juhlapyhä??

löytyisikö joltakulta tietoa juhlapäivästä jota vietetään latviassa 4.5.. lähinnä kiinnostaa onko tuo päivä pyhäpäivä vai vain jonkinsortin liputuspäivä.. eli mahtaako kaupat olla auki yms..
1349
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

4.5. vietetään Latvian itsenäisyyden uudelleenjulistuspäivää, eli käytännössä toista itsenäisyyspäivää (se varsinainenhan on 18.11.). Kyseessä on sekä liputus- että pyhäpäivä, eli se tarkoittaa sitä, että pienemmät erikoisliikkeet ja toimistot ovat suljettuina.

Kaikki ostoskeskukset ovat taasen avoinna vuoden jokaisena päivänä, myös 4.5..

Äänestä

Kommentoi aloitusta


rickye kirjoitti:

löytyisikö joltakulta tietoa juhlapäivästä jota vietetään latviassa 4.5.. lähinnä kiinnostaa onko tuo päivä pyhäpäivä vai vain jonkinsortin liputuspäivä.. eli mahtaako kaupat olla auki yms..

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu