Taiveihottuma 2- vuotiaalla

PäiVi72

2-vuotiaalle tuli pari kuukautta sitten polvitaipeisiin ihottuma. Ensin pientä punotusta, kohta jo polvitaipeet ihan kauheat. Muuallekin on tullut kuivaa, mutta ei noin kamalaksi ole mennyt kuin nuo polvitaipeet. Kaksivuotiaaksi ei mitään iho-oireita, mutta nyt kuin salama kirkkaalta taivaalta. Ei kai atooppinen iho tule näin yhtäkkiä? Kaikkea on kokeiltu; novalan, essex, bepanthen jne.
Nyt eka kertaa ihan märkä toinen taive, johon laitoin bacibact-jauhetta. Näyttää heti että "vie märkyyden pois".
Kysyisinkin että nyt kun aamulla sitä laitoin, voinko muutanyt siihen käyttää vai kannattaako edes.
Se näyttää nyt että se alkaa kuivua tosi hyvin. Parempi sekin kuin märkivä taive!
En ole saanut mitään ruoka-ainetta vielä kiinni,ja pian tämä menee siihen että ruokavalikoima on liina suppea, jos lähtee kaikki karsimaan. Muutenkin lapsi on aika nirso.
Tämähän on yhtä oravanpyörää! Välillä huomaan että nythän ne on aika hyvät ja paranevat, ja seuraava yö onkin sitten ihan kauhea, raapii jalkojaan eikä saa nukuttua.
Meillä on ensi viikolla lääkäri, joten laittaa kaiketi allergiatesteihin.

Mutta kysymys siis kuuluu, laitanko nyt siis rasvoja ollenkaan vai vain tuota basibact jauhetta pari kertaa päivässä?

Kiitos jos joku vastaisi pikana :)

4

642

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • märkivälle iholle

      laittaisi mitään rasvaista voidetta joka sitä ihoa vielä enemmän hautoo, vaan pelkkää bacibactia. Onneksi tuo lääkäriaika on sulla pian että voit kysyä paremmin asiasta tietävältä.

    • lääkäriltä

      Hae nyt ihmeessä lapsellesi apua lääkäriltä äläkä täältä. Täällä voi saada vaikka minkälaisia puoskarivastauksia.

      Kyllä atooppinen ihottuma voi ilmetä juuri noin kuin kerroit. Vanhimmalla tyttärellänikin ihottuma tuli vasta noin kaksi vuotiaana, pienempänä ei mitään. Sitä ihottumaa sitten onkin riittänyt aikuisuuteen asti.

      Keinoja, joilla se pysyy kurissa, ovat olleet liian, turhan saippuapesun välttäminen, perusrasvan jatkuva käyttö ja aurinko. Aurinko ja mielellään vielä merivedessä uinti, ovat ehdottomasti olleet paras hoitokeino.

    • Atoopikko jo 35 vuotta

      Tuo kortisoni on melkein ainut kun auttaa tuohon kutinaan ja yöksi antihistamiinia, että ei raavi aluetta rikki ja rauhoittaa myöskin sitten unen. Valohoito on myöskin hyvää sitten vanhempana jos oikein pahaksi äityy. Allergiatesteihin ehdottomasti, jotta saa tietoa mitkä tuon aiheuttaa. Välttämättä ei ole mitään allergiaa, vaan puuttuu ihosta nuo kosteustekijät ja sen takia tarvitsee joka suihkun ja kylvyn jälkeen persuvoiteella rasvata...itse sitä olen joutunut tekemään koko ikäni. Tosin voin lohduttaa, että mulla helpotti kun täytin 20v. Sanotaankin, että jos nuorena saa allergian niin parikymppisenä helpottaa, mutta jos saa vanhemmalla iällä, niin kärsii koko loppuelämän...jos tämä yhtään lohduttaa.

    • ,myös rasvana

      sitä ja hytrokortisonia.

      ja käsiin tumput yöksi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä ominaisuutta arvostat eniten hänessä?

      Ihastuksessasi, rakkautesi kohteessa
      Ikävä
      148
      2503
    2. Miksi mies kääntyy poispäin

      Ja teeskentelee, ettei näe minua, kun törmäämme vahingossa? 🫣
      Ikävä
      180
      1748
    3. Kysy jotain kaivatultasi

      Laita tunnisteet molemmista
      Ikävä
      92
      1598
    4. Kerro kaivatustasi.

      1. Minkälainen koti 2. Ammatti 3. Ulkonäkö 4. Ikä
      Ikävä
      69
      1583
    5. Kesä, kesä!

      Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k
      Tunteet
      6
      1005
    6. Kai me nainen jollain tasolla tykätään

      Toisistamme kun tämä on kestänyt niin kauan
      Ikävä
      80
      958
    7. Minkälaisesta seksistä

      haaveilet kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      68
      891
    8. Tarkkanäköisyys

      Oon muuten pirun hyvä huomaamaan asioita! Senhän sä varmaan kyllä jo tiesitkin.
      Ikävä
      61
      856
    9. Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.

      Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes
      Maailman menoa
      188
      844
    10. Milloin viimeksi

      Tunsit perhosia vatsassa? 🦋🦋
      Ikävä
      61
      818
    Aihe