Onkos kenelläkään kokemusta kyseisistä paikoista? Kahden viikon matka varattuna heinä-elokuun vaihteeseen Rizzioneen.Matkustelua takana enemmänkin, mutta ensimmäistä kertaa Italiassa. Tarkoituksena olisi myös tutustua muihinkin kaupunkeihin, kuten esim Venetsia. Ehdotuksia? Muutenkin kaikki tieto Rizzionesta olisi mukavaa, kommentteja, paikkoja käydä etc.
Kiitos jo etukäteen :)
Kiitos jo etukäteen :)
Vastaukset 7
Vanhimmat
Italian kielipoliisi täällä lueskelee viestejä... :) Ideoita nähtävistä paikoista löydät samalta palstalta, kaksi viestiä alempaa. Iloista matkaa!
Kokemusta on, tosin useamman vuoden takaa. Silloin lapsiperheenä olimme monena syksynä Riccionessa, sittemmin Cattolicassa. Aikansa kutakin, mutta ei enää tuntuisi kovin kiinnostavalta. Riccione on rauhallinen, puistomainen turistikaupunki. Rantaa on, mutta varsinkin loppukesällä vesi on jonkin verran sameaa eikä ihan houkuttelevaa. Turistikauppoja, baareja, ravintoloita kyllä löytyy, mutta ajan mittaa alkaa kyllä puuduttaa. Cattolicassa on vähän enemmän ns. vanhaa kaupunkia kuljettavana. Mm. Venetsiaan, Firenzeen tai Ravennaan Riccionesta on hyvät yhteydet. Kerran kierrettiin vuokra-autolla Riccione-Garganon niemi-Taranto-Sorrento-Siena-Riccione muistaakseni noin viidessä päivässä, suosittelen. Ehkä annan nyt liian negatiivisen kuvan Riccionesta, se ei ole tarkoitus. Adrian turistikylät, samoin kuin Gardan pikkukaupungit ovat viehättäviä, sieviä, mukavia. Ehkä vain olin niissä liian monta kertaa. Toisaalta niistä sain hyvän lähtökohdan perusteellisemmalle Italian tutustumiselle.
Älkää hyvät ihmiset menkö Riminille ainakaan hakemaan mitään kulttuurinautintoja. Se on pelkästään eurooppalaisille turisteille rakennettu ostos"paratiisi" ei niin minkäänlaista nähtävää
Olen menossa elokuussa Riccioneen. Edellisen kerran kävin siellä kymmenen vuotta sitten. Silloin olin "kokematon Italian kävijä" ja unelmana vain aurinko. Sitähän siellä oli ja muutakin, ukkonen paukkui öisin aika upeasti. Rimini ja Riccione ovat aika "puhtaita" rantakohteita, mutta hyvin lähellä on kaikkea muuta katsottavaa. Jos haluat nähdä muutakin, rantalomakohde on edullinen vaihtoehto asumiseen ja matkoihin. Italiassa juna- ja bussimatkat ovat edullisia. Et tarvitse muuta kuin rohkeutta liikkua! Lomasuunnitelmissa on käydä Firenzessä, Bergamossa, Venetsiassa sekä lähistöllä olevissa pikkukylissä ja nähdä Pisan kalteva torni. Roomakaan ei ole liian kaukana. Ei kannata tuhlata rahoja matkanjärjestäjän retkiin, omatoimisesti pääsee huomattavasti edullisemmin!
Viime kesänä olin viikon riccionessa. Kiva pieni italialainen rantakaupunki, jossa pitkä hiekkaranta. Aurinkoakin riitti yllin kyllin. Riccione ei ole mikään ostosparatiisi. Yksi pitkä ostoskatu, jossa on paljon putiikkeja. Tosin niissä myydään just semmosta perus rihkamaa. Saattaa sieltä ihan laatukauppojakin löytyä, en vain jaksanu etsiä. Kahdessa viikossa saattaa tulla aika pitkäks pelkästään riccionessa, joten kannattaa todellakin tehdä retkiä. Aurinkomatkat järjesti retkiä mm. venetsiaan ja roomaan. Molemmissa tuli käytyä ja ei kyllä kaduta. Rooma lumosi minut täysin. Sinne on pakko mennä uudestaan! Venetsia oli lievä pettymys, mutta näkemisen arvoinen sekin. Italiassa jäätelöt on jotain sanoinkuvaamattoman hyvää. Niihin jää koukkuun!! Niin pehmeää ja suussa sulavaa. Italian jälkeen ei suomessa paljon tehnyt mieli jätskiä syödä. Italiassa minut yllätti eniten paikallisten kielitaidottomuus. Ei siellä juuri kukaan osannut englantia, mutta eihän se ole mikään ongelma.Kyllä siellä hyvin pärjää!
Itse olin Riccionessa -05 kesällä. Mielestäni aivan ihana kaupunki, vaikkakin juuri turistirysä. Lähtisin milloin vain uudestaan! Ruokapaikkoja oli paljon, ja todellakin italiasta saa parhaita pizzoja. Venetsiassa ja San Marinossa kävimme myös. San Marinossa ei ollut minulle mitään erikoista, kokemus sekin. Venetsia oli toista maata, gondolikyytejä saa halvalla matkatoimistojen retkien kautta, kannattaa kokeilla. Muutenkin Venetsia oli kaunis vanha kaupunki.Riccioneen täytyy joskus päästä uudestaan, se vei sydämeni :)
Miksi eteläeurooppalaisen niemimaan asukkaiden, muinaisten roomalaisten jälkeläisten, Rooman valtakunnan perillisten, pitäisi osata luoteiseurooppalaisen saarivaltakunnan kieltä? Ei ainakaan siitä syystä, että se olisi kauniimpaa rytmiltään ja melodialtaan. Eikä ainakaan siksi, että vanhoja eurooppalaisia sivistyskieliä taitamattomat suomalaiset turistit pystysivät kommunikoimaan heidän kanssaan.