Olen suunnittelemassa ikkunaremonttia. Pyysin tarjouksen Puusepänliike T Peuralalta(Lavia). Onko kellään kokemuksia ko. ikkunoista? Hinnaltaan ne ovat halvempia kuin esim Karvian ikkunat, mutta tarjoukset sisällöltään vastasivat toisiaan.
Vastaukset 17
- vertaillut
Peurala tekee ihan laadukasta ikkunaa. Jos valitset noista, niin turha maksaa Karvia-lisää. Peurala on pieni valmistaja ja laadunvarmistus ainakin pelaa. Ihan ok tuotteita siis.
- rulaa
Mulla on Karvian 175-karmiset kolmilasiset ikkunat valmiiksi maalatut valkoisiksi ja sälekaihtimet ynnä hyttysverkot mukana. oli helpot asentaa, myös puolitoistametrinen pyöreä, suosittelen.
- murheita
Karvian kanssa touhutessa oli jatkuvia murheita...kun sieltä ei ikkunoita saanut ajallaan, eikä osanneet ilmoittaa milloin valmistuvat..
... mutta jotenkin kestin parin kuukauden viime vuotisen viivästymisen, jota ei mitenkään selitetty koin minä...
aika moisia kuluja tuli, joita ei mitätön viivästymiskorvaus jelpannut...
Että EN TODELLAKAAN SUOSITTELE !!! - vastuunottajaa
murheita kirjoitti:
Karvian kanssa touhutessa oli jatkuvia murheita...kun sieltä ei ikkunoita saanut ajallaan, eikä osanneet ilmoittaa milloin valmistuvat..
... mutta jotenkin kestin parin kuukauden viime vuotisen viivästymisen, jota ei mitenkään selitetty koin minä...
aika moisia kuluja tuli, joita ei mitätön viivästymiskorvaus jelpannut...
Että EN TODELLAKAAN SUOSITTELE !!!ei murheille tuntunut löytyvän. Asioita siirrellään henkilöltä toiselle,eikä kukaan ota niitä oikeasti käsittelyyn. Paljon ylimääräistä
vaivaa ennenkuin ikkunat olivat paikallaan.
- pienikin
Ei nämä Karvian niin ihmeellistä laatua ole. Myöhäsä olivat paljon, eikä jälkikään ihan moitteetonta ole.
- pikku dilemma
Väität hakevasi hyviä ikkunoita, mutta kyselet ikkunoista, jotka ovat halvempia kuin suunnilleen markkinoiden halvin tuote...
Kyllä ikkunoissa pätee sama hinnan ja laadun suhde kuin missä tahansa muussa tuotteessa.- mahdollisuudet
Tuossa pienessä valmistajassa ei voi todeta, että halpaa ja hyvää ei ole. Pienellä valmistajalla jää pois monta ison yrityksen raskaan organisaation kulua ja mahdollisesti myös väliporrasta. Samoin laadunvarmistus on pinellä huippuluokkaa.
Ikkunateollisuudessa ei oikein päde ajatus, että hinta tuo laatua. Sen verran kirjavaa on tuo meininki. - mieltä
mahdollisuudet kirjoitti:
Tuossa pienessä valmistajassa ei voi todeta, että halpaa ja hyvää ei ole. Pienellä valmistajalla jää pois monta ison yrityksen raskaan organisaation kulua ja mahdollisesti myös väliporrasta. Samoin laadunvarmistus on pinellä huippuluokkaa.
Ikkunateollisuudessa ei oikein päde ajatus, että hinta tuo laatua. Sen verran kirjavaa on tuo meininki.Pienikin yritys voi tehdä laadukasta tuotetta kilpailukykyiseen hintaan. Suuren ongelmat ovat siinä, että asiakkaan maksamaa hyvää on jakamassa iso ja raskas organisaatio.
- laadukas
Tuttavallani on kyseisen yrityksen ikkunat ja väittäisin niitä ainakin Skaalan ikkunoita paremmiksi. Tai ainakin nämä minun Skaalat ovat viimeistelyltään huonommat.
- yrityksellä
on etteivät pysty toimittamaan muutakuin perusikkunoita.
- merkitys
Perusikkuna riittää toiselle. Fenestran ulkoa alumiinipintaiset lasit on aivan hyvät. Aikataulu piti, samoin mitoitukset kohdallaan. Siellä on monta mahdollisuutta valita. On myös puukarmeja, sisään- ja ulos aukeavia, peseytyviä jne. Ötökkäverkot saa ym. Asennus oli nopea toimitus. 7 tuntia 14 ikkunaa. Meillä laitettiin keskellä talvea. Ollaan tyytyväisiä.
- hyvä maalaus
Katsoin maalauksia ja totesin Karvian maalauksen hyväksi.
- Kehuja satelee
Puusepänliike Peuralasta saa muuten ikkunat vakiomitoin tai omilla mitoillasi! Liikkeellä muuten hyvät kotisivut www.peuralaikkunat.fi Itse olen tosi tyyväinen tuolta ostamiini ikkunoihin, pojat tekivät jopa pyörän ikkunan mun pirttiini ja näyttää tosi hyvältä! Tänä kesänä hommaan sieltä vielä uudet ovet.
- Harvoin laatua
Kyllä ikkunoita ostaessa pitäisi tietää jotain muutakin kuin hinta.
Kalliit hankinnat kannattaa miettiä tarkkaan ja hankkia hieman ulkopuolista tietoa.
Ennen hankintoja katso netistä: Hyvän ikkunan laatuvaatimukset. - Onko laatueroja
Valmistaako puuseppä ikkunat ja ovet valikoidusta puuaineksesta.
Liimaako nykypäivän puuseppä karmi ja pokaliitoksia?
Asentaako puuseppä elastisia pinta eli rakomassoja, poka / lasi, karmikappaleiden liitos-saumojen päälle (suojaksi)?
Tiivistääkö puuseppä ikkunat ja ovet kuten ikkunateollisuus tai suoritetaanko tiivistys ympäristöministeriön suosittelemalla tavalla, Korjaustieto.fi? - ABC_
Itsellä noin 6 vuotta ollut Peuralan ikkunat alumiinisella ulko-osalla paikoillaan eikä mitään moitittavaa. Silloin kävin jotain toistakin valmistajaa katsomassa, siellä karmit oli silmittömän veltot ruuvikiinnityksellä. Peuralan karmit oli sormiliitoksella tehdyt ja erittäin tukevat. Auttoi ainakin näin ensikertalaista asennuvaiheessa.
- hyvempihyvä
Ikkunanvalmistajasta riippumatta todella vähäisiä ovat niiden valmistus- ja laatuerot. Etenkin kerrostaloissa huolto ja korjaustoimet ovat edessä hyvinkin lyhyen ajan kuluessa. Kaikissa valmisikkunoissa on ikkunatiivisteet ja mahdolliset liitosmassaukset uusittava 10-15 vuoden välein. Ostajan kannattaa hankkia aina halvimmat ikkunat ja suorittaa itse liitoskohtien pintamassaukset. Lasin U-arvoa on aivan turha miettiä, koska lasin merkitys rakennuksen vuotuiseen lämmityskustannuksiin on vain muutamia prosentteja. Valoaukon liitosrakenteiden ilmavuodot ne aiheuttavat todella suuret lämmityskustannukset, estävät ilmanvaihdon toimimasta suunnitlmien mukaa, pilaa sisäilman laatua ja heikentää asumismukavuutta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 65968
- 69722
- 133646
Miksi meille jäi
Niin huonot välit vaikka meistä kumpikaan ei ole tunteilleen mitään voinut. Ehkä se kohtalo on sitä mieltä ettei kuitenk37635Viesti sinulle
Tiedät että tunteet ja ajatukset ja meillä on vahva yhteys mistä molemmat tiedetään. Odotan sinua ☀️35629- 69616
SAHIMÄKI LOPETA
Miksi käyt Tupamäen Pekan kimppuun.?? Hänen asia mitä hän tekee tiloillaan. Oletko omista POTKUISTASI yhä katkera turve43581- 43560
Rakas, rakkaampi, rakkain
Olen tullut siihen johtopäätökseen, ettei minun kannata rakastaa. Kaikki joita olen koskaan rakastanut vain kohtelevat m112525Haluan purkaa vielä tuntemuksia
Tykkään sinusta kovin paljon❤️ olen surullinen tilanteestasi ja siitä mitä me olemme yhdessä joutuneet kokemaan. Tämä ei19500Tunteiden käsittely kertoo ihmisestä.
Kun puhutaan "tavallisesta" ihmisestä, joka on suht tasapainoinen eläjä, niin puhutaan oikeastaan taitavasta tunteiden k172484Ketä ajattelen
kun mietin, mitä sinulle kuuluu? En tunne sinua oikeasti, ja se on ehkä hyvä, koska jos tietäisin enemmän, se varmaan v18461Pilkettä sunnuntain silmässä
😉 Jos tästä ketjusta löytyisi yksi ihminen, joka saisi sut hymyilemään tänään… Millainen hän olisi? Ei tarvitse kerto62396- 52383
- 17372
- 42368
Mitä sinulle on tapahtunut lapsena
Kun olet noin sairas päästäsi? Pikkupojalle ( Miehen kehossa)29364Työttömän miehen ihmisarvo
..parisuhdemarkkinoilla on olematon. Työtön mies on naisille ihmisjätettä, varsinkin jos sattuu olemaan vielä kunnolline96353YLINEN pilaa Ähtärin mahdollisuudet.
Vuodeosastopäätös jossa Nina Ylinen (sdp) äänesti niiden lopettamisen puolesta, hoitajille potkut ja silti arviointimene22348Kuhmolaiset valittaa kaikesta
Ootte te kyllä yksiä sanonko mitä... Kaikesta uudesta ja kaupunkia kehittävästå löytyy aina muutama vinkuja kun ei mene9348