Maaseudulla on aivan turha olla kaksi poliisi miestä partioimassa samassa maijassa,hajaantukaa kahdeksi eri partioksi.Poliisilla täytyy olla sen verran jämäkkyyttä että partiointi onnistuu myös yksin eikä aina tarvitse olla esiliinaa mukana,jopa usassa parioidaan yksin ja meno aivan toista kuin jossain itäsuomessa.
Haja-asutus poliisi ongelma
Hajaantukaa
23950
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 23
Vanhimmat
jenkkikusilaarissa kun sattuu se toinen partio oleen aina 20 sekunnin päässä. siinä idiotlandiassa kun ei ole lupaa liikkua omalta kadulta toiselle ja etäisyys omalta asemalta ei saa olla yli mailia. Siinä kusilassa nimittäin riittää materiaalia. esim näppäriä ottaa kiinni jopa 20 poliisia. Faktana mmuten, että ainakin tällä hetkellä maailman laadukkain poliisikoulutus löytyy suomesta vaikka miten mitattais.
Mutta esimerkiksi itäsuomessa täytyy kaksi poliisi miestä käydä taluttamassa tuttua juoppoa autoon kun toinen voisi tehdä sinä aikana jotakin hyödyllistä.Ei koulutuksessa mitään vikaa olekkaan siitä ei kysymys vaan resurssi pulasta,usan esimerkki oli vai esimerkki tehokkamasta toiminnasta.Ei täälläkään tarvitse kenenkään yksin vaaran uhatessa sännätä tuleen.
tiedät, onko vai eikö? Kerrohan nyt, kun ammattimiehetkään ei sitä aina osaa ennakoida. Nyt odotan levyseppähitsaajan ammattiosaamista?
Toinen kirjoittaa sakkoa ja toinen marisee vieressä.
niillä on ilmeisesti ohje että pitää olla yksi enemmän kuin on vastassa tai jotain vastaavaa.
Huvittaa ainakin mua.....pareittain liikkuminen ei aina lisää turvallisuutta, vaarassa voi olla vain yhden sijaan kaksi
Eihän vartijatkaan kulje kaupungilla käsikynkkää,toisen kanssa.
vartijan ja poliisin välillä niin kommenttisi voi ymmärtää. Jos olet aikuinen, hanki lisää tietoa niistä eroista.
Siellä jenkkilässä ei todellakaan ole aina saatavilla useita autoja yhtä sheriffiä auttamaan. Suurin osa maan piireistä on pieniä, muutaman poliisin maalaiskuntia. Niissä työvuorossa saattaa olla kerrallaan vain yksi poliisimies. Sama juttu osavaltioiden poliisin eli state troopereiden/highway patrolin miehillä: partioivat suurilta osin yksin valtavilla tieverkostoilla jossa lähin apupartio saattaa olla tuntien päässä.
rukataas meilläkin ne mutu-periaatteelle niin vaikka ilman poliisilaitosta töihin
Nyt olet hakoteillä täällä on nyt aivan asiaa ei täällä kukaan ole väittänytkään vaaran ennakoimisesta,vaan siitä että saataisiin enemmän näkyvyyttä kentälle.Rohkeutta yksin partiointiin täytyy olla.
Kyse ei ole rohkeudesta tai sen puutteesta. Kyse on työturvallisuudesta.
Moni ala tarvitsisi työturvallisuuden takia parin turvakseen poliisilla koulutus ja varusteet sitä tasoa että kyllä sitä yksinkin jonkun keikan heittää.
Siitä osoituksena muutaman vuoden takainen helsingin poliisi tragedia.
sitä työturvallisuutta! mikäli tiedät mitkä alat sitä paria vaatii ja niin ei muuta kuin ota yhteys työsuojeluorganisaatioosi ja asia kuntoon, äläkä vikise.
Tarkoitatko aseenkäyttötilannetta tms. josta sitten eri tahot vuosia harkinta-aikaa saatuaan lausuvat jotain mutu-tunnetta?
ameriikan malli on niin mahtava niin muuta sinne
Muistuuko mieleen.
Tuskin kuljetus alalle esim saadaan kahta kuskia.Saattaisi olla tarpeen kun esim viikon loppuisin autossa on mukana enemmän hörhöjä kuin poliisi näkee työvuorossaan yhteensä.Työsuojelu asialle työnantaja viittaa kintaalla.
tuon vertauksen mukaan pitäisi olla mutu- ja käytä!? Poliisihan on nyt lähes ylivoimaisen tilanteen edessä... jos käytät, on hyeenat kimpussa.
että ei ole mitään asiallista lisättävää keskusteluun niin kannattaa olla ihan hipihiljaa siellä omassa nurkassa ja itkeä vaikka maailman pahuutta ihan omassa rauhassa.
Ensin yksi oli sitä mieltä, että Amerikassa poliisi pärjää kun on aina hirveästi kollegoita ripeästi paikalla auttamassa. Kun asia ei sitten olekaan aina niin yksinkertainen, onkin syynä Amerikan poliisin pärjäämiseen "helppo" aseenkäyttö. Mitenköhän tämä nyt sitten menee...
Vaikka telkkarista saa joskus ehkä toisen kuvan, Amerikan poliisi EI TODELLAKAAN lähesty pyssy kourassa jokaista mahdollista tilannetta. Ei vaikka aseita on siviileillä tuhottomat määrät ja niitä saa joissain osavaltioissa/kunnissa jopa kantaa mukana, varsinkin maaseuduilla missä poliisit tosiaan liikkuvat pääsääntöisesti yksin.
Jos sitten rosvo alkaa paukutella pyssyllä tai muulla tavoin uhata vakavasti sivullisten/konstaapelin henkeä, ampuu se Amerikankin poliisi tarvittaessa takaisin samoin kuin kollegansa muualla maailmassa.
Toki USA:ssa poliiseita kuolee/haavoittuu hyökkäyksissä paljon useammin kuin Suomessa. Vuoden 2003 tilaston mukaan alle puolet murhatuista konstaapeleista oli yhden miehen partiossa. Suhteessa yhden miehen/kahden miehen partioiden määrä on kuitenkin samaa luokkaa, eli tämä ei vielä vahvista näkemystä yhden miehen partion valtavasti suuremmasta vaarallisuudesta. Eihän Suomessakaan moottoripyöräpoliisit kohtaa suhteessa enemmän väkivaltaa kuin normaalit 2-miehiset partiot.
asiattomaan keskusteluun minulla ei muuta... ja katsos kun maailma ei ole niin kauhean paha paikka.
Toinen tekee ja toinen on tekevinään, mutta jossain kaukana tapahtumapaikasta. Kahvihuoneen suurimmat sankarit on sitten näitä vapaavuorolaisia.