Pennuille kotiruokaa??

Moi.
Osaisiko joku neuvoa, kuinka tehdä pennuille kotiruokaa.
Eli mitä vitamiineja pitää lisätä jos pitää.
Rotu on labradorinnoutaja.
Pentu on 8vk vanha.
Vai onko kokemuksia pentujen ruokinnasta muuten, kaikki tieto on tervetullut.
Kiitos etukäteen vastanneille.
62350
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Meillä ruokitaan aikuiset ja pentueet puoliksi palikalla, puoliksi kotiruoalla.
Penturuokinta aloitetaan n. 5 viikoisena.
8 viikon iässä pennut syövät kaksi kotiruokaa, kaksi palikka-ateriaa päivässä.
Peruspohjana on keitettyä ruskeaa riisiä, johon on lisätty n. 1/4 osa raakaa jauhelihaa/keitetyä kalaa/keitetyä kanaa tai kalkunaa ja hiukan keitettyä porkkanaa/raastettua tuorekurkkua/ keitettyä kukka-tai parsakaalta. Joka päivä kylmäpuristettua ruokaöljyä tai muuta koirille tarkoitettua öljyä omega-rasvahappojen saamiseksi.
Pennun kasvaessa ruokavalioon lisätään lihojen sijasta raaka naudan makha ja keitetty naudan maksa. Vihanneksiin lisätään porkkanaa raakaraasteena, kesäkurpitsaa, keitettyä kaalta, raastettua omenaa, marjoja, päärynää jne. Lihan osuutta myös nostetaan. 8kk. iässä 1/3 osa ateriasta on lihaa. Vuosikkaalla lähes puolet.
Riisi tulee keittää hyvin. Mieluummin ylikypsäksi.
Vähitellen riisiin lisätään ohrasuurimoita, tattaria, hirssiä, kauraa, neljän viljan hiutaleita jne. Teen yleensä puuropohjat uunissa suurissa astioissa ja pakastan annoksiksi.
Lisänä annetaan kolme-neljä kanamunankeltuaista raakanaviikossa. raejuustoa, AB-piimää ja sopivia kotiruoan tähteitä.
Pennuille annan pentujen citro-oskaa n. puolet annossuosituksesta koska syövät myös palikoita.
Maksa-ateria kerran viikossa, kalaa korkeintaan kaksi/viikko.
N. 8-9kk iässä alan antaa jotakin muuta kalkki-vitamiinivalmistetta pari kertaa viikossa.
Luitakin jyrsivät.

Äänestä
  • Huomioi, että kaiken uuden ruoan antaminen aloitetaan pienen pieniestä määrästä jotta vatsa ei mene sekaisin.

    Äänestä

Selaileppa tämän palstan aiempia keskusteluja kotiruoasta ja yrjölän puurosta, saat varmasti hyviä vinkkejä.

Syöhän pentusi pääasiassa kuitenkin laadukasta valmisruokaa? Tuon ikäisen pennun ravinnon tarpeista tulisi olla vankkaa tietoa, jos lähtee syöttämään pelkästään kotiruokaa.

Kasvavalle pennulle esim. oikea kalkki-fosfori suhde ravinnossa on erityisen tärkeä, puutokset tai yliannostukset voivat aiheuttaa peruuttamatonta vahinkoa kehityksessä.

Rotusi on melko altis sairastumaan lonkka-ja kyynärnivelten sairauksiin ja kehityshäiriöihin, tämänkin vuoksi kasvuajan ravinnon tulisi olla monipuolista ja tasapainoista.

Anna pennullesi valmisruoan lisäksi raakaa lihaa, kalaa kerran viikossa, kerran viikossa ihan pieni pala maksaa (saattaa aluksi sekoittaa vatsaa), nadan mahaa, raakoja rustoluita, kerran pari viikossa kananmunan keltuainen, raakaraasteita, joka päivä teelusikallinen kylmäpuristettua öljyä...

Äänestä

rotukohtaista pentunappulaa (esim. royal canin) Ainakin varmasti saa kaikki tarvittavat aineet ja vitamiinit. Tosi hankalaa kotiruualla saada kaikki tarvittavat aineet, mutta kukin tyylillään. Tämä minun mielipiteeni

Äänestä
  • Ei se teollinen valmisruoka ole mikään autuaaksi tekevä. Ei voi olla yhtään varma, pystyykö koira hyödyntämään siitä kaikki a ainesosia. Sitäpaitsi nappulassa kaikki on kypsennettyä ja koiran vatsa tarvitsee raakaa lihaa jotta se voi hyvin.

    Äänestä

noin heppoisella tietämyksellä ruokkimaan pientäsi kotiruoalla. Se ei ole helppoa kuin heinänteko ennenkun homma on kunnolla hanskassa ja tietämys karttunut. Nämä ovat asioita, jotka vaativat paljon paneutumista jotta et vaaranna pentusi terveyttä ja normaalia kehitystä. Joku jo edellä mainitsi, että esim. kalkki-fosfori on kersan ruokkimisessa äärettömän tärkeä huomioitava, samoin muiden ravinteiden määrät ja keskinäiset suhteet. Hommaa ei ainakaan helpota se, että koiran ruokinnassa kaikki vaikuttaa kaikkeen.

Lue kirjallisuutta ja opiskele aihetta kunnolla, ennenkuin ryhdyt moisiin kokeiluihin. Anna pennun kasvaa kriittisimmän vaiheen ohi jollakin hyvälaatuisella nappulalla (voi toki totuttelun vuoksi antaa hiukan sitä ja tätä napun mukana, mutta suurimmalti osin napua) ja siirrä se sitten kun kasvut on suurimmalti osin kasvettu, kotiruualle.

Itsekin olen raakaruoan/kotiruoan vankkumaton kannattaja, mutta en mitenkään voi suositella tuolla tietoudella edes kokeilemaan. Tosi on, että jotkut koirat kasvavat kauniisti vaikka p*skalla, mutta suurimman osan muuten terve tulevaisuus on näillä tietämättömillä kokeiluilla tuhoon tuomittu.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kema81 kirjoitti:

Moi.
Osaisiko joku neuvoa, kuinka tehdä pennuille kotiruokaa.
Eli mitä vitamiineja pitää lisätä jos pitää.
Rotu on labradorinnoutaja.
Pentu on 8vk vanha.
Vai onko kokemuksia pentujen ruokinnasta muuten, kaikki tieto on tervetullut.
Kiitos etukäteen vastanneille.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu