Mikä mahtaa olla vikana, kun on puhallin alkanut metelöimään ja onkohan isokin remontti tiedossa?
Xsaran lämmityslaitteen puhallin ulvoo ja flätköttää
Hoo
4970
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Varmaankin alkaa ujeltamaan? Eli laakerit alkavat olla lopussa. Yleensä vaihetaan koko paketti. Taitaa muuten olla hankala vaihtaa laakereita rikkomatta muovikuoria?
Auton tuulettimen vaihtamiseen menee 2-3tuntia ensimmäisellä kerralla, mutta seuraavat kerrat huomattavasti nopeammin kun tietää mitä kannattaa ja täytyy purkaa.
Mulla on sama vika. Olen kestänyt ujellusta jo kolme vuotta, mutta nyt se on pahentunut sen verran, että pakko vaihtaa. Merkkikorjaajan mukaan tarviketuuletin vuoden 99 Xsaraan maksaa noin 70e ja on helppo vaihtaa. Miksen tehnyt sitä jo aiemmin?
Mahtaakohan 70 e riittää?
Xsara on ilmastoitu (vm -98).
Omassani -98 mallisessa on Behrin iv-kone jonka moottori on Bosch laakerit on ulvoneet pakkasilla.
Muuten on ollut hiljaista. Mielestäni etuvastuksen lämpösuojan palaminen 2kertaa johtuu ko. moottorin laakereiden kitkasta. Eli tuuletin ei lähde 1-nopeudella pyörimään vaan/ tai pyörii liian hitaasti ja tuuletus ei riitä jäähdyttämään etuvastusta joka on suodattimen jälkeen.
Otin moottorin pois viimekerralla ja yritin rasvata laakereita erityyppisillä spray-rasvoilla.
En usko että niihin juurikaan sai menemään mitään,
mutta on toiminut sen jälkeen.
Moottorin vaihto/ tarkastus on helppo homma,
apukuskin jalkatilan pahvi pois ja sähkön liitännät auki (kumin alla), ja kolme ruuvia auki
niin kone on sylissä.
Kannattaa tarkastaa samalla että vedenpoistoletku on auki, kun asentaa takas.