Kangas- ja tarramerkkien liotusongelmia?

aloittelijatumpelo

Minulla on ongelmana tarrapostimerkkien irrotus kirjeestä. Jotkut täällä kommentoivat, että lähtevät helposti. Miten esim. automaattilipukkeet saa nätisti irti esim. sudet tai metsäkauriit? Itse olen jopa joutunut tarramassaa raaputtamaan pois. Entäs se kangaspintainen pääskyset-merkki muutama vuosi sitten, sehän jopa kärsii kuvapuolelta liotuksessa tai vastaavasti kangasmuumimerkki? Sitten en millään ole saanut yleismerkeistä sitä pientä syreeniä irrotettua pois, paperi on ihan ohutta liotuksen jälkeen. Olen pitänyt nämä nyt kaikki tähän mennessä leikkeinä, mutta kuinka nuo saa nätisti irti tarvittaessa?

5

1964

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ghgjlkö

      kannattaa jättää liottamatta. Ne eivät ko toimenpidettä kestä. Älä myöskään liota ns. omakuvamerkkejä (=pääskyset kuuluvat niihin). Muiden tarramerkkien liotuksen pitäisi olla helppoa.

    • Anonyymi

      USAn ja Ruotsin postimerkit ovat selkaisia, ettei niiden liima irtoa liottamalla. Olen joutunut jättämään ko. maiden merkkejä liottamatta kun tiedän ettei se onnistu. Suomalaiset merkit on suht helppo liottaa, paitsi se jossa on kaksi sormusta, siitä jää vain ohut lipare jäljelle. Tiedän että on sellaista ainetta, joilla liiman poistoa voi koettaa, mutta tässä lähellä ei ole post.merkkiliikettä josta sitä voisi kysyä, enkä osaa netistä tilata.

    • Anonyymi

      Mitä on kangasmerkit?

      • Anonyymi

        Ainakin muumimerkki LAPE n:o 1706


    • Anonyymi

      Suomalaiset postimerkit on aika helppo liottaa, mutta uusia Usa,:n ja Ruotsin merkkejä olen jättänyt liottamatta, kun tiedän etteivät irtoa. Jotain ainetta kuulemma on jolla niitä voisi liottaa, mutta täällä ei ole mitään liikettä josta kysyä.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluaisin rakastaa sinua

      Ja olla sinulle se oikea... Rakastan sinua 💗💗💗
      Ikävä
      30
      4176
    2. Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen

      Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot
      Maailman menoa
      134
      4017
    3. Tiedätkö mihin

      Ominaisuuksiin rakastuin sinussa?
      Ikävä
      58
      3624
    4. Purra on kantanut vastuuta täyden kympin arvoisesti

      Luottoluokituksen lasku, ennätysvelat ja ennätystyöttömyys siitä muutamana esimerkkinä. Jatkakoon hän hyvin aloittamaans
      Maailman menoa
      22
      3463
    5. onko kaivattusi

      vaarallinen? :D
      Ikävä
      79
      3437
    6. Persut huutaa taas: "kato! muslimi!"

      Persut on lyhyessä ajassa ajaneet läpi kaksi työntekijöiden oikeuksien heikennystä, joita se on aiemmin vastustanut. Pe
      Maailman menoa
      64
      3301
    7. Pieni galluppi

      Mitäs lahjaa odotat joulupukilta.
      Ikävä
      81
      2866
    8. Olisiko sinulla

      Jonossa vaihtoehtoja, ehkä
      Ikävä
      54
      2795
    9. Mitä tuntemuksia

      Rakkaasi ääni herättää?
      Ikävä
      20
      2544
    10. Korjaamo suositus

      Vahva suositus Kumpulaisen korjaamolle vanhan 5-tien varrelta! Homma pelaa ja palvelu ykköslaatuista. Mukavaa kun tuli p
      Hyrynsalmi
      14
      2274
    Aihe