Olen menossa ensi viikolla sfenoidaali-eeg:hen ja ennen sitä valvon yön sairaalassa.
Onko kenelläkään kokemusta tästä tutkimuksesta? Olisin kiitollinen kaikesta tiedosta.
Onko kenelläkään kokemusta tästä tutkimuksesta? Olisin kiitollinen kaikesta tiedosta.
Vastaukset 10
Vanhimmat
ei oo tietoa,mut pärjäile
Olin kerran viikon video-EEG:ssä ja silloin minulle laitettiin tavallisten elektrodien lisäksi sfenoidaalielektrodit. Niiden tarkoitus on antaa lisäinformaatiota diagnoosin tekemiseen. Ne oli ohuet hopealangat. Paikallispuudutuksessa laitettiin molemmilta puolilta poskiluun alle neulalla, joka otettiin pois.
Hiukan ikävältä tuntuivat. Suuta en saanut kokonaan auki, se teki kipeää. Kun langat tutkimuksen lopussa poistettiin, niin ei mitään pysyviä, pitkäaikaisia haittoja jäänyt.
Kuulostaa oikealta rääkkäykseltä, mutta lävistyksethän ovat muotia, joten jeeh:).
Mikä lie tuon lisäarvo tavalliseen, tuskin itselleni mitään vaan liittyy tarkempii tutkimuksiin, kuten kartoitetaan leikkausta?
vastauksestasi! Kyllä tuo tutkimus pelottaa, jos sattuu hirveästi. Minulla tavallinen eeg on normaali, mutta tämä tutkimus näyttää ymmärtääkseni jos on häirötä otsalohkoalueella, en tiedä näyttääkö myös jos ohimolohkossa. Minulla tuota otsalohkoepilepsiaa selvitellään...
Mulla kans, ne ei tiedä nyt tuleeko
kohtaukset ohimosta vaiko otsalohkosta ?
Noin pitkällä ei mun selvitykset ole
edenneet ja tuskin ne enään selvittelee,
kun kohtaukset jäi kokonaan pois.
Eeg kyllä näytti, että olisi selvä
ohimolohko, mutta sitten oireiden
perusteella kyseessä on otsalohko ?
Kaikkea säkin olet kokenut,
mutta varmasti olet entistä vahvempi.
Eikö kokeisiin mennä rohkeasti,
joten ei niitä kannata pelätä
etukäteen ?
Ei tarkoitus ollut pelotella. Kerroin vain omat tarinat. Jos tutkimukset voi antaa lisätietoa kohtauspesäkkeen sijainnista, mielestäni ehdottomasti kannattaa rohkeasti lähteä rumbaan mukaan.
Minulla ei lääkkeillä saatu kohtauksia pysymään poissa. Nuo sfenoidaalit oli omassa sairaalassa tehdyssä viikon video-eeg:ssä. Tutkimuksen tuloksena tarjottiin savonmatkaa Kuopioon jatkoille. Siellä mun kalloon porattiin neljä reikää ja olin pari viikkoa videotelemetriassa.
Minulta löydettiinkin viallisia osia aivoista. Sen jälkeen kävin leikkauksessa ja nyt olen reilun vuoden ollut kohtaukseton. Ihmeitä ne saa aikaiseksi :)))
Tosissaan rohkeasti kannattaa lähteä!!!
(PS. Ei saa kertoa kenellekään, mutta kaiken tuon jälkeen minä vieläkin pelkään verinäytteiden antamista labrahoitsulle.)
mutta pakkohan se on ( labrapelko ).
Kun ajattelee minkä rumban olet
käynyt läpi.
Ei taida mun kohdalle toi leikkaus
tulla kyseeseen ja hyvä niin,
kunhan nyt kestäisi tämä pää työn
tuomat stressit ym... Jännittää....
nyt on valvomiset valvottu ja tutkimus tehty! Selvisin siitäkin, vaikka kyllä sattui....ja sattuu vieläkin...
ja toivottavasti löytävät sieltä
mitä pitääkin =)
Huomenna uusi päivä ja parempi
fiilis =))