Kuinka te kehtaatte väittää, ettei viljelyllä pärjää?
Minulla on 120 Ha peltoa ja vähän vielä vuokrattua.
Kyllä minä ainakin pärjään loistavasti sihen tehtyyn työmäärään verrattuna.
Talvet menee makaillessa ja matkaillessa.
Koittakaa jo lopettaa tuo narinanne.
Jollei näillä tuilla pärää, kyllä silloin on miehessä vika ja parempi vaihtaa "ammattia".
Minulla on 120 Ha peltoa ja vähän vielä vuokrattua.
Kyllä minä ainakin pärjään loistavasti sihen tehtyyn työmäärään verrattuna.
Talvet menee makaillessa ja matkaillessa.
Koittakaa jo lopettaa tuo narinanne.
Jollei näillä tuilla pärää, kyllä silloin on miehessä vika ja parempi vaihtaa "ammattia".
Vastaukset 16
Vanhimmat
Jos en voisi hyvin näillä tuloilla lopettaisin sassiin. Eikai kukaan usko teidän ruikutustanne siitä 3 euron tubtipalkasta ja hirveästä työmäärästä. Ette petä tuolla valituksellanne kuin itseänne ja munaatte kaikki viljelijät.
kylvää tänä keväänä kun jo nyt lannoitusta harjoittelet. Eikös tuosta jo ympäristötuki vaarannu
Kaurapuurohan ei kovin kalliiksi tule, varsinkin jos on itsellä kauraa viljelyssä. Voihan sitä matkaillakin, kun tuo rysänpaikka on toisella puolella järveä.
mulla on c-alueella 100 ha karjatila, 70 lypsävää. Lomittajat ja palkolliset hoitaa hommat, ei näillä tuloilla kannata enää itseään vaivata. Lisämaita sais niin paljon kun haluais, on niin paljon paremmat nää karjatilan tuet että viljatilat jää polvilleen heti ensimmäisellä tarjouskierroksella.
Mutta mitäs sitä itseään vaivaamaan, urakoitsijat tosin hoitaa hommat kun itse kattelee vieressä, mutta kun viljan saa halvimmalla ostamalla niin miksi sitä itse kalliisti viljelisin.
koittakaa pärjäillä, nyt täytyy lopettaa että ehtii aamun etelänlennolle.
Kuinka voit palkata vieraita, kun teidän tuntipalkka itsenne mukaan on 3 euroa tunti???
tuntipalkan laskenta on virkavelvollisuuden alaista toimintaa jota valvotaan tarkasti.
sijaitsevat? Epäilen että ovat mielikuvituksessa, ei ollut kovin uskottavaa sinulta "törkeetäääää pummaamistaaaaaaa". Luulitko että joku uskoi viljelijäksi sinua?
Jollei näillä tuilla pärää, kyllä silloin on miehessä vika ja parempi vaihtaa "ammattia".''
täällä palstalla,olen samaa mieltä
saan tukiaisia vuodessa 88000euroa ja lihakarjasta
44000, euroa vero on aina - merkkinen kyllä meillä
hyvin menee.
Jospa kertoisit mitä tukia olet hakenut ja mille alueelle? Jostain syystä tuntuu siltä ettet taida noista tuista paljon tietää.
Ai niin pistä vielä huviksesi jonkun lohkosi numerosta se alkuosa näkyviin (kolme viimeistä voi numerosta hyvin jättää pois niin emme tiedä kuka olet).
Joka omisti 200ha metsää ja 70ha peltoa pohjoisessa.
Hän kertoi,kun uitiin Välimeren aalloissa,oli poika perheineen mukana.
Minä itse,en metsään kykene huonon terveyteni vuoksi,en tiedä olisinko niin ahnekaan,jos moisen läntin maata omistaisin.
Jollei näillä tuilla pärää, kyllä silloin on miehessä vika ja parempi vaihtaa "ammattia".
viljatilaa nähnytkään.
Jollei näillä tuilla pärää, kyllä silloin on miehessä vika ja parempi vaihtaa "ammattia".
olla nyt otettu viagaraa pahasti liikaa kun se noin on veren aivoista imenyt. Tukihan on sekin oikein käytettynä.
Kyllä kai 120 ha maatilalla pärjää, jos on velaton ja kalusto siinä kunnossa ettei ole tarvetta investoinneille. Tuloja ei pitäisi nähdä pelkästään palkaksi työlle, vaan enemmänkin sijoitetun pääoman tuotoksi. 120 ha viljatilan rahallinen arvo koneineen rakennuksineen metsineen lienee jotain 1,2 - 1,5 miljoonaa euroa. Mistä hyvänsä pankista saisi korkoa tälle pääomalle 50 000 - 60 000 euroa. Kyllä silläkin rahalla pärjäisi ihan mukavasti.