Tornion terästehtaalla katastrofi hälytys päällä!
Siinäpä nähdään säästäkuurit(alihankkijat) Rikkidioksidivuoto kuormaa purettaessa(minun parikymppisellä työurallani ei vastaavaa ollut sattunut!)Kuski oli todennut jälkeenpäin:Tämöisiä aineita en sitten enään aja!!?=(säikähtynyt)
Koulutusvastuu siirtyy hamaan tulevaisuuteen PERKELE,näitten aineitten kans ei ole varaa leikkiä!
Siinäpä nähdään säästäkuurit(alihankkijat) Rikkidioksidivuoto kuormaa purettaessa(minun parikymppisellä työurallani ei vastaavaa ollut sattunut!)Kuski oli todennut jälkeenpäin:Tämöisiä aineita en sitten enään aja!!?=(säikähtynyt)
Koulutusvastuu siirtyy hamaan tulevaisuuteen PERKELE,näitten aineitten kans ei ole varaa leikkiä!
Vastaukset 19
Vanhimmat
Oliskohan tohonkin ollu syynä hp alihankkijan väsymys..... nehän kun tunnetusti ajaa laillisesti.
mitä tarkotat otsikollasi h p:n alihankkijat???
hp=haanpää
Hetken seurattuani arvelen tässäkin kirjoittelevan leveitä ammattilaissatujaan juuri Hanpään renkikuskit.
Nyt varmasti Hp:n auto
turhaan te enää itkette,itkekää sille omalle kommariliitollenne! itse pilasitte hommanne ja nyt puhaltaa uudet tuulet.ja homma tulee pelaamaan.minun kuskit ajaa hyvillä palkoilla ja on tyytyväisiä. ex hp läisiä en ota itkemään,vaikka ok kavereita sielläkin on mutta asenne on vain sairas. hyvää kevään jatkoa!
sun hyvä palkkas on 10ekee läpitunti...heh heh.
sellaista mää maksan ja vedän kommarikuskeja riittävästi kuonoon jo ovella, sosialistit on kasattu takapihalle romujen joukkoon ja liika viisaat kuskit syötän koirilleni!
Joka aamu liikennöitsijät kokoontuivat aamukahville turisemaan asioista. Yhtenä aamuna Pena tuli henkilö-autolla ja sanoi kavereille: "Löin hanskat tiskiin ja menin työvoimatoimistoon ja nyt saan 60 euroo päiväs enkä tee mitään." Seuraavana päivänä Repa meni työkkäriin ja sanoi: "Mä tuun viidelläkympillä."
No niin eipä taida olla ylisuvannollakaan kunnon palkka.......
kattokaa MOT 2.4.-07 niin eiköhän teillä ritareilla ala raksuttaa .Miten ootte hoitanu kuskien vuosilomat pekkaset viikkolevot lainmukaisesti.Onko ollu tarjolla tuuraajaa ,epäillä sopii ettei oo.
jos mää oikein oon käsittänyt niin Haanpää ei aja Rikkidioksidia ollenkaan. on niitten kemiran miesten hommia jätetään kulj.liikkeet mainitsematta.
niin tuohon vie mikäs vastuu kyseisellä tehtaalla on tapahtumaan. Itse ajelen kemikaaleja sinne sun tänne. niin valvomossa sanoo mies et siellä se natsa on et pura sinne, yksin saa leikkiä tämmösten myrkkyjen kaa. tehtaat eivät välitä paskan vertaa turvallisuudesta kyllä tälläsillä kemikaaleilla pitäisi olla aina osaava purku mies tehtaan puolesta mukan tapahtumassa kaiken varalta jos jotain sattuu.
Hp se oli.
joo kyllä asiaa puhut,kyllä tehtailla pitäisi olla vastuuta myös purun suhteen. aina voi sattua kokeneemmallekkin joku vahinko,nuoremmista puhumattakaan.siihen ei vaikuta auton omistussuhteet.
Ruotsista rikkidioksidia tietääkseni...
johtaa siihen, että välikäsien määrä vaan kasvaa. Samoja hilloja jakamassa on vaan enemmän väkeä. Miten siitä voi vielä jäädä kuskillekin paljon?
Miten koulutusvastuukysymys esim. toteutuu, onko torpparin vai pääurakoitsijan kontolla?
Meidän alalla torpparin kuskit ovat sanoneet, ettei isäntä maksa mitään lisiä, peruspalkkaa vaan. Tekevät sitten niin pitkää päivää, että muka korvaa asian. Paskat! Vääristää vaan kuljetuskustannusten oikeellisuutta. Ja tietää kyllä, mihin suuntaan sormella osoittaa, kun metsähallituksen puolella soi. Ei tarvitse ihmetellä, jos ei tällaiset kuljetusyrittäjät saa kokenutta työvoimaa vaan pitää tyytyä nuoriin ja/tai kokemattomiin, jotka tulee töihin, kunhan vaan saa ajaa "rekkaa". Liksalla ei niin väliä. No, katsotaan sitten, kun äiti ja isä ei enään avusta rahallisesti. Alkaa kummasti kiinnostaa se "oikeutettu" palkka, varsinkin jos vouti kolkuttaa jo oven takana.
Musta tuntuu, että kuljetusyrittäjien/yritysten laskukoneista taitaa olla patterit loppu. Aliurakoinnille pitäisi laittaa jonkinlaiset rajat, jottei alan vähäinenkin elinvoimaisuus häviäisi kuin pieru saharaan, välikäsille. Aika fakiiri saa olla, joka tämän käsityksen järkevästi osaa kumota.
myös tienhoitourakoissa ja sitten ihmetellään miten tähän on tultu
Haanpää ei aja Rikkidioksidia ollenkaan, Kannattaa suunnata katseet kokemäen suuntaan...