SalSa, 2) Hannu Hakala HaHe, 3) Erkan Özyavuz OP, 4) Aarni-Veli Lehtinen ViVo, 5) Sami Özyavuz OP, 6) Antti Anttila HaHe.


46 kg: 1) Jani Pajukoski OP, 2) Aleksi Posti KI, 3) Joni Järvinen KI.



50 kg: 1) Petteri Kukkola HaHe, 2) Jesse Ukkola HaHe.



50 kg: 1) Einari Ukkola HaHe, 2) Matias Viitanen HSKT, 3) Oskari Haataja KaJu.





Pojat 10 v.

29 kg: 1) Miikka Soikko KI, 2) Jiri Sarvela LaVi.

32 kg: 1) Jussi Seppälä HaHe, 2) Veli-Pekka Kellokangas KI, 3) Tomi Saarinen KaJu, 4) Pauliina Ullakko KI.


Alokkaat



18 kg: 1) Kimi Mustonen HaHe, 2) Ronja Tuomivaara SalSa, 3) Roope Ylitokola HaHe.



20 kg: 1) Roope Miettunen KI, 2) Emil Miettunen KI, 3) Kasper Törmälä KI, 4) Otto Sarvela LaVi, 5) Artturi Sarvela HaHe.



27 kg: 1) Riku Kovalainen LNM, 2) Jesper Niemelä HaHe, 3) Juho Bruun LaLu, 4) Lauri Sangi LNM, 5) Eetu Paananen ViVo.



30 kg: 1) Jere Kovalainen LNM, 2) Juho Autio KoskRi, 3) Valtteri Matturi LNM, 4) Sakari Eskola KI, 5) Ville Anttonen KaJu, 6) Miko Harjuhaahto SalSa.



32 kg: 1) Max Saksio LNM, 2) Jesse Norrback LNM, 3) Joonas Myllyoja SalSa, 4) Toni Hekkala HaHe, 5) Viljami Merenluoto HaHe.



34 kg: 1) Mauri Holopainen KI, 2) Eemeli Nisula HaHe.

38 kg: 1) Sami Hakasaari KI, 2) Mio Saksio LNM, 3) Santeri Holappa SalSa.


41 kg: 1) Antti Tarkka SalSa, 2) Mika Tarvainen OP, 3) Juho Pahikainen HaHe.



55 kg: 1) Evan Zayya OP, 2) Martti Holopainen KI, 3) Santeri Lahdemäki ViVo.





Paras poikapainija: Timi Knuutinen, paras tyttöpainija: Hanna Ullakko ja paras seura: Haukiputaan Heitto.

5

1234

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mad-huu

      Heikki Hakala oli painin tulevaisuus harmi kun lopetti...

    • summasummarumLIITTO

      no 2 tuolta tuloslistalta enää painii.

      MIKSI KAIKKI LOPETTAA ??

    • ruttukorvaM

      Miksi kaikki lopettaa? Ei kaikki lopeta, ne jotka jaksavat ja haluavat jatkaa heistä, mahdollisesti tulee painijoita. Paini on kova laji, eikä mikään medialaji, mutta siinä on sitä jotakin, joka viehättää ja saa jatkamaan treenausta. Ottakaa Petra Ollista ja hänen asenteestaan oppia !

    • paukkupate1

      Ei paini niin ihmeellisen kova laji ole,kaikki Olympialajit ovat kovia,jos niitä harjoitellaan tosissaan.Painin ongelma on,ettei monellakaan paikkakunnalla Suomessa ole sitoutunutta valmentajaa,mikä on aivan ehdoton edellytys urheilijan menestymiselle pitkällä aikavälillä.Painiharrastus on voimissaan myös sellaisilla paikkakunnilla,joissa on painiperinteitä ja tällaisissa paikoissa on paini suosittu harrastus,on harjoituskavereita ja toimintaa lajin ympärillä.On paljon urheilijoita,jotka haluaisivat urheilla jotain tiettyä lajia,mutta siihen ei ole edellytyksiä lähialueilla ja harrastus jää.Iso porukka ,jolla on hyvä henki,saa jatkamaan lajia vaikeiden hetkien yli,hyvät valmentajat tuovat urheilijalle itseluottamusta.Painissa on ikävä kyllä ollut melkoinen lopettamis buumi,jäljelle ovat jääneet pääasiassa ne,joilla on harjoitusolosuhteet kunnossa ja hyvä harjoitusporukka,valtava määrä on lopettaneita painijoita,joilta on kadonnut kipinä lajiin,pääasiassa pienempien seurojen yksittäisiä painijoita.

    • Anonyymi

      No ei tämmöset taulukot kyllä kiinnosta kiviäkään

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      44
      2176
    2. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      183
      1969
    3. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      116
      1362
    4. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1170
    5. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      96
      972
    6. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      73
      919
    7. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      78
      879
    8. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      45
      857
    9. Ja tääkin vielä...

      Kukakohan on valittanut, Salmiko itse? https://www.viiskunta.fi/rehtori-valittiin-ahtarissa-ilman-hakumenettelya-o/13479
      Ähtäri
      33
      825
    10. Minkälaisen viestin toivoisit saavasi?

      Miehelle.... Helpota vähän.
      Ikävä
      54
      711
    Aihe