Kertokaa kiltit,millä helpotitte raskaus pahoinvointia!? Oksettaa aamusta iltaan ja työn teostakaan ei meinaa tulla mitään. Olen aina aamuisin syönyt appelsiinin,mutta ei sekään paljon helpota. Tuntuu,että pahoinvointi on pahimmillaan illalla.
Esikoista odottaessa kärsin kiltisti,mutta nyt on olo koko ajan niin tuskainen,että jos vaan helpotusta löytyy,otan sen mielelläni vastaan!
Kiitos jos jaksatte vastata!=)
Terv. Toisen kerran äidiksi rv 6 6
Esikoista odottaessa kärsin kiltisti,mutta nyt on olo koko ajan niin tuskainen,että jos vaan helpotusta löytyy,otan sen mielelläni vastaan!
Kiitos jos jaksatte vastata!=)
Terv. Toisen kerran äidiksi rv 6 6
Vastaukset 9
Vanhimmat
neuvo, että inkivääriä kielen alle. Joten ei muutakun kauppaan. Itse en ole testannut, koska kummastakaan raskaudesta ei merkittävää pahoinvointia ollut.
ole tullut jotain raskaus inkivääri tabletteja apteekkiin tai jotain sellaisia.
itse en ole käyttänyt minulle apu on tullut tiputuksesta.
juuri siihen tarkoitukseen.
Käytin perinteisiä keinoja pahoinvointiini ja elin viikot 6-8 keltaisella jaffalla. Sitten aloitin ruuan syönnin huonoin menestyksin. Kaikki vannoivat viilin, jugurtin ja maidon nimeen, joten otin tavakseni syödä aamiaisella kreikkalaista jugurttia. Oksensin melkein kaksi viikkoa joka aamu ennen töihinmenoa ennen kuin tajusin sen johtuvan jugurtista. Kun lopetin sen syömisen, loppui aamupahoinvointikin. Nyt oksentelen useimmiten vain iltaisin. :)
Juustopaahtoleipä on lähes ainoa ruoka, joka pysyy sisällä viikolla 23. Mitä siis tästä opimme: aikakausittain jotkut ruuat toimivat ja mikään muu ei. Toisiin ruokiin ei voi kuvitellakaan koskevansa ilman pöntön herran kutsua. Kannattaa kuunnella omia "himojaan" ja syödä sitä mikä pysyy alhaalla.
Minttupastillit olivat minulla paras keksintö ja veivät myös oksennuksen maun pois suusta. Mentos on paras!
Oksentelin 2kk, oli se vaan raskasta =)
Aamulla ennen sängystä nousua söin hitaasti yhden klementiinin. Sitten pikkuhiljaa sitä mikä meni alas, hapankorppua, näkkäriä, banaania. Jogurttia tai muita maitotuotteita en voinut syödä ollenkaan, enkä oikeastaan mitään lämmintä ruokaa. Pakastemarjoja, hedelmiä ja sitä leipää mikä milloinkin sattui maistumaan. NÄillä sain pidettyä nälän ja siitä aiheutuvan hirvittävän pahoinvoinnin edes jotenkin kurissa.
Parhaan avun oksenteluun (siis siihen joka ei johtunut etomisesta vaan ruuan "jumittamisesta" ruokatorveen) sain Gavisconista. Se auttoi röyhtäisemään ja sitten pystyi taas syömään lisää =)
TÖissä oli kyllä tosi vaikea olla, kun nälkä oli jatkuvasti mutta mitään ei oikein voinut syödä. Illat oli mullakin pahimpia, silloin kaikki ruoka ällötti enkä voinut mennä edes kauppaan! Miesparka yritti sitten tuoda sitä mitä milloinkin teki mieli =)
Tsemppiä sulle, enää 10 viikkoa jos hyvin menee =)Ei vaan, toivottavasti tuosta inkivääristä olisi apua kohdallasi!
Kiitos kaikille vinkeistä. Yritän niitä,jos vaikka olo vähän paranisi. Esikoisesta pahoinvointi kesti viikosta 6 viikkoon 13,mutta rv 11 jälkeen en enää oksentanut,etoi vaan. Esikoista odottaessa oksensin monta kertaa töissä ja kerran kaupan pihalle. Oli vielä lauantai aamu,varmasti ihmiset luulivat,että olin krapulassa. Muutamat oikein jäivät pällistelemään. Olin silloin 18 vuotias,oli siinä mummuilla paheksuvia katseita..
Toivottavsti tällä kertaa menee vähän paremmin!=)
Kun luin noita teidän viestejänne, niin heräsi yksi kysymys: eikö pahoinvointi lopukaan ensimmäisten viikkojen jälkeen?!? Tällä hetkellä viikkoja on kasassa 9 ja olen elänyt uskossa, että kyllä tämä pahoinvointi pian tästä helpottaa... Vaan eipä taidakaan olla niin sata varmaa :(
lopu lainkaan. itse ennen raskautta luulin, että pahoinvointi on vaan psyykkistä heikkoutta ja yliherkkyyttä, mutta jouduinpa pyörtämään mielipiteeni! nyt 22 vkoa täynnä, ekat viikot 6-16 tolkuttoman pahaa oloo aamusta iltaan, oksentelua jne, sit viikot 16-21 älytöntä närästystä, joka johti kovaan pahoinvointiin... nyt tosin hiukan helpottanu, täl hetkel päällä flunssa plus mahatauti, ehkä noro.. katotaas mitä tän jälkeen tulee.
tiän kyl parikin tapausta, jotka voineet tosi huonosti koko raskauden ajan, mut niitä on onneks aika harvassa. mut yllättävän rankka odotus on mulle ainki ollut, vaik tosi hyväkuntoinen ja terve olenkin tai olin ennen raskautta...
14 rv takana ja vielä on pahoinvointia...heti ku yökkäilen ni laitan äkkiä jotain suuhun esim. purukumi tai juon vettä. Huonoa oloa helpottaa kun syö vähän kerrallaan monta kertaa päivässä. Itse syön 2,5 tunnin välein jotain kevyttä.