Ulkohuussin rakentaminen

saarelaaanen

Aiomme rakentaa uuden ulkohuussin kesämökillemme.
Olisiko teillä kokemusta millainen on Biolanin kompostikäymälä? Tarvitaanko sen käyttämisessä komposti- ja huussikuiviketta? Em. kompostikäymäläpytyn hintahan on noin 590 euroa.

sitten olemme miettineet Biolanin kuivikekäymäläpyttyjä, hinta on on noin puolet halvempi. Niissähän täytyy käyttää huussikuiviketta.
Minkälaisia ovat käyttää? Onko kokemusta?

11

12479

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • käyttää

      kuiviketta, mutta siihen käy kaikki roskat mitä tontilta löytyy ja myös heinät ja puunlehdet risujen kanssa.

    • ulkohuone

      Vaihtoehtona Biolanille voit ratkaista homman halvemmalla. Ulkohuussihan tekee "siitä itestään" multaa tai sitä lähellä olevaa tavaraa. Kysymys on vain siitä, miten hoitaa homma mahdollsimman siististi ja vähin vaivoin.

      Huussin alla on tila johon mahtuu kaksi keskikokoista muovista sementin tekoon tarkoitettua ämpäriä (ne ovat tarpeeksi tukevia). Ämpärien alla on ritilä, jolla niitä voi siirtää sivusuunnassa. Ritilän alla on karkeaa soraa noin 10 cm kerros.

      Poraa ämpäreihin niiden alareunaan kolme-neljä 5 mm reikää kosteuden postumista varten. Aseta sen jälkeen ensimmäiseen ämpäriin mitä tahansa kuivaa haketta tms noin 5 cm kerros. Biolankuivike on hyvää, mutta metsästä löydät yhtä hyvää roskaa ja mujua - kunhan se on kuivaa. Sen jälkeen aseta ensimmäinen ämpäri tasan ulkohuussin reiän alle. Se täyttyy esim nelihenkisellä perheellä joskus elokuussa. Siirrät ämpärin ritilällä sivuun ja asetat sen tilalle toisen, tyhjän ämpärin, jonka pohjalla on kuiviketta tms. Juhannusssiivousta tehdessäsi voit nostaa ensimmäisen ämpärin pois huussin alta ritilältä, tyhjentää sen kompostiin, ja peittää hakkeella tms. Täysi kakkosämpäri ritilällä sivuun, tyhjä ykkösämpäri tilalle jne. - Tulee halvemmaksi kuin tehdastekoinen laitos, on varma ja kohtuullisen siisti. Täyttää perustarpeen eli tuottaa multaa. Hajuko? Hoida alustan tuuletus ja käytä kuiviketta aina asioituasi.

    • kaivonpaikka

      Laitettiin rakennusaikana Biolanin kompostoiva sen takia kun ei tiedetty eikä vieläkään tiedetä kaivonpaikkaa. Kompostoivasta voi johtaa nesteet haluttaessa putkella tankkiin eikä koko systeemistä mene tällöin maahan yhtään mitään. Hyyskän paikka tai sen alainen mäenrinne ei saa fosfori- tai bakteerikuormaa, ja säilyy tarvittaessa kaivonpaikaksi kelpaavana. Päästöttömyyden ja erittäin vähäisten hajujen etuja oli sekin, että hyyskän saattoi laittaa istujan näköalaa silmälläpitäen. Kiinteän jätteen voi viedä jo tunnistamattomaksi massaksi muuntuneena jatkokompostointiin tai suoraan lannoitteeksi ja nesteen voi viedä laimennettuna myös lannoitekäyttöön. - Kuivikkeena on käytetty biolanin omaa sekoitetta, jonka käyttö on reilullakin annostuksella hyvin halpaa. -Voin kysymättä vielä kertoa, että kalustekisällien valmistama elementtirakenteinen hyyskärakennus on siisti ja toimiva.

      • saarelaanen

        mietiskellään


      • Mökki saaressa
        saarelaanen kirjoitti:

        mietiskellään

        Biolan erotteleva kuiväkäymälä jossa nesteet erotellaan toimii hyvin eikä haise.
        Erona Biolan kompostikäymälään oli helpompi rakenne kun laite mahtuu tavallisen korkuiselle lattialle. Kompostoivalle pitää rakentaa erikseen korotettu lattia tai pitää olla koivet ku hirvellä.
        Nesteille on tarkoitus laittaa imeytys/haihdutus laatikko ettei niitä tarvitse kantaa ympäriinsä kukkamaille kannulla.


      • Hajut pois

        Leikkasin 4 litran muovikanisterista kylkeä auki ja se kyljelleen korkin reikä alaspäin kiinni huussin tiskin etureunaan. Litran pullo suppiloksi korkin reiälle muotoiltuna ja leikattuna ruuveilla kiinni. Korkin läpi puutarhaletkuun ja letkun pää maan alle turpeisiin tai montutettuun 10 litran kanisteriin. Eipä haise huussi eikä maksa paljoa. Pyttyyn päätyvään purua yms. aina päälle ja tyhjennys kompostiin.


    • separett villa

      toimii ihan hyvin, aina ei ole edes tuulettimen virta päällä. laitetta löytyy 12 ja 220V. erotteleva malli edellyttää, että myös miespuoliset istuvat tekosilleen. käytämme rullasta pientä muovisäkkiä, jonka tyhjennän kuukauden välein. nesteet imeytyvät laitteen taakse kaivettuun kivikuoppaan.
      Kun on valkoinen ja nätti, lapset ja naiset tykkää. ja on helppo pitää puhtaana.

    • ratkaisu..

      Riittävän iso muoviastia n 200 litraa. Runsas kuivikkeiden käyttö periaatteella kaikki mikä tulee peitetään kuivikkeella. Ei haise, mitään ei pääse karkaamaan. Kuivikkeen vähyydestä johtuu suurin osa ulkohuussien ongelmista. Liian pieni astia täyttyy riittävällä kuivikkeen käytöllä nopeasti ja tyhjentäjät hermoilee. Kannattaa tyhjentää kompostiin eikä kuivajäteastiaan.

      • on opittu

        meidän perheessä, ja noinhan se on, jos käyttää kuiviketta tarpeeksi,niin ei haise.
        Naisvaltaisessa perheessä isokin astia täyttyy (lähinnä kuivikkeesta ja vessapaperista) ja painaa kuulemma melkoisesti, kuten täyttäjän ikäkin.
        Heikkona naisihmisenä olenkin miettinyt, että jos pystyisi ajamaan tuon kottikärryn suoraan huussin alle ja astia siihen tai sitten tarpeet suoraan kottikärryyn, jotta ei tulisi tuota nostelmista...Kottikärry olisi pyhitetty ainoastaan tähän tarkoitukseen tietysti.

        Huussi on vanha, rakennettu perinteiseen tapaan liiterin yhteen nurkkaan.
        En ole vielä esittänyt asiaa tyhjentäjälle, kun epäilen että ehdotus ei saa kannatusta....kuten ei kaikki muutkaan innovatiiviset ideani.
        Tämä ei ole vitsi!!!


    • viime kesänä

      elokuussa, kun uusi huussi valmistui.
      Kuiviketta pitää käyttää, mukana tuli Biolanin oma huussikuivike, joka mielestäni rakenteeltan huonompi kuin meidän aiemmin käyttämä Kekkilän "Hajusyöppö" missä turvetta ja kutterin?purua sopivana sekoituksena.
      Kompostikäymälän pohjaa ei pysty näkemään päivänvalossa kun on tehty mustasta styroxista, ei ainakaan alkuvaiheessa,kun tyhjä, joten sinne pitää sirotella kuiviketta ja toivoa, että osuu oikeaan kohtaan, tai sitten pitäisi ottaa taskulamppu mukaan!!
      Jossain astian keskivaiheilla kulkee jonkunlainen ilmastointiputki astian yli, ja siihen osuu, mitä ylhäältä sattuu tulemaan. Oletan, että putki myöskin antaa astialle tukevuutta.
      Ideana mielestäni tosi hyvä, kun komposti ja käymälä samassa, mutta puolentoista kuukauden käytön jälkeen en ole kauhean ihastunut.
      Ja meillä tyhjentäjä sai valita millaisen haluaa..:)

    • mökkiläisrakentaja

      Pitää muistaa ettei maahaan saa enää suoraan imettää virtsaa. Suodatinkenttä ja komposti käynee vielä aivan maaseudun hyvissä olosuhteissa. Esim. sisä-vesivessa vaatii aina umpisäiliön.
      Virtsa opn se mikä eniten antaa hajua. Sen takia kannattaa käyttää erottelevaa kuivakäymälää. Silloin kiinteä aines kompostoituu nopeasti havupuu hakkeella, tai säkki-kuivikkeella. Virtsan ohjaus astiaan vaatii liian usein tyhjennystä. Jos mahdollista rakentaa imetyskenttä, siten että kasvit ja puut käyttää suurimman osan virtsan ravinteista. Mikäli tälle alueelle tämä' sallitaan.
      Vanhanajan ulkohuussi on jo historiaa. Se haisee ja levittä'ä hyttysiä. Siitä' menee myös liian paljon ravinteita järveen. Jo oman hyvinvoinnin kannalta tällaiset kannatta hylätä. Vaihtoehtoja on lukuisia. Halvimman erottelevan istuinosan saa jo satasella, esim. Separett Pikkola. Siinäkin on vielä kehitystyö kesken. Siitä puuttuu jatkoosa istuimen ja paljun väliltä. Sen voi tehdä suuresta muoviämpäristä, johon saa myös tuuletusputkelle reijän. Kun paljussa käyttää säkkiä, silloin ei haise ympäristöön, eikä pääse hyönteisiä sisälle. Kun virtsaosasta on viemäri noin kymmenen metrin päähän, ei tule enää hajuakaan. Välillä kannattaa laittaa kuppiosaan vettä huuhteluksi, ja välillä voi käyttää saippua-suihkua. Huussi täytyy olla myös sisältä tuuletettu ja tiivis. Näin kuiovassa ja siistissä huussissa on mukava asioidaja se on melkein hajuton.
      Kokemusta on jo lähes kymmeneltä vuodelta.
      Tässä pieniä vinkkejä mökkiläisille !!!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksei voitaisi vaan puhua asiat selväksi?

      Minulla on ollut niin kova ikävä sinua, etten oikein edes löydä sanoja kuvaamaan sitä. Tuntuu kuin jokainen hetki ilman
      Ikävä
      48
      1538
    2. Sunnuntai terveiset kaivatulle

      Maa on vielä valkoinen vaikka vappu lähestyy, otetaan pitkästä aikaa pyhä terveiset kaivatullesi tähän ketjuun !!
      Ikävä
      76
      1355
    3. Kaupan työtekijä

      Kyllä on pahaa katsottavaa kun myyjällä on purtu kaula, hyvin epäsoveliasta
      Kuhmo
      22
      1050
    4. Olen päivä päivältä vain varmempi siitä että rakastan sinua

      Onhan se tällä tuntemisen asteella jokseenkin outoa, mutta olen outo ja tunne on tunne. 😊
      Ikävä
      87
      1026
    5. Oletko koskaan suuttunut jostain kaivatullesi?

      Mitä hän teki tai mitä tapahtui, mistä suutuit?
      Ikävä
      87
      955
    6. Ai miehillä ei ole varaa maksaa

      Treffejä naiselle johon on ihastunut? Ihanko totta dusty miehet? Tekosyy. Haluatko laittaa 50/50 kaikki kulut parisuhtee
      Ikävä
      187
      896
    7. Olet mielessäni

      viimeisenä illalla ja ensimmäisenä aamulla. Ihastuin sinuun enkä voi tunteilleni mitään. Jos uskaltaisin, tunnustaisin s
      Ikävä
      20
      841
    8. Verovähennysten poisto syö veronkevennykset pieni- ja keskituloisilta

      Kokoomuslaiset ja perussuomalaiset kansanedustajat jakavat kilvan postauksia, jossa kerrotaan miten kaikkien työssäkäyvi
      Maailman menoa
      99
      835
    9. Olen paremman näköinen kuin sinä

      Jos aletaan sille tielle mies.
      Ikävä
      82
      811
    10. 70
      769
    Aihe