Voiko koiralle antaa luita?

Sika & Kana?

Kaikki varoitta, että koirille ei saa antaa sian tai kanan luita, kuten ei myöskään kalaa, missä on ruotoja.

Nyt kysyn: Ymmärrän hyvin, jos ei anna keittämätöntä luuta, mutta voiko esim. valmiiksi laitetun broilerin luut anta, tai hyvin valmistetut kylkiluut?

Kiitollinen tiedoista.

6

1573

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tillyh

      Kaikkia luita voi antaa koiralle, mutta kanan/broilerin luut ehdottomasti raakana!

      Kypsät kanan luut ovat kovia, säröilevät ja saattavat aiheuttaa vaurioita suolistossa ja vatsassa, raa'at taas ovat hyvin sulavia eikä niistä ole vaaraa.

      Mitkään luut eivät tarvitse keittämistä tai paistamista ja kalaa voi antaa ruotoineen päivineen. Ei koira ruotoihin tukehdu, vai mikähän muu tuossa väitteessä voisi olla ajatuksena...?

    • Vennieetu

      Kaikki luut pitää antaa raakana.

    • luita

      syömään ne luut, jos ei ole syönyt aiemmin. Koiran tulee pureskella luut hyvin, eikä syödä hotkien. Muuten koiralle pitää antaa luut raakana.

      Ohi aiheen -ethän anna luita yhtäaikaa kuin nappuloita tai muita hiilihydraatteja. Koirulin maha ei välttämättä siedä tätä ja saattaa tulla sellainen kuva, että luut ei ole hyvästä. Totuta koirasi luihin vähän kerrassaan :)

    • lödö

      Olen vähän surffannut ja ymmärrän, että koiralle ei saisi antaa mitään valmiiksi paistettua ja keitettyä ainakaan luissa! Luut murtuvat teräviksi piikeiksi kun ne on valmistettu vain raakana pitäisi antaa. Sian luista en tiedä mutta naudan ainakin ja ehkä broileria. Kalaa varmaan voi antaa valmiiksi laitettuna jos ei ole liian suolaista. Kai se koira kakoo ne ruodot jos ei ole ihan tosi isoja ja kovia. Lue BARFF-ruoka-asiaa niin aukenee!

    • Joulu! Hyvää Jolua!

      ' ' ' ' JEEE!!!!!!!!! HUOMENNA ON arvatkaas mikä`? No tietysti JOLU!!! JEEE!!!

    • LihaisatLuutParas

      Itse laitan pehmeiksi kypsennetyt broilerin luut tehosekoittimeen vesitilkan kanssa ja se on hetkessä täysin jauhemaista ja koiran suurinta herkkua muun koiran ruoan lisänä. Ja oman koirani mahalle hyvästä.

      Kokonaista luuta suositellaan koiralle vuorokaudessa noin 1g/painokilo vuorokaudessa eli n. 30g 30 kiloiselle koiralle eli aika vähän.

      Lampaan ja sian lihaisia, tuoreita luita myydään kyllä koirille raakana syötäviksi. Iso koirani saa hetkessä isotkin luut rikki ja on vähän hotkija, joten olen heittänyt sen luun kovan keskustan pois (sen jälkeen kun koirani on järsinyt siitä kaiken lihan eikä siitä enää välitä). Eläinkaupoissa myydäänkin usein pelkkiä luiden päitä. Mutta niissä ei ole sitä tuoretta lihaa, joka on ainoa niin suuri herkku että sitä koirani menee piiloon järsimään ja murisisi jos joku ottaisi sen pois. Koirani saa hyvää lihaa ja ruokaa joka päivä eikä ikinä murise tai ärsyynny muuten, vaikka kuka ottaisi sen pois tai jos toinen koira söisi hänen kupin tyhjäksi. Pyytäisi vain uuden ruoan itselleen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      42
      2492
    2. Mansikkatiloilla hyväksikäytetään ukrainalaisia

      Työolot ovat surkeita ja palkka kelvoton. https://yle.fi/a/74-20172942
      Maailman menoa
      302
      2108
    3. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      23
      1882
    4. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      24
      1625
    5. Okei, myönnetään,

      Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘
      Ikävä
      24
      1475
    6. Ensi kesänä

      Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta
      Ikävä
      41
      1381
    7. Onko kaivatullasi

      himmeä kuuppa?
      Ikävä
      44
      1366
    8. Sokea "ystävälle"

      Oletko oikeasti noin sokea?
      Ikävä
      100
      1349
    9. En ymmärrä käytöstäsi

      Se on ollut eräänlaista hyväksikäyttöä. Että seura kyllä kelpaa palstan välityksellä silloin kun ei ole parempaakaan tek
      Ikävä
      139
      1305
    10. On jo heinäkuun viimeinen päivä.

      En taida nähdä sinua koskaan.
      Rakkaus ja rakastaminen
      36
      1076
    Aihe